Trwa ładowanie...

Uporządkuj ogród po zimie. Kilka kroków, które doprowadzą go do ideału

Rosnąca temperatura i słońce kuszą, by coraz więcej czasu spędzać na zewnątrz. To idealny moment, by zadbać o swój ogród i uporządkować go po wielomiesięcznym odłogu. Podpowiadamy, od czego warto zacząć i jak działać, by o niczym nie zapomnieć. Ogród odzyska wiosenny blask!

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Uporządkuj ogród po zimie. Kilka kroków, które doprowadzą go do ideałuŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d3ci2st
d3ci2st

Trawnik - Usuń zanieczyszczenia nie uszkadzając trawy

Przez kilka miesięcy trawnik trwał w uśpieniu i wymaga kilku zabiegów, by wiosną zachwycił swoją zielenią. Pierwszym krokiem w jego wiosennej pielęgnacji powinno być pozbycie się naturalnych zanieczyszczeń - gałązek, liści, które przez całą zimę na nim leżały oraz szyszek i wszelkiej maści odpadów. Najlepiej użyć do tego specjalnych grabi, które delikatnie, ale i dokładnie wyczeszą trawę, zbierając przy tym wszelkie śmieci. Modele grabi wykonane z wysokiej jakości materiału potraktują źdźbła trawy łagodnie, nie wyrywając ich z ziemi. Przedwiośnie to także dobry moment, by napowietrzyć trawnik za pomocą specjalnego aeratora oraz zastosować lekki, naturalny nawóz, który pomoże trawie przebudzić się po zimie i szybko powrócić do idealnego stanu.

Żywopłot - Nowa fryzura na wiosnę

Każdy właściciel ogródka z żywopłotem wie, jak bardzo trzeba o niego dbać. Po zimie wygląda on zawsze, jakby miał za sobą bardzo ciężką noc. Odstające gałązki aż kłują w oczy i sprawiają, że wygląda na zaniedbany. Żeby go szybko doprowadzić go do lepszej formy, użyj specjalnych nożyc elektrycznych do żywopłotu lub tych klasycznych. Wybierz sprzęt, który będzie odpowiadał rozmiarom twojego żywopłotu. Jeśli jest niewielki, spokojnie wystarczy tradycyjna opcja. Jeśli jednak posiadasz taki, który jest imponujących rozmiarów, zdecydowanie szybciej doprowadzisz go do porządku używając nożyc elektrycznych. Poświęć kilka chwil na przycięcie żywopłotu, a zagęści się i będzie wyglądał dużo zdrowiej.

Zbiornik wodny - Zadbaj o pompę i walcz z glonami

Miłośnicy oczek wodnych jesienią przygotowują zbiorniki, by bezpiecznie mogły przezimować. Niska temperatura i kilka miesięcy bez uruchamiania mogą jednak wpłynąć na ich kondycję. Kiedy zbliża się wiosna, skup się na sprawdzeniu pompy i upewnieniu się, że jest gotowa na nowy sezon. Przed uruchomieniem oczka wodnego, usuń z niego wszelkie liści i zanieczyszczenia. Naturalne odpady mogą sprawić, że w wodzie pojawią się glony. Zdecydowanie łatwiej jest tego uniknąć, niż później się ich pozbyć, a glony w oczkach wodnych mogą przysporzyć wielu kłopotów. Poświęć kilka chwil na dokładne wyczyszczenie zbiornika, a szansa, że ich unikniesz, zdecydowanie wzrośnie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Drzewa i krzewy - Uformuj odpowiedni kształt

Gałązki najlepiej podcinać, kiedy drzewo jest jeszcze uśpione, a proces wegetacji jeszcze się nie rozpoczął. Podczas przedwiośnia masz szansę uformować je w nowe kształty i jednocześnie zagęścić, ucinając w stosownym miejscu. Nie polecamy łamania gałązek, ponieważ może to je rozwarstwić i zaburzyć wzrost. Chcąc uporządkować drzewa i krzewy w swoim ogrodzie, zaopatrz się w specjalny sekator ogrodowy, który ułatwi ci pracę. Jeśli chcesz zająć się grubszymi gałęziami, wybierz większy sekator, który funkcjonuje jak nożyce. Bardziej oporne sztuki przestaną być uparte i z nimi również zrobisz porządek.

Skalniaki i rabaty - Oczko w głowie domowego ogrodnika

Miłośnicy zajmowania się ogrodem uwielbiają sadzić nowe roślinki, tworzyć piękne zakątki, skalniaki i nasadzenia. Po zimie wszystkie niestety są zanieczyszczone i wyglądają na zaniedbane. Zanim zajmiesz się dosadzaniem roślinek, zadbaj o przygotowanie terenu. Zaśmiecona igłami i liśćmi ziemia nie jest najlepszym tłem dla nowych cebulek i roślin płożących. Dokładnie zagrab i przekop ziemię, do której będziesz wsadzać nowe okazy, a następnie dokładnie przejrzyj ją w poszukiwaniu chwastów. Ci nieproszeni goście potrafią naprawdę irytować, więc lepiej pozbyć się ich korzonków, nim zaczną się rozrastać. Spulchniona motyką, oczyszczona ziemia z chęcią przyjmie nowe rośliny, które dadzą ci wiele radości.

123RF
Źródło: 123RF
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ci2st
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ci2st