Trwa ładowanie...
Materiał partnera: OBI

Taras z kostki i płyt betonowych – jaka myjka ciśnieniowa sobie poradzi?

Tarasy wykonane z kostki brukowej i płyt betonowych stale narażone są na wszelkiego rodzaju zabrudzenia: od naturalnych, na przykład w postaci wykwitów, do chemicznych, takich jak plamy z tłuszczu czy oleju. Do tego dochodzi szereg innego rodzaju zanieczyszczeń: cement, farby, gumy do żucia. Czy do każdego rodzaju plam trzeba być przygotowany w inny sposób? Niekoniecznie, okazuje się bowiem, że z pomocą dobrej myjki ciśnieniowej można usunąć jeśli nie wszystkie, to ogromną ich większość.
Share
Taras z kostki i płyt betonowych – jaka myjka ciśnieniowa sobie poradzi?
Taras z kostki i płyt betonowych – jaka myjka ciśnieniowa sobie poradzi?Źródło: materiały partnera
d1enbw2

Kostka brukowa i płyty betonowe pozostają wciąż najpopularniejszymi materiałami dla układania tarasów. Odpowiednio zaimpregnowane charakteryzują się dużą wytrzymałością i estetyką. Jednak nawet one narażone są na różnego rodzaju plamy i zanieczyszczenia, takie jak rosnący między szczelinami mech, tłuszcz po udanym grillu z przyjaciółmi czy paskudna plama z cementu z powodu nieuwagi ekipy remontowej. Należy być więc przygotowanym na wszelkie niedogodności, zwłaszcza że większość plam na kostce brukowej czy płytach betonowych można z powodzeniem usunąć samodzielnie w bardzo krótkim czasie i małym nakładem pracy.

Najczęstsze zabrudzenia kostki brukowej

Najczęstsze zabrudzenia kostki brukowej materiały partnera
Najczęstsze zabrudzenia kostki brukowej Źródło: materiały partnera

Kostka brukowa czy betonowe płyty na tarasie mogą ulegać najróżniejszym zbrudzeniom. W pierwszej kolejności możemy wyszczególnić te, które są wynikiem działań warunków pogodowych, ale także po części działalności człowieka (na przykład błoto). Nie będą one zbyt trudne do usunięcia – w przeciwieństwie do nie tak znów rzadkich plam z oleju czy benzyny (na przykład z pozostawionej na tarasie kosiarki), plam po gumach do żucia czy farbach, zaprawach oraz klejach (bardzo często pojawiające się w trakcie remontów). W tych wypadkach trzeba już dokładnie wiedzieć, jak z takimi plamami postępować.

d1enbw2

Również niezbyt trudne do usunięcia, jednak bardzo irytujące są porosty, mchy czy rośliny wyrastające spomiędzy kostki brukowej. Na skutek naturalnej erozji kamienia na kostce brukowej czy płytach betonowych mogą pojawiać się też bardziej uciążliwe osady wapienne, które powstają pod wpływem nadmiernej wilgoci.

Jak często czyścić kostkę brukową? materiały partnera
Jak często czyścić kostkę brukową? Źródło: materiały partnera

Jak często czyścić kostkę brukową?

Czyszczenie tarasu z kostki brukowej czy płyt betonowych nie powinno odbywać się rzadziej niż trzy razy w roku. Oczywiście, w zależności od tego, kiedy na tarasie pojawią się plamy, czyszczenie może odbywać się odpowiednio częściej. W każdym razie przyjmuje się, że taras powinien być czyszczony:

  • wiosną, czyli przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego,
  • w jego trakcie,
  • a także po jego zakończeniu.
d1enbw2

W pierwszym wypadku chodzi przede wszystkim o usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które zebrały się na tarasie w okresie zimowym. W trakcie sezonu wakacyjnego warto zadbać o usuwanie mchów i chwastów, które pojawiają się między szczelinami (o tym piszemy w dalszej części artykułu), natomiast po jego zakończeniu należy czyścić kostkę (względnie płyty), która przez dłuższy czas była poddana intensywnemu eksploatowaniu. Należy wówczas również zaimpregnować powierzchnię i przygotować ją na zimę, a trakcie chłodnych zimowych miesięcy regularnie odśnieżać taras i unikać posypywania go solą, która szkodliwie działa na wygląd i strukturę betonu (zamiast soli lepiej używać piasku).

