Trwa ładowanie...

Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych?

Decydując się na podłogi drewniane, można wybrać spośród trzech typów podłóg: litych, dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych. Największym powodzeniem cieszy się jednak podłoga dwuwarstwowa. Z czego wynika jej popularność?
Share
Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych?
Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych?Źródło: materiały partnera
d4jzgh0

Podłogi z litego drewna nadal kojarzą się przede wszystkim z prestiżem. Z praktycznego punktu widzenia deski dwuwarstwowe mają jednak więcej zalet, podczas gdy efekt wizualny jest niemal identyczny. Trudno się zatem dziwić, że produkcja desek warstwowych to aż 81% udziału w rynku .

Jak zbudowana jest deska dwuwarstwowa?

Wspomniane we wstępie rozróżnienie typów podłóg wynika z konstrukcji desek podłogowych. Lite deski wytwarzane są z pojedynczego fragmentu drewna, co z jednej strony nadaje produktowi wysoki status, jednak pod innymi względami wymaga od użytkownika więcej poświęceń. Z kolei deski trójwarstwowe, nazywane panelami drewnianymi z racji trzech składników, mają najcieńszą warstwę użytkową.

Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? materiały partnera
Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? Źródło: materiały partnera

Deski dwuwarstwowe zbudowane są z dwóch warstw: użytkowej oraz przeciwprężnej. Pierwsza jest reprezentatywna, odporna na użytkowanie, natomiast druga ma za zadanie zapobiegać odkształceniom po ułożeniu podłogi, przeważnie wykonana jest z drewna liściastego. Ważne jest również pokrycie powierzchni, które wpływa nie tylko na wygląd, ale również na trwałość i żywotność drewnianej podłogi. Do wykończenia stosuje się zazwyczaj olej lub lakier.

Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? materiały partnera
Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? Źródło: materiały partnera

Który rodzaj pokrycia powierzchni deski jest lepszy? Poniżej przedstawiamy cechy poszczególnych typów na przykładzie produktów oferowanych przez jednego z największych producentów podłóg w Polsce, firmy Finishparkiet.

  • Lakier nakładany jest w siedmiu warstwach, a następnie utwardzany promieniowaniem UV. W ten sposób uzyskuje się solidne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakier doskonale łączy się z drewnem, wobec czego nie łuszczy się mimo upływu lat. Standardowy lakier cechuje się wysokim połyskiem, jednak Finishparkiet oferuje standardowo lakier półmatowy, od niedawna oferuje także lakier matowy, który wizualnie przypomina olej, jednak ma wszelkie właściwości lakieru, a także jest łatwiejszy w pielęgnacji. Lakier tworzy solidną warstwę na powierzchni deski, dlatego renowacja takiej podłogi polega na cyklinowaniu i ponownym pokryciu warstwą ochronną.
  • Olej lub olejowosk odpowiada przede wszystkim za głęboką impregnację drewna, gdyż głęboko wnika w jego strukturę. Efekt wizualny jest bardziej naturalny, uwydatnione są słoje drewna. Olej stanowi słabszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, za to skutecznie chroni przed wilgocią i różnego rodzaju zabrudzeniami. Renowacji można dokonywać miejscowo, wobec czego ewentualne drobne naprawy są łatwiejsze. Olej należy nakładać co jakiś czas, w zależności od stopnia eksploatacji podłogi.
d4jzgh0

Każdy ze sposobów wykończenia desek ma swoje zalety i niedoskonałości. Dlatego nie ma jednoznacznego przepisu na wybór pokrycia powierzchni. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i stylu życia.

Uniwersalne wykorzystanie podłóg dwuwarstwowych

Deski dwuwarstwowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów również ze względu na ich uniwersalność. Cechuje je duża wytrzymałość, gdyż warstwa użytkowa jest gruba. Z tego względu podłogi można wykorzystywać w większości pomieszczeń. Z powodzeniem sprawdzają się w intensywnie użytkowanych miejscach takich jak korytarz, przedpokój czy salon. Podłogom dwuwarstwowym nie szkodzą wahania temperaturowe. Nie bez znaczenia jest też gatunek drewna, z którego wykonana jest warstwa użytkowa (wierzchnia). Twardy dąb będzie bardziej odporny np. na uszkodzenia mechaniczne, inaczej niż gatunki iglaste.

Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? materiały partnera
Z czego wynika popularność podłóg dwuwarstwowych? Źródło: materiały partnera

Należy pamiętać, że pomimo warstwowej budowy deski dwuwarstwowe wykonane są w pełni z naturalnego drewna, a wykorzystanie dwóch gatunków ma jedynie za zadanie uodpornić podłogę na odkształcenia po ułożeniu, a także poprawić wytrzymałość podłogi. Efekt wizualny jest identyczny jak w przypadku podłogi z litych desek.

d4jzgh0

Na uniwersalność desek warstwowych wpływa również łatwość montażu. Tego typu deski wyposażone są w specjalne złącza, które znacznie ułatwiają kładzenie podłogi. Warto też wspomnieć, że najnowsze modele desek dwuwarstwowych przystosowane są do ogrzewania podłogowego. Zatem osoby, które mają ten rodzaj ogrzewania w domu, nie są już skazane wyłącznie na płytki ceramiczne.

Deski dwuwarstwowe są zatem solidnym i sprawdzonym rozwiązaniem na estetyczną i wytrzymałą podłogę. Warto wziąć pod uwagę ten rodzaj podłoża, zwłaszcza że można wybrać deski wykonane z polskiego drewna, przez rodzimych wykonawców. Nieprzypadkowo Polska jest liderem rynku podłóg drewnianych z aż 19% udziałem w rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jzgh0

Podziel się opinią

Share
d4jzgh0
d4jzgh0