Trwa ładowanie...

Ciepły montaż okien: czy to się opłaca?

Styk okien i muru to miejsce, przez które nagminnie ucieka nagromadzone we wnętrzu ciepło. Aby obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz osiągnąć idealny mikroklimat w domu, musimy więc zlecić prace montażowe doświadczonej ekipie. Tylko profesjonaliści będą wiedzieć, jak przeprowadzić ciepły montaż okien bez błędów.

Ciepły montaż okien: czy to się opłaca?Źródło: Shutterstock.com
d3eqzus
d3eqzus

Okno o doskonałych parametrach cieplnych to dopiero połowa sukcesu. Okazuje się, że nawet najlepsze komponenty o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych nie zabezpieczą wnętrza przed ucieczką ciepła, jeśli popełnimy błędy na etapie ich montażu. Bardzo dobre wyniki daje tzw. wielowarstwowy, ciepły montaż okien, który cieszy się coraz większą popularnością. Czy warto się na niego zdecydować?

Ciepły montaż okien: co to takiego?

Podstawowa różnica pomiędzy standardowym a ciepłym montażem okien tkwi w sposobie wykonania połączenia i uszczelnień pomiędzy murem a ramą okienną. Standardowo okno przytwierdza się do muru za pomocą kotw, a szczelinę pomiędzy ramą ościeżnicy a murem budynku wypełnia się pianką poliuretanową (PUR). Według zwolenników ciepłego montażu to stanowczo za mało. Pianka PUR jest dobrym jakościowo i skutecznym materiałem izolacyjnym, ale pod warunkiem, że pozostanie sucha – inaczej jej właściwości termiczne, akustyczne czy związane z przenikaniem wilgoci znacznie maleją. Oprócz pianki PUR w ciepłym montażu zastosowanie znajdują więc także:

– taśma paroizolacyjna do okien (inaczej paroszczelna). To warstwa montowana na ościeżnicę od strony wewnętrznej okna oraz do ściany, która nie pozwala na przenikanie wilgoci z wnętrza domu do muru.

– taśma paroprzepuszczalna to warstwa naklejana na ościeżnicę od strony zewnętrznej okna. Jej zadaniem jest niedopuszczanie do przemakania muru na styku okna i przegrody budowlanej przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza i dyfuzji pary wodnej.

d3eqzus

W związku z tym, że zabezpieczamy okna paroma warstwami materiałów izolacyjnych, możemy się spotkać również z określeniem warstwowy montaż okien.

Ciepły montaż okien: czy warto?

Podsumowując: aby osiągnąć jak najszczelniejsze połączenie pomiędzy ramą okienną a murem, konieczne jest wykonanie w tym miejscu trzech warstw: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej (pianka PUR) i paroszczelnej. Dzięki zniwelowaniu nieszczelności zminimalizowane jest także ryzyko tworzenia się mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło w niekontrolowany sposób ucieka z wnętrza domu na zewnątrz. W dalszej perspektywie oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie oraz wyeliminowanie wilgoci, czyli także ryzyka rozwoju pleśni i zagrzybień.

Jak montować okna, czyli sposób na ciepły montaż

Każdy etap prac ma bardzo duże znaczenie dla efektu końcowego. Kluczowe jest m.in. prawidłowe przygotowanie otworu okiennego. Doświadczona ekipa będzie pamiętała o tym, aby taśmy rozprężne do montażu okien przymocować do uprzednio dokładnie oczyszczonego oraz wyrównanego podłoża. Wszelkie grudki czy nierówności mogą spowodować niedokładne przyleganie materiału izolacyjnego, czyli tym samym powstanie nieszczelności.

Oczywiście ile firm montażowych, tyle sposobów na montaż okna w ociepleniu. Jedna, wiążąca czy tym bardziej narzucona przez przepisy procedura nie istnieje – wykonawcy doszli do danych wniosków i rozwiązań metodą prób i błędów. Normy kładą nacisk jedynie na rezultat, a nie sposób, w jaki zostanie on osiągnięty. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury czytamy jedynie, że: "połączenie okien z ościeżnicami należy projektować i wykonywać po kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza”.

d3eqzus

Ponadto procedury ciepłego montażu różnią się między sobą w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze ścianą dwuwarstwową, czy trójwarstwową. Idealnym rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie najlepszych parametrów cieplnych jest zamocowanie okna bezpośrednio w warstwie termoizolacyjnej – na dodatkowym rusztowaniu lub kotwach. Dzięki temu stolarka okienna nie przerywa ciągłości ocieplenia, a staje się jego integralną częścią, przedłużeniem.

Ciepły montaż okien – cena

Niestety w związku z tym, że potrzebujemy większej ilości materiałów izolacyjnych, a prace zajmują więcej czasu, cena ciepłego montażu okien jest wyższa – średnio zapłacimy dwa razy więcej niż za montaż standardowy. Trójwarstwowe ocieplenie stolarki powinniśmy traktować jednak nie jako wydatek, lecz długoterminową inwestycję, która na pewno się zwróci.

Ogromną rolę odgrywają wiedza i doświadczenie wykonawcy. Wybierając ekipę montażową, powinniśmy prześledzić jej wcześniejsze realizacje. Dzięki temu zyskamy pewność, że okna zostaną zamontowane profesjonalnie i bezbłędnie.

d3eqzus

Ciepły montaż nadal wzbudza wiele kontrowersji. Opinie na temat tej metody są bardzo różne: choć przeważają pozytywne, zgłębiając temat, znajdziemy również wypowiedzi sceptyków. Czy słowa krytyki są słuszne? Od momentu, kiedy ciepły montaż zadebiutował na rynku, przeprowadzono wiele ekspertyz i analiz udowadniających, że mocowanie ramy w warstwie ocieplenia oraz wielowarstwowe zaizolowanie styku ramy i muru to jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających na uniknięcie mostków termicznych. O ile oczywiście prace zostaną przeprowadzone w sposób profesjonalny i przez doświadczoną firmę. Zadanie to warto zatem powierzyć ekspertom.

d3eqzus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eqzus