Trwa ładowanie...

Chcesz mieć w domu kota? Zacznij od skompletowania niezbędnego wyposażenia

Jeśli w twoim życiu wkrótce ma pojawić się kot, skompletuj dla niego odpowiednią wyprawkę. A gdy zwierzak będzie już w domu, skup się na nawiązaniu relacji z nim. Oto lista rzeczy, które ci w tym pomogą.

Chcesz mieć w domu kota? Zacznij od skompletowania niezbędnego wyposażeniaŹródło: Poopoopeedo
dde5jal
dde5jal

Kuweta i odpowiedni żwirek

Kuwety bywają kryte, czyli z daszkiem, oraz odkryte. Te pierwsze są znacznie większe, jednak ich zalety często skłaniają właścicieli do wygospodarowania odpowiedniej powierzchni nawet w małym mieszkaniu. Kryta kuweta zapewnia kotu pewien rodzaj dyskrecji w czasie załatwiania swoich potrzeb, a także daje komfort estetyczny właścicielom i gościom, którzy nie muszą patrzeć na jej zawartość. Oprócz tego kryte kuwety uniemożliwiają roznoszenie żwirku, co bywa uciążliwe. Kuwety odkryte kosztują nieco mniej i z reguły są znacznie mniejsze.

Każda kuweta musi być wypełniona żwirkiem. Najczęściej używa się tak zwanego żwirku zbrylającego, który pod wpływem wilgoci tworzy pokaźną bryłkę nadająca się do natychmiastowego usunięcia. W sklepach są też żwirki silikonowe lub drzewne. Na początek najlepiej kupić ten zbrylający, a jeśli nie będzie on odpowiadał kociakowi, trzeba wypróbować inny rodzaj.

Posłanie i drapak

Wbrew pozorom drapak jest ważniejszym elementem niż posłanie. Kot zwykle sam wybiera sobie miejsce do spania i najczęściej jest ono zupełnie inne niż to, które zaplanowali dla niego właściciele. Natomiast drapak jest elementem koniecznym, bo drapanie to naturalny koci odruch. Dlatego w domu postaw słupek, deskę czy pieniek, który będzie owinięty na przykład sizalem, a potem przyzwyczajaj futrzaka do drapania tylko tego elementu (a nie np. twojej ulubionej kanapy).

Trudno powiedzieć, czy kot będzie chciał korzystać z zakupionego legowiska. Z doświadczenia wielu miłośników kotów wynika, że często lepiej sprawdzają się kocyki czy poduchy, które kładzie się w miejscu wybranym przez zwierzę. Może się zdarzyć tak, że będzie ono chciało spać na parapecie albo na fotelu - wówczas nic ci po najładniejszym nawet posłaniu.

Miska i karma

Choć plastikowe miseczki są wesołe i kolorowe, lepiej sprawdzają się te z metalu oraz ceramiczne. Są trwalsze i łatwiej utrzymać je w czystości. Dla kota najlepszą miską na pokarm jest ta o pojemności ok. 0,25 l. Nieco większa, na wodę, powinna mieć pojemność około 0,35 l.

Na początku wystarczy kupić małą paczkę suchej karmy oraz kilka saszetek z innym pożywieniem. Trzeba sprawdzić, co zwierzak lubi jeść. Koty są bardzo wybredne i dopiero, gdy się upewnisz, na co twój pupil ma najwiekszy apetyt (a czym wręcz gardzi), możesz robić zapasy.

dde5jal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dde5jal