Trwa ładowanie...

Cokół - opaska wokół domu o kluczowym znaczeniu

Czym jest niepozorna opaska wokół domu biegnąca na styku z gruntem? To cokół, drobny z pozoru element stanowiący spójną całość z elewacją domu. Podpowiadamy, czym wykończyć cokół, by sprostał wielu niekorzystnym czynnikom.

Cokół - opaska wokół domu o kluczowym znaczeniuŹródło: Wienerberger
d2ebtxd
d2ebtxd

Czym jest niepozorna opaska wokół domu biegnąca na styku z gruntem? To cokół, drobny z pozoru element stanowiący spójną całość z elewacją domu. Podpowiadamy, czym wykończyć cokół, by sprostał wielu niekorzystnym czynnikom.

Cokół domu często koresponduje kolorem, fakturą czy materiałem z oknami, fragmentem elewacji domu lub z dachem. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych pełni również funkcję ważną z punktu widzenia trwałości całego budynku - chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami oraz wilgocią.

Czemu musi sprostać cokół domu?

Mimo nieznacznych rozmiarów (cokół standardowo ma 30-50 cm wysokości) opaska wokół domu musi stawić czoła wielu niekorzystnym czynnikom. Materiał, z którego wykonany będzie cokół, powinien być zatem mrozoodporny - gdyż narażony będzie na zmiany temperatury (zwłaszcza destrukcyjne zamrażanie i odmarzanie).

Cokół musi być ponadto bardzo wytrzymały, gdyż strefa przyziemia szczególnie narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, oraz odporny na agresywne związki chemiczne, które często znajdują się w glebie. Ważne również, aby był mało podatny na porastanie grzybami i glonami, po to by nie stać się niebezpiecznym łącznikiem na linii grunt - elewacja.

Jak jest zbudowana opaska wokół domu?

Cokół to nic innego jak wykończenie wystającego ponad poziom gruntu fragmentu ściany fundamentowej. Tworzy zabezpieczenie budynku w newralgicznym miejscu jego styku z gruntem. Na materiał oraz sposób wykonania cokołu w dużej mierze wpływa budowa ściany fundamentowej oraz elewacji zewnętrznej. Opaska wokół domu powinna tworzyć 2-3-centymetrowy uskok w stosunku do elewacji - powstanie w ten sposób kapinos, który umożliwi odrywanie się kropel wody, co uniemożliwi wędrówkę wilgoci w górę ściany.

d2ebtxd

Które materiały najlepiej nadają się na cokół?

Odpowiednich kandydatów na porządny cokół jest co najmniej kilku. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu oraz zasobności portfela. Materiały, z których wykonuje się opaskę wokół domu, łączy jedno – odpowiednie parametry. Oto kilka najpopularniejszych sposobów wykończenia cokołu.

Cokół klinkierowy. Jest chętnie wykorzystywany zwłaszcza tam, gdzie inne elementy elewacji domu również wykonano z klinkieru: fragmenty ścian, parapety czy słupy. Do wykonania cokołu można wykorzystać płytki lub cegły (w przypadku ścian trójwarstwowych). Klinkier jest mało nasiąkliwy (mniej niż 3%) oraz bardzo odporny na uszkodzenia, ponadto dostępny w wielu odcieniach od najbardziej popularnych czerwieni i brązów po nowoczesne granaty i modną biel. Cokół kamienny. Świetnie się sprawdzi do wykończenia ścian fundamentowych domów o charakterze rustykalnym, zwłaszcza wykorzystujących lokalne tendencje i surowce. Najlepsze właściwości mają granity i bazalty, a także wapienie i piaskowce. Wybierając kamień na cokół domu, trzeba pamiętać, iż co kilka lat będzie on wymagał impregnacji, a decydując się na ten o porowatej strukturze, należy mieć na uwadze, że dużo szybciej i intensywniej będzie się brudził. Jest to przy tym jeden z najdroższych materiałów na cokół. Cokół z płytek betonowych. Płytki takie
produkowane są z mieszanki cementu oraz kruszywa. Ułożone na ścianie do złudzenia przypominają otoczaki, kamienie narzutowe lub łupki. Aby nie chłonęły wody, koniecznie trzeba je zaimpregnować. Cokół z płytek żywicznych. Lekkie, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne – deszcz i promieniowanie UV – płytki żywiczne imitują bardziej szlachetne materiały, takie jak klinkier czy kamień, są jednak dla nich nieco tańszą alternatywą. Cokół z tynku mozaikowego. Tynk mozaikowy - mieszanka żywicy akrylowej, barwionego kruszywa kwarcowego oraz zmielonego marmuru - nie przepuszcza wilgoci, a jednocześnie pozwala ścianie oddychać, dzięki czemu świetnie się sprawdza w roli materiału na cokół domu. Można wybrać tynk mozaikowy w dowolnej kolorystyce lub kompozycję melanżową.

d2ebtxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ebtxd