Trwa ładowanie...

Co można czyścić myjką ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa to skuteczne i proste w obsłudze urządzenie, dzięki któremu można w łatwy i przyjazny dla środowiska sposób zadbać o czystość na zewnątrz i wokół domu. Doskonale sprawdza się przy czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni – niezależnie od ich wielkości oraz materiału, z którego są wykonane. Z jej pomocą można szybko, dokładnie i bez wysiłku usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Co jeszcze możesz wyczyścić myjką? Znasz jej wszystkie zastosowania? Sprawdź to!

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Co można czyścić myjką ciśnieniową?Źródło: materiały partnera
d1vdqmf
d1vdqmf
Jak działa myjka ciśnieniowa?

#

Urządzenie zbudowane jest z silnika elektrycznego lub spalinowego oraz pompy odpowiedzialnej za tłoczenie wody. Działanie myjki ciśnieniowej polega na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń przy pomocy strumienia wody emitowanego pod wysokim ciśnieniem – dzięki odpowiedniej sile możliwe jest szybkie i efektywne oderwanie zabrudzeń od czyszczonej powierzchni.

Siła emitowanego strumienia powinna być większa niż siły utrzymujące zanieczyszczenia na powierzchni, którymi są najczęściej wiązania chemiczne, siły mechaniczne lub elektrostatyczne. Wąż ogrodowy może wytworzyć maksymalnie 4 bary ciśnienia, co zmniejsza efektywność i jednocześnie zwiększa czas czyszczenia oraz zużycie wody.

Schemat działania myjki ciśnieniowej:

#

1. Urządzenie podłącza się do źródła wody za pomocą węża.
2. Woda jest dostarczana przez zawór, następnie przepływa wokół silnika celem jego ochłodzenia i dalej do pompy wysokociśnieniowej (w modelach Kärcher K4-K7). Gdy silnik jest w ruchu, pompa tłoczy wodę pod ciśnieniem przez wąż do pistoletu, który połączony jest z odpowiednią lancą.
3. Przez wybraną lancę z urządzenia wypływa woda pod wysokim ciśnieniem.

d1vdqmf

W zależności od zastosowanej lancy woda może przyjąć postać skoncentrowanego punktowego strumienia, który umożliwia dokładne i efektywne usuwanie grubych, przylegających warstw zanieczyszczeń lub strumienia rozproszonego płaskiego, zalecanego do czyszczenia większych powierzchni i lżejszych zanieczyszczeń. Idealnym rozwiązaniem jest lanca Vario Power, która pozwala na regulację ciśnienia oraz umożliwia czyszczenie zarówno strumieniem punktowym, jak i płaskim. Zazwyczaj w zestawie do urządzenia dołączana jest lanca rotacyjna – łączy w sobie zalety strumienia punktowego i strumienia płaskiego. Wykorzystuje się ją na powierzchniach wytrzymałych na zarysowania, do usuwania najcięższych zabrudzeń.

W procesie czyszczenia ciśnieniowego czynnik mechaniczny stanowi ciśnienie wody.

Działanie mechaniczne zależy od:

• kąta natrysku,
• odległości od dyszy,
• emitowanego ciśnienia,
• ilości wody.

Kombinacja powyższych czynników powoduje powstanie siły, z jaką wysokie ciśnienie uderza w mytą powierzchnię.

d1vdqmf

Sposób działania myjki ciśnieniowej jest uzależniony od systemu, w jakim dostarczana jest do niej woda. Wodę można pobierać z sieci wodociągowej lub przez zaciąganie jej z alternatywnego źródła, np. z beczki.

Przy zasilaniu urządzenia z sieci wodociągowej woda dostarczana jest przez wąż podłączony do przyłącza niskiego ciśnienia. Po pobraniu przepływa wokół silnika w celu jego ochłodzenia, a następnie trafia do pompy wysokociśnieniowej (dzieje się tak w wyższych modelach urządzeń). Kiedy silnik jest w ruchu, pompa tłoczy wodę pod ciśnieniem przez wąż wysokociśnieniowy do pistoletu połączonego z odpowiednią lancą.

