WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Szara woda – czy warto inwestować?

Magazynowanie wody już raz użytej to w Polsce wciąż mało znane i niezbyt popularne rozwiązanie, traktowane z lekkim obrzydzeniem. Tymczasem w ten sposób możemy zużywać nawet 40 proc. wody mniej, a jeszcze oszczędzamy na ściekach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szara woda – czy warto inwestować?
(Shutterstock.com)

Niemal całą wodę, którą zużywamy w domu, z wyłączeniem tej, którą spłukujemy toaletę, możemy wykorzystać jeszcze raz. Wodą z mycia naczyń, prania i z kąpieli właśnie spłuczemy toaletę (wiecie, że w toalecie spuszczamy nawet 40 proc. wody zużywanej w gospodarstwie domowym?) albo podlejemy ogród. Ale nie tak od razu. Nawet woda do WC musi zostać najpierw oczyszczona.

Instalacja dualna

Żeby powtórnie wykorzystać zużytą już wodę, trzeba najpierw sporo zainwestować. Potrzebna będzie dualna instalacja, która odprowadzi szarą wodę do punktów poboru, ale również podwójny system kanalizacyjny – jeden do odprowadzana ścieków z miski ustępowej, a drugi do odprowadzania i oczyszczania wody z umywalki, wanny, pralki i zlewu (niekiedy w tych instalacjach wodę ze zlewu odprowadza się prosto do ścieków razem z wodą z toalety). Instalacje oczywiście muszą być od siebie szczelnie odizolowane.

Jak ją uzdatnić

Mimo że woda szara nie jest traktowana jako ściek, jest przecież zanieczyszczona. Są w niej resztki jedzenia i sporo środków chemicznych, w dodatku do kanalizacji spływa ciepła, nie można jej więc po prostu magazynować. Trzeba zainstalować specjalny system filtrujący, dezynfekujący i napowietrzający. To właśnie będzie największy wydatek. Zwykle taki system składa się z dwóch zbiorników – w jednym odbywa się czyszczenie, a w drugim woda jest magazynowana. Pamiętajmy jednak, że również oczyszczona szara woda nie powinna stać w zbiorniku zbyt długo. Po tych zabiegach nie będzie w żadnym wypadku nadawała się do picia, ale już do podlania ogródka jak najbardziej. Taka woda z mocno rozcieńczonymi detergentami nie tylko nie szkodzi roślinom, ale nawet im służy. Jest nawet możliwość oczyszczenia jej na tyle, żeby można jej było użyć do prania, choć to dosyć kontrowersyjny pomysł, który raczej nie spotka się z entuzjastycznym przyjęciem.

W Polsce nie ma osobnych przepisów regulujących wykorzystanie szarej wody. W tej sytuacji najlepiej opierać się na przepisach europejskich krajów, które wprowadziły takie regulacje.

Ile z tego będziesz miał?

No właśnie – na razie niewiele. Mimo że oszczędności są imponujące, na pieniądze to się nie przekłada, bo woda jest niezbyt droga, tymczasem dodatkowe instalacje, a zwłaszcza filtry – owszem. Tyle że to się może niedługo zmienić. A poza tym jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Dlatego można, budując dom, zostawić sobie furtkę i pociągnąć dodatkową instalację. W odpowiednim momencie dokupimy resztę. Zasoby wody na kuli ziemskiej wciąż się kurczą i przyjdzie taki czas, że wszyscy zaciśniemy pasa. A raczej przykręcimy kurek.

Zobacz też: Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.