Trwa ładowanie...
d1upnv4

Wyśpisz się jak nigdy. Wybieramy materac w 5 prostych krokach

Wygodny sen i odpoczynek to podstawa. Wiele zależy od tego, na czym śpimy. Podpowiadamy, czym warto się kierować przy wyborze materaca na łóżko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Shutterstock
Shutterstock (123RF)
d1upnv4

Materac do spania to inwestycja na długie lata. Warto wybrać taki, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Wybierz odpowiedni rozmiar

Materac przede wszystkim powinien być dopasowany do wielkości łóżka. Jest to dość oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, ustal wielkość materaca, jakiego potrzebujesz, a w trakcie zakupu upewnij się, że produkt ma właściwe wymiary. Z reguły wielkość materaca zależy od wieku osoby, która będzie z niego korzystać.

Dla niemowląt najlepiej wybrać model o szerokości 60–70 cm lub długości 120–140 cm. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują większego materaca, np. o długości 160 cm, a nawet do 190 cm. Dorośli natomiast mogą wybrać standardową długość 140x200. Największe modele materacy mają nawet 200 cm szerokości. Kupując materac, pamiętaj też o dobraniu odpowiedniego prześcieradła.

Zwróć uwagę na jakość materaca

d1upnv4

Na rynku mamy wiele materacy wykonanych z różnych materiałów, np. materace piankowe. Ich zaletą jest wysoki poziom elastyczności oraz umiejętność szybkiego dostosowania do kształtu ciała osoby. Modele tego typu są również bardzo lekkie, dzięki czemu bez trudu można je odwracać na drugą stronę.

Innym rodzajem materacy są materace kokosowe – zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Poza tym kokos to doskonały surowiec. Nie wydziela toksyn ani innych substancji, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać na skórę i drogi oddechowe. Jest produktem całkowicie naturalnym i ekologicznym. Dobrze przepuszcza powietrze i nie powoduje alergii.

Zadbaj o właściwe podparcie kręgosłupa

Najważniejszą funkcją każdego materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dlatego nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Dobry materac przede wszystkim powinien być dostosowany do naszego wzrostu i wagi. Doskonałe podparcie kręgosłupa i dopasowanie się do anatomicznego kształtu użytkownika zapewniają materace kokosowe. Oprócz tego wyróżniają się bardzo cichą pracą i niwelowaniem odczuwania ruchów drugiej osoby (nie ma "efektu fali", który budzi śpiącego podczas ruchów drugiej osoby).

Zadbaj o komfort podczas snu

Zdrowy i spokojny sen zapewniają średnio twarde materace sprężynowe – dzięki niezależnej pracy pojedynczych sprężynek ciężar ciała rozkłada się równomiernie, zapewniając wsparcie całego ciała. Tego rodzaju modele pasują do stelaży oraz regulowanych den łóżek.

d1upnv4

Ich udoskonaloną wersją są materace kieszeniowe – różnią się tym, że każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni. Dzięki temu zachowują one znacznie większą niezależność i dostosowują się punktowo do naszego ciała. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie i zapewnia lepszy komfort, ale też zwiększa trwałość produktów.

Nie kieruj się wyłącznie ceną

Wiele osób sądzi, że najdroższe produkty są najlepsze. Tymczasem na rynku jest wiele produktów wyróżniających się jakością, które można kupić za mniejsze pieniądze. Ceny materacy zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać kwoty nawet kilku tysięcy. Skąd takie różnice? Wszystko zależy od rodzaju materiału, a także wielkości materaca i funkcji, jaką ma spełniać. Na przykład materace dla dzieci będą kosztować znacznie mniej niż modele przeznaczone dla dorosłych. Z kolei twarde materace, które zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa i są dedykowane osobom z bólami pleców, będą nieco droższe.

d1upnv4

Podziel się opinią

Share

d1upnv4

d1upnv4