Trwa ładowanie...

Skuteczne sprzątanie domu: tak pozbędziesz się brudu i kamienia

Wbrew pozorom środki odrdzewiające to specjaliści nie tylko w zakresie małych domowych napraw. Możliwości ich praktycznych zastosowań, z których pewnie nawet producenci nie zdają sobie sprawy, jest znacznie więcej. Wszechstronne preparaty okażą się niezastąpione podczas sprzątania domu.

Skuteczne sprzątanie domu: tak pozbędziesz się brudu i kamieniaŹródło: Shutterstock.com
d3op9t3
d3op9t3

Nazywa się je smarem w sprayu. Towarzyszą nam w trakcie podróży samochodem lub podczas drobnych prac domowych, takich jak konserwacja zawiasów i zamków czy odkręcanie zapieczonych śrub. Każdy kierowca ma swój ulubiony preparat tego typu. Najsłynniejszy wśród odrdzewiaczy jest amerykański WD-40, ale takie samo działanie ma polski Penetrus, a także PWD, CX 80 czy choćby SB-23.

Preparaty tego typu składają się z węglowodorów oraz dodatkowych składników objętych tajemnicą producenta. Doskonale zabezpieczają przed korozją, smarują mechaniczne połączenia, działają jak rozpuszczalnik i odtłuszczacz. W dodatku podajnik pozwala na punktowe zastosowanie i rozprowadzanie preparatu w trudno dostępnych szczelinach. Działanie odrdzewiaczy jest długotrwałe dzięki temu, że zawarty w mieszance olej jest lepki i nielotny. Tajemnicza moc smaru i rozpuszczalnika w jednym to także klucz do sukcesu podczas domowych porządków.

Brud, osad i kamień

Z tymi trzema problemami preparaty odrdzewiające rozprawią się w szybkim tempie. Warto rozpylić je na czyszczonych powierzchniach w kuchni i łazience. Uporają się z tłustym nalotem powstającym w trakcie gotowania i smażenia. Kamień na armaturze również rozpuszczą. Domyją ceramikę łazienkową, wyszorują brud i osad z mydła. Także zacieki i zabrudzenia w muszli klozetowej łatwo usuniesz, gdy spryskasz je takim środkiem. Trzeba pamiętać, że na czyszczonych powierzchniach preparat zostawia cienką warstwę zapobiegającą szybkiemu osadzaniu się brudu. Należy go stosować ostrożnie, z dala od produktów spożywczych i naczyń kuchennych.

Pogromca plam

Choć preparaty typu WD-40 kojarzą się z tłustym smarem, doskonale radzą sobie w charakterze odplamiaczy, i to również do tkanin. Taki środek usunie nawet uporczywe plamy, jak choćby te z tuszu, atramentu i krwi. Zmyje również ślady kredek na ścianie lub meblach w dziecięcym pokoju. Dzięki niemu dopierzesz także ślady po szmince. Ponadto magiczną moc produktu poznasz, nakładając go na powierzchnię pobrudzoną woskiem lub stearyną. Plamy na tkaninach i odzieży należy spryskać sprayem i potrzeć gąbką. Następnie wyprać materiał jak zwykle.

d3op9t3

Zanieczyszczenia trudne do usunięcia

Ślady pozostawione na szybach przez owady, resztki jedzenia zapieczone na kuchennej płycie lub okruchy żywności, które mocno przywarły do ściany lodówki, usuniesz błyskawicznie, używając do mycia ściereczki nasączonej odrdzewiaczem. Koniecznie potem należy wyszorować mytą powierzchnię bezpiecznym detergentem. Także mocno wczepiona we włosie dywanu lub obicia kanapy guma do żucia łatwo się odspoi pod wpływem tego środka. Głębokie zabrudzenia, do których trudno dotrzeć (np. na szczotce do włosów), lub niełatwe do zlikwidowania ślady lakieru do paznokci na ceramice łazienkowej pomoże szybko usunąć właśnie preparat typu Penetrus, SB-23 lub WD-40. Podobnie zadziała na uporczywie trzymające się frontów szafek i drzwi naklejki, taśmy klejące i pozostałe po nich warstwy kleju.

Preparat, którego boją się zwierzęta

Rozpylony w powietrzu odrdzewiacz przegoni niechciane w domu owady. Uciekną od jego zapachu osy i pająki. Aby zlikwidować problem, należy potraktować preparatem ich gniazda oraz miejsca powstawania pajęczyn. Można go wręcz uznać za uniwersalny odstraszacz. Gdy spryskasz tym środkiem powierzchnię drzwi, mebla czy ściany, którą chętnie drapią koty, pozbędziesz się kłopotu od ręki. Więcej w to miejsce nie podejdą.

d3op9t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3op9t3