Trwa ładowanie...
d2b7iwz

Wentylator na upalne dni. Jaki wybrać?

Nie ma to jak chłodny powiew wiatru. W upalne dni, gdy temperatura wewnątrz pomieszczenia rośnie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup wentylatora. Zanim zdecydujemy się na konkretny model sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wentylator na upalne dni. Jaki wybrać?
(Adobe Stock)
d2b7iwz

Wentylatory to bardzo przydatne urządzenia. Wprawiają powietrze w ruch, dzięki czemu staje się ono chłodniejsze. Doskonale sprawdzają się zarówno w biurze, jak i w domu, a także przy regularnym lub sporadycznym użytkowaniu. Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń, które różnią się wyglądem i funkcjonalnością.

d2b7iwz

Wentylatory stojące i sufitowe

Wentylatory, które można postawić na biurku, mają niską podstawę i małą średnicę śmigła (ok. 45 cm). Najczęściej wykorzystujemy je do wietrzenia niewielkich pomieszczeń. Jeśli mamy ograniczony budżet i możemy postawić urządzenie w dowolnym miejscu, będzie to najlepsza opcja.

Wentylatory stojące wyglądają podobnie, ale mają wysoką podstawę. Dzięki temu nadają się do postawienia na podłodze, np. w dużym pokoju. Wybierając ten typ wiatraka, warto szukać modelu z regulowanym stojakiem – wtedy jeszcze lepiej dopasujemy go do naszych potrzeb.

Ciekawą alternatywą są również wentylatory sufitowe oraz cyrkulatory. Te pierwsze montowane są na stałe (często mają zamontowaną lampę i sprawdzają się zwłaszcza w większych pokojach). Te drugie można postawić np. na komodzie (zapewniają nie tylko chłodny powiew wokół urządzenia, ale także ruch powietrza w całym pomieszczeniu).

Adobe Stock

Wentylatory kolumnowe i strumieniowe

Modele kolumnowe mogą być różnej wysokości – od 40 cm nawet do 120 cm. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów urządzeń nie mają łopatek, ani okrągłej tarczy. Są za to wąskie i estetyczne, przez co pasują do nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań. Ich zaletą jest to, że są ciche i bardzo wydajne.

Szukając nowoczesnych rozwiązań, można zdecydować się także na wentylator strumieniowy. Nie jest wyposażony w łopatki, charakterystyczne dla typowych wiatraków, ale za to ma ciekawy design (np. z podświetleniem). Nie pracuje głośno i można go postawić np. w pokoju dziecięcym.

d2b7iwz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora?

Nowoczesny wygląd urządzenia i gwarancja chłodzenia to nie wszystko. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie wentylatora, sprawdźmy kilka parametrów, takich jak:

  • moc i wydajność – od nich zależy, jak efektywnie będzie pracował wentylator. Najlepiej, żeby było to przynajmniej 40 W, chociaż mniejsze modele mogą pracować wydajnie także przy mniejszej mocy,
  • głośność – ma ogromne znaczenie, gdy zamierzamy korzystać z wentylatora przez wiele godzin, zwłaszcza w sypialni. regulacja prędkości – dobry wentylator powinien mieć kilkustopniową regulację prędkości oraz możliwość regulacji obrotu wokół własnej osi,
  • sterowanie na odległość – jeśli nie chcemy co chwila wstawać, by włączać i wyłączać wiatrak, warto wybrać model sterowany pilotem, funkcja nawilżania – to bardzo ciekawe rozwiązanie, które oprócz chłodnego powietrza dodatkowo zapewnia powiew lekkiej bryzy,
  • solidna podstawa – to ważne, zwłaszcza gdy mowa o wiatrakach biurkowych lub stojących. Co ciekawe, niektóre modele można też zamocować do ściany lub blatu.
d2b7iwz

Podziel się opinią

Share

d2b7iwz

d2b7iwz