Trwa ładowanie...

Chcesz odmienić swoje mieszkanie? Zacznij od podłogi

Gruntowna metamorfoza wnętrza nie może się obejść bez wymiany podłogi. To ona jest podstawą aranżacji i najważniejszym elementem wnętrza. Zanim jednak zabierzesz się do zrywania starej podłogi, zobacz, jakie masz możliwości i co najlepiej sprawdzi się w domu – drewno, a może panele podłogowe?

Chcesz odmienić swoje mieszkanie? Zacznij od podłogiŹródło: Komfort
dz89894
dz89894

Panele laminowane

To materiał bardzo popularny ze względu na korzystną cenę, ale też estetyczny wygląd. Panele podłogowe laminowane z powodzeniem imitują drewno tradycyjne oraz egzotyczne, a nawet terakotę, kamień czy metal. Nieco droższe wzory mogą do złudzenia przypominać klasyczny parkiet albo wcielać się w eleganckie podłogi z najbardziej szlachetnych gatunków drewna. Umożliwia to ich tłoczona powierzchnia pokrywana specjalną żywicą, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, a przy tym zapewnia kolor i połysk. Środek paneli jest wykonany z wodoodpornej płyty HDF, MDF lub wiórowej. Wykończenie od spodu laminatem chroni przed wilgocią i odkształcaniem. Mimo wielu zalet panele laminowane mają sporą wadę – niezbyt skutecznie wygłuszają dźwięki.

Panele winylowe

Wśród paneli podłogowych zasługują na szczególną uwagę. Pula wzorów, które mogą imitować, jest bowiem ogromna. Oprócz drewna wcielają się w płytki, beton, metal, łupek, różne rodzaje kamienia. Możliwe jest też zastosowanie na nich wzorów 3D. Panele winylowe są wyjątkowo odporne na wilgoć, dlatego z powodzeniem ułożysz je w kuchni, a nawet w łazience. Niektóre z nich sprawdzą się nawet w saunie czy w pobliżu basenu. Zapewniają przyjemne ciepło pod stopami i w przeciwieństwie do paneli laminowanych mogą być układane na ogrzewaniu podłogowym. Są bardzo trwałe i łatwo utrzymać je w czystości (nie przyciągają pyłków kurzu), nadają się też do renowacji. Jedyne, na co trzeba uważać, to zarysowania, ale na nie podatna jest przecież większość powierzchni.

Panele drewniane

Jeśli marzysz o drewnianej podłodze, a nie możesz sobie na nią pozwolić, zdecyduj się na panele drewniane. Na ich powierzchni znajduje się naturalna warstwa drewna. W przypadku, gdy ma ona grubość powyżej 4 mm, możesz już postępować z nimi jak z deskami – cyklinować, malować lakierem na różne kolory. Panele podłogowe drewniane są trwalsze niż laminowane, lepiej też chłoną dźwięki.

Tak jak wszystkie panele, są proste w montażu – nie przybija się ich i nie przykleja. Łączy się tylko krawędzie, zazwyczaj za pomocą kleju. Inny, równie skuteczny, ale jeszcze szybszy sposób to łączenie na zatrzask. Dodatkową zaletą drugiej metody montażu jest możliwość łatwej wymiany uszkodzonego panelu na nowy.

Komfort
Źródło: Komfort

Deski podłogowe

Wykonywane są zazwyczaj z drewna litego, czasem z klejonego (najczęściej jest to sosna, świerk, choć powodzeniem cieszą się też np. deski bambusowe). Krawędzie desek podłogowych są gładkie albo dostosowane do montażu metodą pióro-wpust, zapewniającą szczelność ułożonej powierzchni. Deski kładziemy na legarach, stropie z belek albo bezpośrednio na betonie. Na koniec posadzkę trzeba wyszlifować i polakierować. Dobierając deski podłogowe, należy zadbać o ich odpowiednią długość. W małych pomieszczeniach sprawdzą się takie, które będą zajmowały przestrzeń od ściany do ściany. Jeśli konieczne okaże się sztukowanie, układaj je tak, aby ich łączenia nie występowały w jednej linii. Łączenie desek w jednym rzędzie powinno znajdować się w połowie długości deski z rzędu obok.

Komfort
Źródło: Komfort

Parkiet

To rozwiązanie dla miłośników tradycji. Parkiet układa się z deszczułek, tzw. klepek (metodą pióro-wpust), tworząc różne wzory: jodełkę, cegiełkę, szachownicę. Można też łączyć poszczególne gatunki i odcienie drewna w bardziej skomplikowane układy dekoracyjne. Posadzka z parkietu wykazuje bardzo dużą trwałość i odporność na upływ czasu, można ją też wiele razy poddawać odnawianiu. Oprócz tego ma doskonałe właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Do wykonania takiej podłogi najczęściej stosuje się drewno dębowe, jesionowe, bukowe, klonowe, sosnowe czy świerkowe. Możesz jednak wybierać także z gatunków egzotycznych (merbau, sapella).

Mozaika

Jest wykonywana z niewielkich deszczułek (lamelek) i zazwyczaj dostępna w postaci płyt. Jedna płyta składa się z kilkudziesięciu deszczułek połączonych w części spodniej cienką siatką z tworzywa sztucznego. Lamelki są układane tak, aby tworzyły na podłodze charakterystyczny deseń – szachownicę. W mozaice można łączyć różne gatunki i kolory drewna, a jej dużą zaletą jest to, że nie musisz samodzielnie układać wzoru. Wzór komponuje się sam! Ty potrzebujesz tylko kleju przeznaczonego do tego typu produktu. Mozaiki są tańsze niż parkiet, ale też mniej trwałe. Najczęściej wykonuje się je z pełnowartościowych odpadów. Jako materiał służy tu więc i drewno europejskie (dąb, buk, jesion), i egzotyczne (merbau, wenge, jatoba).

Bruk drewniany

Do ułożenia tego typu podłogi wykorzystuje się kostki twardego drewna – najlepiej, jeśli jest to buk, dąb albo jesion. Kostki, na których dobrze widać oryginalne usłojenie, najczęściej układa się na płytach (tak samo jak mozaikę) i nakleja na siatkę termoplastyczną. Do montażu bruku używamy tego samego kleju co do mozaiki, a powierzchnię można zabezpieczyć lakierem lub zaolejować i pokryć na gorąco woskiem. Tego typu podłoga drewniana jest bardzo trwała i odporna na ścieranie.

dz89894
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz89894