Trwa ładowanie...

Zdrowe, tanie i szybkie gotowanie. Dlaczego warto mieć w domu parowar?

W dzisiejszych czasach nie zawsze możemy poświęcić dużo czasu na przemyślane gotowanie. Zdrowy jadłospis jednak nie musi zabierać nam długich godzin w ciągu zapracowanego tygodnia. Wystarczy zaopatrzyć się w niedrogi sprzęt, który przyśpieszy przygotowywanie lekkich i smacznych dań, które pozwolą ci schudnąć i oczyścić organizm.

Zdrowe, tanie i szybkie gotowanie. Dlaczego warto mieć w domu parowar?Źródło: iStock.com
d3ab0zp
d3ab0zp

Zapomniana gwiazda gotowania

Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu parowar był marzeniem każdej gospodyni domowej. Kiedy moda na niego nieco osłabła oraz zrodziły się mity świadczące o jego skomplikowanej obsłudze, jego popularność zdecydowanie zmalała. Parowary to zapomniane urządzenia, jednak mogą całkowicie zrewolucjonizować codzienne przygotowywanie posiłków. Te niepozorne urządzenia potrafią wyczarować smakowity i przede wszystkim zdrowy posiłek, który zaspokoi głód nawet największego, wymagającego smakosza.

Taki sposób obróbki produktów jest dla nich najbardziej delikatny - podczas gotowania na parze tracą one najmniej substancji odżywczych. Wrzucając warzywa do wrzątku, musisz mieć świadomość, że z każdą minutą pozostaje w nich mniej witamin i minerałów. Odlewając wodę z gotowania, wszystko co najlepsze ląduje w odpływie kuchennego zlewu. Z kolei podczas smażenia dodajemy do potrawy wiele dziesiątek lub nawet setek kalorii, które pochodzą z niezdrowych tłuszczy nalewanych na patelnię. Dodatkowo, dochodzi wtedy do utleniania się tłuszczy, co prowadzi do powstania wolnych rodników. Te uszkadzają komórki i mają wpływ na rozwój nowotworów. Gotowanie na parze jest najlepszym i najzdrowszym sposobem, a przy użyciu parowaru może być prawdziwą przyjemnością.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak działa parowar?

Parowar składa się z kilku części, jednak nie jest tak skomplikowany, na jaki może wyglądać. Na samym dole znajduje się pojemnik na wodę, która się w nim gotuje i wytwarza parę. Na półkach nad wodą rozmieszcza się poszczególne produkty, a następnie nakrywa od góry przykrywką i nastawia pożądany czas gotowania. Parowary różnią się od siebie ilością i wielkością poszczególnych "pięter", na które możesz położyć składniki.

W zależności od tego, jak dużą masz rodzinę, dobierz parowar o wielkości pasującej do twoich potrzeb. Ważnym elementem parowaru jest także panel sterujący umieszczony na podstawie. Istnieją dwa rodzaje paneli - elektryczny i tradycyjny, czasowy. W zależności od produktów, które przygotowujemy, nastawiamy dokładny czas obróbki, podczas którego dzieje się magia. Drugą ważną wartością, którą powinien pokazywać panel jest ilość wody w podstawie parowaru podczas działania urządzenia. Najlepiej, gdyby sprzęt posiadał specjalny otwór do jej dolewania, dzięki któremu można uzupełnić jej poziom podczas pracy urządzenia.

Co można przygotować w parowarze?

Jeśli myślisz, że gotowanie na parze jest nudne, będziesz zaskoczony ilością kulinarnych możliwości. Najbardziej oczywistymi, ale i doskonałymi produktami, które można przygotować w tym urządzeniu są warzywa. Papryka, pomidory, kalafior brokuły, marchew - po obróbce parą będą jędrne i na pewno nie przegotowane. W parowarze możesz przyrządzić także niemal każdy rodzaj mięsa. Wątróbka, kotlety z piersi kurczaka lub mięsa mielonego, pulpety, a nawet wątróbka wyjdą doskonałe. Nie musisz się przy tym obawiać o przesuszenie mięsa. Dobrze ustawiony parowar zapewni ci delikatne i rozpływające się w ustach mięso.

d3ab0zp

Ryby z parowaru są jednymi z najlepszych, jakie było dane nam jeść. Ich struktura jest idealna do obróbki za pomocą pary, a doprawione skórką z cytryny i koprem smakują wyśmienicie. Parowary posiadające dodatkowe pojemniki na ryż umożliwią ci przygotowanie całego posiłku w jednym urządzeniu - koniec z przypalonym ryżem i górą naczyń i garnków do mycia.

iStock.com
Źródło: iStock.com
d3ab0zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ab0zp