Dlaczego warto zainwestować w myjkę ciśnieniową?

Jak sama nazwa wskazuje, myjka ciśnieniowa wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem. Największą jej zaletą jest to, że jest niezwykle wygodna w użyciu. Nie musimy własnoręcznie szorować dużych powierzchni, a jedynie nakierować strumień wody na zabrudzone miejsce, aby w krótkim czasie dokładnie je oczyścić.

Ponadto użytkowanie myjki ciśnieniowej jest dużo bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż mycie tarasów wodą z węża i przy pomocy detergentów. Przede wszystkim nie mamy tu do czynienia z chemią, a i wody potrzebnej do czyszczenia tarasu zużywamy dużo mniej niż w innych przypadkach.

d1enbw2

Powyżej wymieniliśmy najczęściej spotykane plamy, które pojawiają się na kostce brukowej i płytach betonowych. Wiadomo, że do każdego zabrudzenia można podejść w innym sposób – przyjrzyjmy się więc po kolei różnym ich rodzajom oraz temu, jak się ich pozbyć i kiedy można zastosować myjkę.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Kiedy na tarasie z kostki brukowej zaczynają pojawiać się wykwity roślinne, przede wszystkim mech, najlepiej interweniować bez zbędnej zwłoki. Jeśli mech zacznie porastać Twój taras bezkarnie, trzeba będzie dużo większego nakładu pracy, aby się go pozbyć. Warto tutaj zauważyć, że mech lubi wilgoć i cień, dlatego nietrudno dostrzec, że w takich właśnie miejscach jest go dużo więcej niż w pozostałych. Ponadto powoduje on odbarwienia kostki, które nawet po usunięciu mchu i innego rodzaju roślinnych wykwitów psują estetykę tarasu.

W jaki więc sposób podejść do problemu mchu na kostce brukowej albo płytach betonowych? Przede wszystkim można usuwać go mechanicznie, ręcznie, co wymaga precyzji i dużego nakładu pracy. Wszelkie rośliny trzeba wyrywać wraz z korzeniami, w innym przypadku szybko zawitają z powrotem.

d1enbw2

Pomóc mogą różnego rodzaju preparaty chemiczne, które rozcieńcza się z wodą, jednak silne środki niekoniecznie muszą być przyjazne zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

W końcu można wykorzystać wodę pod dużym ciśnieniem – myjka ciśnieniowa jest rozwiązaniem zarówno wygodnym, jak i ekologicznym. Odpowiednio silny strumień wypłukuje mech razem z korzeniami, więc nie ma obaw, że za chwilę będziemy musieli powtarzać cały zabieg. Co więcej, za pomocą myjki ciśnieniowej pozbędziemy się nie tylko mchu, ale też odbarwień, które on powoduje.

Czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu i oleju materiały partnera
Czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu i oleju Źródło: materiały partnera

Czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu i oleju

Prócz mchu to chyba plamy z tłuszczu i oleju są najbardziej powszechnymi zabrudzeniami tarasów z kostki brukowej i płyt betonowych. Z pewnością należą one do jednych z najbardziej przykrych.

d1enbw2

Jak skutecznie je usuwać? Dużo zależy od tego, czy kostka (albo płyta) jest odpowiednio zaimpregnowana. Jeśli tak, to myjka ciśnieniowa powinna spokojnie sobie poradzić z tego typu plamami. Problem pojawia się wtedy, kiedy kostka nie została pokryta impregnatem.

Olej błyskawicznie wnika w pory kostki brukowej, dlatego czas ma tutaj bardzo duże znaczenie. W przypadku plam z tłuszczu i oleju należy jak najszybciej polać je silnym strumieniem ciepłem wody z dodatkiem domowego środka czyszczącego (na przykład płynu do naczyń). Innym rozwiązaniem jest posypanie plamy piaskiem, który wyciągnie część substancji, a następnie dokładne umycie zabrudzonej powierzchni ciepłą wodą.