Podczas zasysania wody z alternatywnego jej źródła, takiego jak beczka lub inny zbiornik, należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowego filtra, który pozwoli ochronić zarówno pompę, jak i całe urządzenie przed uszkodzeniem.

d1vdqmf

Uwaga! Woda, której używamy, nie powinna być zanieczyszczona – może to spowodować zatkanie filtra, co wpływa na zmniejszenie skuteczności urządzenia, a nawet jego nieodwracalną awarię.

W sklepach znajdziemy ogromny wybór akcesoriów przeznaczonych do różnych zadań. Przykładem jest Kärcher oferujący ich szeroką gamę.

Producent oferuje m.in.:

• przedłużki węży wysokociśnieniowych,
• szczotki obrotowe,
• lance do trudno dostępnych miejsc (np. lanca kątowa do mycia podwozia samochodu),
• dodatkowe filtry wody (dla ochrony urządzenia przed zanieczyszczeniami stałymi w doprowadzanej wodzie),
• zestaw przeznaczony do udrożniania rur i odpływów,
• specjalne szczotki myjące do rolet,
• zestaw do hydropiaskowania (usuwania rdzy i farby np. z ogrodzenia).

d1vdqmf

Urządzenia Kärcher mają możliwość podawania środków czyszczących. Wybór takiego środka zależy od rodzaju czyszczonej powierzchni (materiał, wykończenie, struktura) oraz rodzaju zabrudzenia (skład, przyleganie, stan, agresywność).

W ofercie firmy znajdziemy środki przeznaczone do mycia kamienia, drewna, plastiku, pojazdów (szampon do samochodów, ultra piana). Są to produkty przyjazne dla środowiska, ulegające biodegradacji.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Zastosowanie myjki

#

Myjki ciśnieniowe to urządzenia o bardzo różnorodnym zastosowaniu. Na rynku znajdziemy m.in. modele specjalnie do użytku domowego – lekkie i poręczne. Dzięki temu mogą być łatwo transportowane i wykorzystane do czyszczenia wokół domu. Zazwyczaj wytwarzają ciśnienie w przedziale między 110-160 barów. Doskonale nadają się do utrzymania czystości w ogrodzie, na działce lub wokół naszego domu.

d1vdqmf

Jeśli myjka ma być przeznaczona do okazjonalnego dbania o niewielkie obiekty, takie jak narzędzia i rowery, bardzo dobrym wyborem będzie urządzenie pracujące z ciśnieniem roboczym do 120 barów i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Parametry te spełniają urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher z klas wydajności K2, K3 oraz K4.

Czyszczenie podłogi na tarasie i balkonie

#

Do częstszego czyszczenia nieco większych powierzchni, na przykład tarasów, balkonów, elewacji, ogrodzeń i średniej wielkości podjazdów, idealnie nadaje się myjka Kärcher K5. Umożliwia usuwanie zabrudzeń z dużych obiektów oraz różnego rodzaju materiałów – płytek ceramicznych, drewna olejowanego i lakierowanego oraz kamienia. Najczęstsze zabrudzenia występujące w tych miejscach to mech, piasek i błoto.

d1vdqmf

W zależności od modelu urządzenia wyposażone są w odpowiednie lance pozwalające dopasować rodzaj strumienia wody do czyszczonej powierzchni. Myjki K5 posiadają w zestawie lancę Vario Power oraz dyszę rotacyjną. Modele z serii Full Control wyposażone są w lancę Multi Jet 3w1, która umożliwia łatwe przełączanie między trzema trybami czyszczenia.

Urządzenie wysokociśnieniowe tej klasy przy zastosowaniu odpowiednio dobranego środka czyszczącego pozwala na usunięcie silnych zabrudzeń, np. intensywnych plam po grillowaniu. Może być stosowane na podłogach z kamienia zabezpieczonego, drewna polakierowanego oraz płytek ceramicznych.

Do najcięższych rodzajów zabrudzeń najlepiej wykorzystać lancę rotacyjną, gdyż łączy ona siłę strumienia punktowego (cechującego się wysokim ciśnieniem udaru i niewielką powierzchnią pokrycia) i wydajność strumienia płaskiego (cechującego się niskim ciśnieniem udaru i dużą powierzchnią pokrycia), dzięki czemu zwiększa ponad dziesięciokrotnie wydajność pracy. Dysza rotacyjna nie może podawać substancji chemicznych, działa jednak silniej niż środki czyszczące.

Czyszczenie podjazdu, chodnika, schodów

#

Myjka ciśnieniowa (np. klasy K5) doskonale sprawdza się również przy usuwaniu zabrudzeń z podjazdu, chodnika oraz schodów. Może być z powodzeniem wykorzystywana do płytek ceramicznych, drewna, kamienia, betonu, czy też kostki brukowej z różnego rodzaju zabrudzeń – mchu, błota, piasku, zanieczyszczeń emisyjnych (sadza, nalot po deszczu), kurzu, plam olejowych oraz resztek trawy po koszeniu. Do mycia tych nawierzchni zalecane jest stosowanie dysz rotacyjnych na silne zabrudzenia oraz płaskich do większych powierzchni.

Podczas mycia podjazdu, chodnika lub schodów warto zastosować dodatkowo środki czyszczące. Ich użycie jest całkowicie bezpieczne, jeśli zastosujemy środki ekologiczne, które nie przedostają się do gleby.

Warto wiedzieć: Myjki ciśnieniowe Kärcher posiadają również innowacyjne zestawy T-Racer – przeznaczone do czyszczenia bez rozprysków wody powierzchni płaskich, takich jak taras, patio, elewacje, drzwi garażowe, czy murek ogrodowy.

Mycie fasad budynków

#

Fasady budynków w wyniku działania czynników atmosferycznych także mogą pokryć się brudem lub nalotem. Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem, które rozwiąże ten problem. Warto ją wykorzystać do czyszczenia elewacji wykonanych z różnych rodzajów materiałów – winylowych (sidingu), kamieni, płyty, cegieł oraz zabezpieczonego drewna.

Przy myciu fasad bardzo przydatna jest lanca teleskopowa, umożliwiająca usuwanie zabrudzeń z wyżej położonych miejsc. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie myjki ciśnieniowe są odpowiednie do czyszczenia elewacji. Mycie tego typu powierzchni najlepiej przeprowadzić urządzeniem wysokociśnieniowym, pracującym z ciśnieniem co najmniej 130 barów. Świetnie sprawdzą się w tym zadaniu myjki ciśnieniowe klasy od K 4 do K7. Im mocniejsze urządzenie, tym lepsze będą efekty czyszczenia, jednocześnie jednak musimy zachować większą ostrożność, by nie uszkodzić naszej elewacji.

Mycie samochodu, motoru, roweru

#

Myjka ciśnieniowa to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na umycie samochodu, motoru lub roweru. W łatwy sposób usuwa błoto, piasek, zanieczyszczenia emisyjne (sadza, nalot po deszczu), insekty na przedniej masce i lusterkach, osad z klocków i tarcz hamulcowych oraz osad powstały z nagromadzenia spalin. Przy codziennym czyszczeniu tych pojazdów doskonale sprawdzi się urządzenie klasy K2 (rower motor) lub K5 (auto).

O czym warto pamiętać?

#

• Przed przystąpieniem do mycia samochodu, motoru lub roweru należy wybrać odpowiednią odległość, która powinna wynieść od 20 do 30 cm.
• Do czyszczenia pojazdów zaleca się stosowanie strumienia płaskiego. Efektywność czyszczenia uzależniona jest od rodzaju lancy, która odpowiada za rodzaj wykorzystanego do mycia strumienia. Strumień płaski (lanca płaska) zalecany jest do mycia rowerów i samochodów, punktowy (lanca punktowa) do czyszczenia utwardzonych zabrudzeń, a rotacyjny (lanca rotacyjna) do usuwania zabrudzeń ze schodów, chodników, podjazdów, murków. Nawet jeśli samochód jest bardzo zabrudzony, nie należy zbytnio zbliżać lancy do karoserii, gdyż może ona zostać uszkodzona (stąd zalecana odległość mycia).
• Usuwanie silnych zabrudzeń ułatwi wykorzystanie środka czyszczącego w postaci aktywnej piany.
• Środek powinien być aplikowany za pomocą pianownicy lub przez samo urządzenie, jeżeli posiada ono taką funkcję.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jakimi parametrami warto się kierować przy wyborze myjki?

