Trwa ładowanie...

Zawsze pieczesz w 200 stopniach? Popełniasz duży błąd

Każdy piekarnik ma szeroki zakres ustawienia temperatury. Nawet kilka stopni różnicy może sprawić, że danie będzie smakować zupełnie inaczej. Sprawdź, co piec w danej temperaturze, by potrawa zawsze była doskonale wypieczona, wilgotna i aromatyczna.

Zawsze pieczesz w 200 stopniach? Popełniasz duży błądŹródło: Unsplash
d2h6f6i
d2h6f6i

Mniej niż 100 stopni
W kuchennym słowniku "chłodny" piekarnik to taki, który nagrzany jest do poniżej 100 stopni. To idealna temperatura do pieczenia potraw, które muszą spędzić w piekarniku wiele godzin, a nawet całą noc. Zakres 60-90 stopni to zakres idealny do podtrzymywania temperatury. Jeśli chcesz podać na stół ciepłą potrawę (na przykład ciasto), umieść ją w piekarniku nagrzanego do niskiej temperatury. Nie przypali się, a nadal będzie apetycznie ciepłe.

Fotolia
Źródło: Fotolia

120-130 stopni
Taki zakres temperatur jest najlepszy na długie pieczenie. Niektóre rodzaje mięs wymagają długotrwałej obróbki cieplnej, dzięki której smakują doskonale i rozpływają się w ustach. Jeśli nie masz zamiaru piec dania przez całą noc, taka temperatura potrafi skrócić czas przygotowania do kilku godzin. Długie pieczenie w takiej temperaturze posłuży udźcowi z indyka czy roladzie z szynki.

Fotolia
Źródło: Fotolia

140-160 stopni
Jeśli lubisz pieczone warzywa i często przygotowujesz je w piekarniku, taki zakres temperatur będzie ich najlepszym kompanem. Około 150 stopni to idealny poziom ciepła dla wszelkich delikatnych i suchych warzyw. Przygotuj w ten sposób szparagi lub chipsy z jarmużu, a efekt będzie doskonały. Taka moc piekarnika będzie odpowiednia także dla mięs, które łatwo przesuszyć (na przykład gęsiny) oraz ciast drożdżowych i serników.

180 stopni
Ta temperatura to najpopularniejszy wybór większości domowych kucharzy. Mówi się, że w takiej temperaturze wszystko się upiecze. Oprócz nielicznych wyjątków, takie ustawienie faktycznie sprawi, że smak i konsystencja potrawy będzie satysfakcjonująca. Kluczem do sukcesu jest jednak czas pieczenia – surowa pieczeń potrzebuje dużo więcej czasu, niż niewielkie domowe ciasteczka.

Fotolia
Źródło: Fotolia

200-220 stopni
Tak wysoka temperatura będzie odpowiednia dla szybkiej i intensywnej obróbki cieplnej. Korzystaj z niej podczas przygotowywania parmezanowych chipsów czy opiekania wcześniej przesmażonego mięsa. Ten zakres sprzyja również warzywom, jednak zawsze pilnuj czasu pieczenia. Taka temperatura może szybko przypalić cienkie i małe kawałki, powodując ich wyschnięcie i utratę smaku.

Pieczenie mięs
Choć uwielbiamy dania, które zawierają pieczone mięso, doskonale wiemy, jak łatwo jest je popsuć. Odpowiedni czas i temperatura obróbki ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Najlepszym tego przykładem są steki – nawet kilkadziesiąt sekund może popsuć preferowany przez nas poziom wysmażenia. Najprościej jest posłużyć się termometrem do mierzenia temperatury wewnątrz produktu. Najniższa temperatura mięsa zdatnego do spożycia to 46-49 stopni, jednak wyjdzie ono bardzo krwiste. Z kolei to mocno wysmażone będzie miało temperaturę około 70 stopni. Znajomość zasad pieczenia danych produktów to bardzo przydatna umiejętność, która jest ogromną oszczędnością czasu. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i czas pieczenia, a następnie zrelaksować się i czekać na efekty z dużym apetytem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Chrupiąca skórka
Lubianym przez nas rodzajem mięsa jest kurczak, którego z łatwością można upiec w całości. Podany na stół zawsze wzbudzi apetyt domowników i gości, robiąc duże wrażenie. Niekiedy jednak mamy problem z osiągnięciem efektu pięknej i chrupiącej skórki. Kluczem do sukcesu jest podpieczenie prawie gotowego kurczaka, w temperaturze około 180 stopni z termoobiegiem. Mięso należy umieścić na kratce, by powietrze mogło wokół niego krążyć. W innym przypadku kurczak od spodu zacząłby się gotować. Po kilku minutach, kiedy skórka będzie złota i chrupiąca, wykładamy kurczaka na półmisek i podajemy na stół.

d2h6f6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h6f6i