Niestety, powyższe metody nie gwarantują zadowalających rezultatu. Sukces zależy od wielu czynników, m.in.: szybkości działania, temperatury oleju, porowatości materiału. W przypadku szczególnie uciążliwych i trudnych do usunięcia plam z tłuszczu czy oleju warto sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia kostki brukowej i powierzchni betonowych. Nie są one groźne dla czyszczonej powierzchni i skutecznie radzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami, które na pierwszy rzut oka wyglądają nie do usunięcia.

Czy myjka ciśnieniowa poradzi sobie z tłustymi plamami? Woda pod wysokim ciśnieniem z łatwością usunie zabrudzenia z impregnowanej nawierzchni betonowej. W przypadku nieimpregnowanej kostki czy płyt betonowych warto rozejrzeć się za myjką ze specjalną nakładką szorującą oraz połączyć czyszczenie ciśnieniowe z preparatami przeznaczonymi do kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu i oleju materiały partnera
Czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu i oleju Źródło: materiały partnera

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zapraw

Jeszcze innego rodzaju zabrudzeniami tarasu są plamy z cementu, farby czy zapraw. Pojawiają się przeważnie w okresie remontu i najlepiej usuwać je (podobnie jak plamy z tłuszczu i oleju) od razu po zauważeniu. Jeśli zabrudzenie takie zostanie szybko dostrzeżone, należy je zdrapać (na przykład przy pomocy szpachelki czy ręcznej szczotki drucianej), a następnie przemyć powierzchnię wodą pod ciśnieniem (najlepiej myjką ciśnieniową, której moc nie będzie mniejsza niż 150 barów).

d1enbw2

Do usuwania poważniejszych zabrudzeń z betonu czy zaprawy służą ponadto specjalne środki chemiczne na bazie różnych kwasów, z którymi jednak trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie.

Nie wszystkie plamy z cementu, farb czy zaprawy będziemy w stanie samodzielnie usunąć bez narażenia powierzchni na mniejsze czy większe szkody. Dlatego czasem trzeba będzie zwrócić się o pomoc do firm, które posiadają zaawansowany sprzęt do piaskowania, hydromonitoringu czy usuwania plam za pomocą suchej pary. Są to z reguły urządzenia specjalistyczne i drogie, których nie dostaniemy w sklepie z normalnymi myjkami ciśnieniowymi i które obsługują przeszkoleni pracownicy.

W jaką myjkę ciśnieniową zainwestować?

Ceny myjek ciśnieniowych wahają się od ok. 300 złotych do ponad 1000 złotych, w zależności od mocy i stopnia technologicznego zaawansowania sprzętu. Do usuwania mchów, plam z tłuszczów czy olejów, a także cementu, farb i zaprawy (prócz wyjątków opisanych powyżej) myjka ciśnieniowa o mocy 160 barów w zupełności powinna nam wystarczyć.

Kompaktowe myjki ciśnieniowe charakteryzują się nieco mniejszą mocą, ale za to są wygodniejsze w przechowywaniu i transporcie. Bezpieczniej jednak posiadać myjkę ciśnieniową o nieco większej mocy.

Ponadto do dyspozycji masz wiele akcesoriów do myjek ciśnieniowych (od adapterów na kran do pistoletów wysokociśnieniowych i różnego rodzaju środków czyszczących), które pomagają w wykorzystaniu tego sprzętu.

Niezależnie od tego, na jaki model myjki się zdecydujesz, szybko docenisz, jak dobrze mieć ją pod ręką. Warto zauważyć, że sprzęt przyda się nie tylko do czyszczenia tarasu, ale też np. do mycia samochodu, mebli ogrodowych czy rowerów, elewacji, rynien, ogrodzeń i wielu innych. Najważniejsze, co zyskujesz dzięki takiemu sprzętowi, to zaoszczędzony czas – a to chyba najlepsza rekomendacja, jaką można wystawić.

Materiał partnera: OBI

d1enbw2

Podziel się opinią

Share
d1enbw2
d1enbw2