Trwa ładowanie...

Zakładamy nowy trawnik. Prosty przewodnik krok po kroku

Zakładanie trawnika w ogrodzie dla wielu z nas może być czarną magią. Wymaga to czasu, cierpliwości i pracy, jednak nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Zobacz, jak przygotować glebę, zasiać trawę i jak ją pielęgnować, by trawnik stał się twoją dumą.

Zakładamy nowy trawnik. Prosty przewodnik krok po krokuŹródło: Shutterstock.com
d27ebmb
d27ebmb
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Przygotuj się do działania

Marzenia o własnym, pięknym trawniku, na którym z przyjemnością będziesz mógł spędzać czas w trakcie ciepłych miesięcy, mogą z łatwością się spełnić. Nic samo się jednak nie zrobi - zanim pobiegniesz do sklepu po nasiona trawy i zaczniesz bezmyślnie rozrzucać je po ziemi, zanurz się w tajniki ogrodnictwa. Zgłębienie tematu pozwoli ci przeprowadzić cały proces z większą pewnością siebie i dużym prawdopodobieństwem, że cała akcja zakończy się spektakularnym, zielonym sukcesem.

Najpierw zadbaj o podłoże

Podstawą pięknego trawnika zawsze jest odpowiednie przygotowanie gleby. Im bardziej się do tego przyłożysz, tym lepiej zareagują nasiona trawy. Na początku przekop ziemię na głębokość około 20 cm i usuń chwasty oraz kamienie. Możesz użyć do tego szpadla lub profesjonalnej glebogryzarki, która ułatwi i przyśpieszy pracę. Jeśli planujesz, że trawnik będzie sąsiadował ze skalniakami lub rabatami, warto oddzielić go za pomocą obrzeża trawnikowego - zapobiegniesz zarastaniu rabat trawą oraz odgrodzisz od trawnika potencjalne chwasty. Około 2 tygodnie przed zasiewem należy odżywić glebę odpowiednim nawozem, by dostarczyć jej najważniejszych substancji.

Grunt to odpowiednie nasiona

Szykując się do zasiania trawnika, musisz przeanalizować jego przeznaczenie. W sklepach znajdziesz wiele rodzajów nasion, które pasować będą nie tylko do rodzaju gleby, ale i twojego stylu życia czy planów, które masz zamiar realizować w ogródku. Zastanów się, czy obsiany teren będzie spełniał funkcję jedynie dekoracyjną, czy będzie często użytkowany, oraz w jaki sposób chcesz na nim wypoczywać. Jeśli masz zamiar często chodzić po trawie lub uprawiać na niej intensywny sport, powinieneś wybrać mieszankę o dużej wytrzymałości. Jeśli masz w domu dzieci oraz zwierzęta, trawnik również powinien być odporny na ich codzienną energię. Jeśli zależy ci przede wszystkim na wyglądzie, wybierz nasiona i mieszanki przeznaczone do trawników typowo dekoracyjnych, które mają zdobić ogród. Takie źdźbła mogą być odrobinę cieńsze, jednak swoim wyglądem z pewnością zrekompensują mniejszą wytrzymałość.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zasiewanie trawnika to nie problem

Kiedy już usuniesz chwasty i kamienie, spulchnisz i odżywisz glebę, możesz zabrać się za siew nasion. Najlepszym momentem w roku na to jest początek wiosny, kiedy prognoza nie przewiduje już mrozów, a na wysokie temperatury musimy jeszcze trochę poczekać. Ważnym wyznacznikiem jest także wiatr - bardzo intensywne podmuchy mogą poderwać nasiona i zmarnować twoją pracę. Przed samym sianiem należy lekko wzruszyć ziemię za pomocą grabili, by uzyskać najlepsze warunki do siewu.

Nasiona możesz bez problemu siać ręcznie, lecz jeśli pracujesz na bardzo dużym terenie, zajmie ci to ogrom czasu. Właścicielom dużych działek proponujemy zaopatrzenie się w siewnik, który równomiernie rozrzuca nasiona i pozwala na uniknięcie błędów wysypujących podczas siewu ręcznego. Bez względu na sposób siania, pamiętaj, aby nasionka rozrzucać w odległości około 1 cm od siebie. Zbyt gęsto posadzony trawnik będzie bardziej podatny na choroby grzybicze, a przez to mniej wytrzymały.

Nasionka należy przykryć warstwą torfu lub ziemi i przygnieść. Mały teren "ugnieciesz" bez problemu butami z gładką podeszwą, jednak większy wymaga już specjalnego wałka, który sprawdzi się o niebo lepiej.

Młody trawnik wymaga pielęgnacji

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności można pomyśleć, że problem mamy z głowy. Nic bardziej mylnego - młody trawnik wymaga naszej uwagi i pielęgnacji, które będą miały wpływ na jego kondycję w przyszłości. Młody trawnik potrzebuje bardzo dużo wody, a gleba powinna być niemal cały czas choć odrobinę wilgotna. Podlewaj trawnik dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. W południe, pod wpływem promieni słonecznych i ciepłego powietrza, woda szybko wyparuje.

Jeśli nie zapewnisz trawnikowi odpowiedniego nawilżenia, możesz spłycić jego system korzeniowy i osłabić trawę. Jeśli nie jesteś w stanie samemu wypełnić tego obowiązku, możesz skorzystać z pomocy zraszaczy, które poradzą sobie nawet ze sporym terenem. Pierwsze koszenie młodego trawnika należy wykonać, kiedy źdźbła osiągną wysokość 8-10 centymetrów - należy je wtedy skrócić do wysokości 5-6 centymetrów.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

d27ebmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ebmb