Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Zbiornikowe instalacje gazowe – czy warto w nie inwestować?

Decydując się na jakąkolwiek inwestycję zawsze liczymy, że przyniesie nam zysk – czy to w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, czasu, czy też innych zasobów. Dlatego rozważając jakikolwiek zakup czy pracę remontową pierwszym pytaniem jest "czy to będzie mi się opłacało?". Innymi słowy, czy warto. Nie inaczej jest w przypadku osób pragnących wyposażyć swój dom w zbiornikową instalację gazową. Podpowiadamy czy jest to inwestycja, na którą warto się zdecydować i jakie korzyści może nam przynieść.

Share
 Źródło: materiały partnera
d21wulk

Dlaczego decydujemy się na nową instalację gazową?

Najczęstszym i jednocześnie najbardziej popularnym wykorzystaniem zbiornikowych instalacji gazowych jest ogrzewanie domu lub siedziby firmy. Jest to więc inwestycja przeprowadzana w celu wyposażenia budynków w skuteczny i efektywny system centralnego ogrzewania. Przyczyn wyboru zbiornikowych instalacji gazowych może być wiele. Z jednej strony jest to rozwiązanie korzystne ekonomicznie. Z drugiej – ogrzewanie propanem jest ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. A dodatkowo cały system ogrzewania budynków płynnym propanem jest czysty, wygodny i wielofunkcyjny.

Wszystkie te cechy sprawiają, że każdego roku przybywa inwestorów zainteresowanych nową instalacją zbiornikową. Warto też pamiętać, że nie jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla nowopowstających domów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrzewanie gazem propan zastąpiło dotychczas stosowaną metodę ogrzewania domu wzniesionego wiele lat temu. A kaloryfery? Ogrzewanie zasilane płynnym propanem z łatwością dostosuje się do posiadanego już w domu typu rozprowadzania ciepła, niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są kaloryfery, a także od tego, czy jest to ogrzewanie podłogowe czy też tradycyjne grzejniki naścienne.

Czy warto inwestować w zbiornikowe instalacje gazowe?

Wiemy już, że ogrzewanie domu propanem to wygodne rozwiązanie dla każdego. Jednak warto spojrzeć na temat ze stricte materialnego punktu widzenia, a więc porozmawiać o kosztach inwestycji i jej ewentualnym zwrocie. Z pewnością trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia wydatków w ramach inwestycji początkowej w nową instalację zbiornikową. Wynika to z potrzeby zakupu zbiornika na gaz, poprowadzenia instalacji zewnętrznej i zaopatrzenia się w nowoczesny kocioł kondensacyjny. Dobrą wiadomością jest, że część tych kosztów może zostać pokryta z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Jest to program realizowany przez samorządy w całej Polsce, mający na celu motywowanie prywatnych użytkowników do przejścia na ekologiczne metody ogrzewania domu. Będzie to więc spore odciążenie dla budżetu inwestycji.

d21wulk

Oprócz tego dłuższe użytkowanie ogrzewania zasilanego propanem jest korzystne dla naszych domowych finansów. Wiąże się to bezpośrednio z niskimi cenami surowca, jakim jest płynny propan oraz jego wysoką wydajnością. Dzięki temu połączeniu każdego roku płacimy za ogrzewanie domu mniej, a tym samym oszczędzamy. Początkowo oszczędności te będą naszym zwrotem z inwestycji, a po pewnym czasie zwyczajnie wylądują w kieszeni. Co ciekawe, do tej pory wszelkie znaczące podwyżki cen paliwa szczęśliwie omijały płynny propan. Przy zachowaniu tego trendu ogrzewanie propanem będzie jeszcze korzystniejsze dla użytkownika.

Jakie korzyści niesie nowa instalacja zbiornikowa na gaz?

Korzyści wynikające ze zmiany dotychczas stosowanej metody ogrzewania domu to nie tylko zaoszczędzone pieniądze. Opłacalność inwestycji można liczyć również pod kątem aspektów pozamaterialnych. To za co wielu użytkowników pokochało ogrzewanie płynnym propanem, to ogromna wygoda, jaką niesie. Nowoczesne kotły kondensacyjne są niemal całkowicie bezobsługowe. Zarządzane są przy pomocy panelu umieszczonego w wygodnym dla użytkowników miejscu. To właśnie na nim ustawiamy wymaganą temperaturę, a piec wykona za nas resztę pracy decydując, kiedy zwiększyć spalanie gazu, a kiedy je zmniejszyć, aby utrzymać stałą, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Oprócz tego istnieje możliwość zaprogramowania kotła na tryb nocny, aby temperatura obniżała się automatycznie, kiedy domownicy zapadają w sen. Inną możliwością jest zmniejszenie temperatury w dni robocze, w godzinach kiedy mieszkańcy przebywają w pracy lub w szkole. To ogromna wygoda. Dzięki temu możemy całkowicie zapomnieć o obsłudze ogrzewania i poświęcić czas na naprawdę ważne rzeczy. Koniec z kłopotliwym rozpalaniem w piecu i budzeniem się w zimnym domu. Możemy pozwolić, by system centralnego ogrzewania sam o nas zadbał.

Wielofunkcyjność propanu jest zaletą, która z pewnością ucieszy użytkowników nie posiadających dostępu do gazu ziemnego z sieci, a do ogrzewania wody użytkowej i gotowania do tej pory wykorzystywali energię elektryczną. Propan z przydomowej instalacji zbiornikowej może zostać bez problemu podłączony do kuchenki gazowej oraz gazowego podgrzewacza wody. Pozwoli to sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a jednocześnie gotować i kąpać się wygodniej.

d21wulk

Wśród korzyści płynących z użytkowania gazu propan nie należy także zapominać o czystości tego rozwiązania. Aspekt ekologiczny to jedno, ale mówimy też o porządku, jaki jesteśmy w stanie zachować w kotłowni. Korzystając z brudnych i pylących materiałów opałowych, takich jak węgiel kamienny, ekogroszek czy nawet drewno, musimy liczyć się z tym, że otoczenie pieca, kotłownia i miejsce do składowania opału nigdy nie będą czyste. Oprócz tego wszystkie te materiały opałowe są dość ciężkie i wymagają zniesienia ich do kotłowni, a następnie umieszczenia bezpośrednio w piecu podczas rozpalania lub w podajniku, jeśli mamy do czynienia z nowszym kotłem.

W przypadku ogrzewania płynnym propanem procedura uzupełniania opału i jego składowania jest znacznie uproszczona. Miejscem przechowywania gazu jest zbiornik zlokalizowany na terenie posesji, przez co dom i piwnica pozostają czyste. Przy pomocy instalacji zewnętrznej gaz zostaje doprowadzony bezpośrednio do kotła, a uzupełnianie zapasu propanu odbywa się poprzez tankowanie z cysterny przez specjalny wąż rozładunkowy, więc nie musimy się martwić o jego rozładunek czy dowiezienie do domu. Zyskujemy więc czas, co jest kolejnym, istotnym argumentem przemawiającym na korzyść inwestycji w zbiornikowe instalacje gazowe.

Niezależnie od tego, czy zależy nam na ekologii, zaoszczędzeniu pieniędzy, wygodzie, wielofunkcyjności czy zyskaniu większej ilości wolnego czasu, ogrzewanie gazem propan z pewnością nas nie zawiedzie. Liczne zalety sprawiają, że zbiornikowe instalacje gazowe są rozwiązaniem, w które warto inwestować.

Źródło: LPGDirect

Artykuł sponsorowany
d21wulk
d21wulk
d21wulk