WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Wyciąg czy pochłaniacz? Wybieramy okap kuchenny

Wyciągi i pochłaniacze chronią nasze mieszkanie przez rozprzestrzeniającym się zapachem, wilgocią i osadzającym się na meblach tłuszczem. W zależności od potrzeb, możliwości lokalu i stylu kuchni możemy postawić na różne typy urządzeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Funkcjonalny okap to niezbędne wyposażenie nowoczesnej kuchni
Funkcjonalny okap to niezbędne wyposażenie nowoczesnej kuchni (Materiały prasowe)
WP

Sucho, pachnąco i czysto - wybieramy okap

Opary, zapachy i zanieczyszczone powietrze powstające podczas gotowania mogą niepotrzebnie kumulować się w kuchni. Efektem tego są zaparowane ściany, zapach smażonych potraw, który wnika w ubrania i domowe tekstylia oraz tłuszcz, który osadza się na meblach i może powodować np. żółknięcie jasnych szafek. Nowoczesny okap lub dobry pochłaniacz pomogą nam utrzymać kuchnię w czystości, bez oparów osadzających się na ścianach, szybach i meblach oraz bez trudnego do usunięcia tłuszczu.

WP

Okap a pochłaniacz

Wyciąg kuchenny dzięki połączeniu z kanałem wentylacyjnym usuwa powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Taki okap może mieć założone dodatkowe filtry. Pochłaniacz wilgoci i zapachów nie ma połączenia z kanałem wentylacyjnym, a jego działanie opiera się tylko na filtrowaniu oparów za pomocą filtra i mechanizmu zasysajacego powietrze nad kuchenka lub płytą. Każdy okap jest pochłaniaczem, ale nie każdy pochłaniacz może pełnić funkcję kuchennego wyciągu. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie dodatkowo doświetla przestrzeń, gdzie przygotowywane są potrawy i posiada możliwość regulacji trybu pracy. Okapy kuchenne możemy kupić w kilku wariantach cenowych.

WP

Pochłaniacz z filtrem węglowym

Niewielki pochłaniacz oparów zamontujemy w niemal dowolnym miejscu. Możemy wybrać model płaski o grubości zaledwie kilku centymetrów, który podwiesimy pod szafką lub wybrać model wpuszczany w szafkę na wymiar. Szafka ta powinna mieć u góry wycięty otwór na odprowadzane powietrze. Pochłaniacze, kuchenki i zawieszone nad nimi szafki mają najczęściej standardowe wymiary, dzięki czemu dopasowanie odpowiedniego modelu pochłaniacza nie powinno stanowić problemu. Filtry w pochłaniaczach i wyciagach należy czyścić i raz na jakiś czas wymieniać. Wymianę zaleca się co około 3 miesiące, ale jest to uzaleźnione od typu i jakości filtra oraz od częstotliwości użytkowania urządzenia.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Praktyczne różnice

Różnica pomiędzywyciagami i pochłaniaczami sprowadza się do wspomnianych wymaganiach w montażu, a także poziomu hałasu i wydajności. Lokalizacja wyciągu nie będzie tak dowolna, jak w przypadku niezależnego od wentylacji pochłaniacza. Wydajność w przypadku wyciągów jest szacowana na nawet 80 procent wyższą.

WP

Pochłaniacz powinien mieć możliwość pobrać powietrze kilkakrotnie, aby dokładnie je oczyścić. Działanie będzie bardziej skuteczne, jeśli uruchomimy go przed gotowaniem, a po zakończeniu smażenia czy gotowania pozostawimy na kilka minut w trybie pracy. Pochłaniacz może, choć nie musi, być głośniejszy. Dzieje się tak przez dodatkową warstwę filtra, a która generuje więcej wibracji i tym samym więcej dźwięku. Użytkownicy pochłaniacza zauważają też tendencję do osiadania wilgoci w kuchni, gdzie dużo się gotuje, gdyż powietrze po oczyszczeniu wraca do kuchni. Wyciąg podłączony do kanału wentylacyjnego może być cichszy i wydajniejszy, ale jego działanie może też wpłynąć na temperaturę w pomieszczeniu w przypadku długotrwałego działania urządzenia.

Podstawa to dobry filtr

Dzięki odpowiednim filtrom tłusty nalot nie pozostaje na ścianach i meblach. W sklepach ze sprzętem AGD dobierzemy odpowiedni filtr dedykowany do naszego okapu.

WP

Okap kuchenny jako ozdoba – nowoczesne modele

Wyciąg kuchenny wyższej klasy umożliwia nam np. sterowanie gestem i generuje mniej hałasu. Jego poziom szacowany jest nawet na 50 dB, co odpowiada zwykłym domowym szumom lub poziomowi hałasu, który panuje na mało ruchliwej ulicy. Bardziej zaawansowane okapy kuchenne mają też więcej funkcji: np. opcję automatycznego wietrzenia pomieszczenia, które uruchamia się w zaplanowanym czasie lub dzięki wrażliwym czujkom, które kontrolują jakość powietrza w pomieszczeniu. Wiele z nich możemy dopasować do wystroju kuchni dzięki oryginalnemu wzornictwu i wysokiej jakości wykonania z dbałością o każdy detal.

Shutterstock.com
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP