Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wełna mineralna
Artykuł Sponsorowany
29-11-2022 14:48
Artykuł sponsorowany MIWO

Wełna mineralna – ciepło, cicho, bezpiecznie

W naszej szerokości geograficznej trudno wyobrazić sobie dom bez izolacji. To właśnie ona zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Coraz częściej jest potrzebna nie tylko zimą - również latem zapewnia odpowiedni komfort termiczny w budynku.

 Źródło: materiały partnera
d27tiq3

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie tam, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy użyć wyrobów z wełny mineralnej – trzeba tylko je dobrze dobrać do konkretnego zastosowania. Na rynku jest dostępna wełna mineralna skalna i szklana. Obie powstają z surowców naturalnych, obie też nadają się do recyklingu. To cenne w dzisiejszej proekologicznej polityce, ale nie tylko to wyróżnia tę izolację na tle innych materiałów. Spójrzmy na jej unikalne właściwości.

Jak wybrać izolację?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji? Kluczowym parametrem każdego materiału izolacyjnego jest współczynnik przewodzenia ciepła (λ) - im niższy, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne. W przypadku wełny, w zależności od wyrobu, wynosi on od 0,030 do 0,045 W/(m·K), co daje szerokie możliwości jej wykorzystania.

Planując izolację przegród zewnętrznych budynku lub jego termomodernizację, warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa inne parametry. Współczynnik przenikania ciepła U, wyrażany jednostką W/(m²K), opisuje właściwości termoizolacyjne konkretnej przegrody budowlanej (np. ściany czy dachu). W tym przypadku również im jest on niższy, tym lepsza jest izolacyjność cieplna przegrody. Przykładowo dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych wymagana prawem wartość współczynnika Uc nie może przekroczyć 0,20 W/(m²K), a dla dachów lub stropodachów 0,15 W/(m²K). Zwróćmy też uwagę na opór cieplny (R) przegrody - określa na ile warstwa materiału o konkretnej grubości zapobiega stratom ciepła z budynku. Im wyższa wartość oporu cieplnego, tym lepiej.

d27tiq3

Parametry cieplne to nie wszystko

Znakomite parametry cieplne to nie jedyny atut wełny mineralnej. Jej ogromną zaletą jest zdolność tłumienia i pochłaniania dźwięków. Spośród wszystkich popularnych izolacji najlepsze zdolności tłumienia i pochłaniania dźwięku ma właśnie wełna mineralna. Jest to możliwe dzięki jej sprężystości i włóknistej budowie. Wyroby z wełny mineralnej zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Możemy więc tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie.

Cecha, która wyróżnia wełnę spośród innych izolacji jest jej niepalność. W europejskiej klasyfikacji ogniowej posiada najwyższą klasę reakcji na ogień (zwykle A1). Materiały z tej grupy nie palą się i nie wspomagają rozwoju pożaru. Nie przyczyniają się też do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wełna mineralna jest trwała i zachowuje swoje właściwości przez cały okres jej użytkowania. Potwierdzają to badania niezależnego instytutu w Monachium, który badał parametry techniczne izolacji z wełny mineralnej zastosowanej w różnych budynkach w kilku europejskich krajach. Budynki te miały od 20 do 55 lat. Eksperci zbadali takie właściwości jak: przewodność cieplna, absorpcja wody oraz właściwości mechaniczne. Wyniki badania były jednoznaczne - właściwości wełny mineralnej nie ulegają pogorszeniu w czasie, a konstrukcje, gdzie zastosowano wełnę, zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania. Prawidłowo wykorzystana – poprawnie zaprojektowana i zamontowana – izolacja z wełny nie traci swoich właściwości przez cały okres użytkowania budynku.

Przegrody zewnętrzne mają też za zadanie izolować budynek od wilgoci z otoczenia, tak aby nie zakłócała ona warunków użytkowania. Natomiast wszystkie przegrody budynku, włącznie z wewnętrznymi, są poddane oddziaływaniu wilgoci związanej z eksploatacją wnętrza. Na jaką więc z przegród nie spojrzymy, musimy pamiętać, że wilgoć jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia i tym samym każdego budynku. Dlatego warto do izolacji przegród wybierać materiały, które nie stanowią bariery dla swobodnego przepływu pary wodnej – takie jak wełna mineralna. Jest ona paroprzepuszczalna i ma doskonałe parametry w tym zakresie. Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla wełny mineralnej wynosi μ=1, co oznacza jej pełną paroprzepuszczalność. Przy wyborze materiałów izolacyjnych warto wiedzieć, że każda wyższa wartość oporu dyfuzyjnego niż 1, to coraz większy opór dla pary wodnej, co może spowodować uszkodzenie przegrody budowlanej, zwłaszcza wtedy, gdy wentylacja nie jest całkiem sprawna.

d27tiq3

Mówiąc o parametrach technicznych wełny mineralnej, nie sposób pominąć wytrzymałości mechanicznej połączonej ze sprężystością. Na przykład, wełna w formie twardych płyt wykazuje wysoką odporność na obciążenia, również punktowe, dobrze znosi naprężenia ściskające (np. od zalegającego śniegu) i rozciągające (np. od ssania wiatru), nie wgniata się, nie kruszy. Wełna lamelowa, o równoległym układzie włókien pozwala zapobiec ich odrywaniu czy rozwarstwianiu w wyniku ssania wiatru.

Różnorodność zastosowania

W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy wykorzystać wyroby z wełny mineralnej. Ważne, by wybrać odpowiedni wyrób do konkretnej aplikacji. A wśród wyrobów jest w czym wybierać - na rynku mamy rozmaite płyty i zrolowane maty, mamy też granulat oraz specjalnie formowane otuliny. Jak się w tym połapać? Na szczęście producenci ułatwiają nam właściwy wybór, specyfikując swoje produkty według zastosowania. Właściwości wyrobów izolacyjnych możemy łatwo znaleźć w Deklaracjach Właściwości Użytkowych udostępnianych przez producentów na ich stronach internetowych. Są to wymagane prawem dokumenty, gdzie producenci deklarują konkretne właściwości wyrobów i biorą za nie odpowiedzialność.

Artykuł sponsorowany MIWO
d27tiq3
d27tiq3