#

Do najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego, należą jego parametry techniczne. Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek wody (tłoczenie wody – l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający, jakie ciśnienie generuje pompa urządzenia (zbyt duże może uszkodzić czyszczoną powierzchnię).

Drugi parametr (wydatek tłoczenia wody) określa ilość wody tłoczonej przez urządzenie. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.

Inne kryteria, które warto wziąć pod uwagę, to mobilność, możliwość podłączenia i dostępność różnego rodzaju akcesoriów (np. bęben na wąż), dostępność sieci serwisowej, opcja podawania środków czyszczących w łatwy sposób, a także duży wybór środków czyszczących.

Wybierając urządzenie należy zastanowić się, która myjka ciśnieniowa będzie najlepsza dla naszych potrzeb. Warto więc zadać sobie kilka pytań:

1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
2. Gdzie będzie stosowane?
3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów możemy oczekiwać?

4. Jak często trzeba będzie je usuwać?

Do okazjonalnego czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4. Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym do 120 barów i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h.

Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samochodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym), oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia) zalecane jest stosowanie urządzeń z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 barów (klasa K5 i wyższa). Aby zminimalizować czas i wysiłek związany z czyszczeniem, możemy zastosować dodatkowe akcesoria (przedłużki, szczotki).

Do regularnego czyszczenia dużych, silnie zabrudzonych powierzchni odpowiednie będzie zastosowanie modelu w klasie wydajności K7, pracującego z ciśnieniem roboczym rzędu 150 barów i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia. Urządzenia o takich parametrach są droższe i zużywają większą ilość wody (jednak znacznie mniej niż przy użyciu normalnego węża), jednocześnie charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością, co wpływa znacząco na zwiększenie efektywności i skrócenie czasu czyszczenia dużych powierzchni. Urządzenie wysokociśnieniowe pozwala na oszczędność wody do 80% tj. do 3000 l/h w porównaniu do mycia przy pomocy zwykłego węża ogrodowego.

W zależności od tego, w jakim celu chcemy wykorzystać myjkę, możemy zakupić do niej również dodatkowe akcesoria: szczotki, dodatkowe filtry oraz lance z różnymi rodzajami dysz.

Czyszczenie altanki i domu na działce

#

Za pomocą myjek ciśnieniowych przeznaczonych do użytku domowego można również porządkować altanki i domy działkowe. Umożliwiają szybkie i skuteczne wyczyszczenie zarówno drewnianych, jak i kamiennych powierzchni oraz usunięcie wszelkiego rodzaju brudu: błota, resztek trawy po koszeniu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Urządzenia typu K2 lub K3 są lekkie i dzięki temu łatwe do transportowania. Z ich pomocą można szybko usunąć zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc w konstrukcji altanki lub na fasadzie domku. Myjka ciśnieniowa pozwala również na szybkie wyczyszczenie mebli ogrodowych.

Czyszczenie rur i rynien

#

Kärcher posiada w ofercie rozwiązanie przeznaczone do czyszczenia zatkanych rur i rynien. Umożliwia usuwanie wszelkich nagromadzonych w nich zanieczyszczeń – w tym liści, brudu i błota. Do tego celu poleca się wszystkie urządzenia domowe Kärcher od klasy K2 po K7 oraz dodatkowe akcesoria do czyszczenia rur – PC15, PC12 i zestaw dedykowany do udrażniania rynien dachowych.

Rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu czterech wysokociśnieniowych strumieni, umożliwiających przemieszczenia węża przez rurę i jej udrażnianie. Specjalny pierścień pokazuje użytkownikowi, w którym miejscu rura jest aktualnie udrażniana. Elastyczne węże wysokociśnieniowe o długości 7,5 lub 15 m są specjalnie wzmacniane i wykonane z mosiądzu. Przyłącze węża również wykonano z tego materiału, a sam wąż jest zabezpieczony przed skręcaniem się, co pozytywnie wpływa na jego trwałość.

Advertisement
Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
d1vdqmf

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vdqmf