Trwa ładowanie...
dtiyeo9

Soundbary i kina domowe. Polecane modele do salonu i sypialni

Dobrej jakości obraz nie zawsze idzie w parze z perfekcyjną jakością dźwięku. By go poprawić, warto zainwestować w system nagłaśniający. Nie musi kosztować mnóstwa pieniędzy i zajmować całej przestrzeni wokół telewizora. Są mniejsze, tańsze i niemal równie wydajne rozwiązania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobry soundbar doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach
Dobry soundbar doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach (Shutterstock.com)
dtiyeo9

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Odpowiedzią jest soundbar, który z powodzeniem sprawdzi się w niewielkim salonie. Różnią się od klasycznego kina domowego przede wszystkim budową. Kilka odrębnych głośników odpowiadających za konkretne tony zostało połączonych w podłużną belkę, którą można wzbogacić o subwoofer poprawiający jakość niskich brzmień. Sprzęt jest na tyle wąski, że zmieści się pod telewizorem i ma na tyle duże głośniki, że z powodzeniem poprawi jakość dźwięku.

Soundbar można podłączyć do telewizora przy pomocy kabla analogowego lub wejścia HDMI. Urządzenie jest w stanie współpracować z innymi odtwarzaczami czy konsolami, znacznie zwiększając wrażenie z seansu lub rozgrywki.

dtiyeo9

Kino domowe w wersji mini

W przeciwieństwie do kin domowych, soundbary są stosunkowo tanie. Za dobrej jakości model zapłacisz niecałe 300 zł. Jest jednak jeden haczyk. Pełnię możliwości jesteśmy w stanie osiągnąć tylko w niezbyt dużych, zamkniętych pomieszczeniach. Wydajne głośniki są w stanie emitować dobrej jakości dźwięk, który na niewielkich przestrzeniach sprawdzi się o wiele lepiej. Kino domowe stłoczone w niewielkim salonie czy sypialni sprawi, że dźwięk dochodzący z kilku źródeł będzie się ze sobą zlewał, co może przyprawić o ból głowy.

Soundbar pod telewizor

Zwróć uwagę na to, co oferują producenci sprzętu. W każdej "belce" kryje się od dwóch do ośmiu głośników zwróconych w różnych kierunkach. To powoduje, że płynący z nich dźwięk sprawia wrażenie przestrzenności mimo tego, że pochodzi z jednego miejsca. To sprawia, że większość soundbarów wykorzystuje technologię front surround. Najlepiej będzie postawić go przed telewizorem lub ewentualnie pod. Część nowoczesnych szafek rtv jest przystosowana do montażu belki tuż pod blatem. Warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń tak, by zapewnić sobie jak najlepsze właściwości akustyczne.

Belka pod telewizorem znacznie zwiększy komfort oglądania iStock.com
Podziel się

Okazałe kino domowe

Jeśli masz do dyspozycji sporą przestrzeń i nie chcesz kompromisów, warto pomyśleć o zakupie pełnowymiarowego kina domowego. Zestaw kina domowego to minimum dwa głośniki, których zadaniem jest wzmocnienie dźwięku płynącego z telewizora. Bardziej rozbudowane kina domowe składają się z pięciu głośników, które należy ustawić w następującej konfiguracji: centralny tuż obok telewizora, dwa po jego bokach oraz dwa z tyłu, za sofą. W ten sposób otrzymujemy dźwięk w standardzie 5.0.

Warto zainteresować się zestawem, który ma na wyposażeniu również subwoofer. Odpowiada on za niskie tony, takie jak choćby efektowne wybuchy. Aby uzyskać odpowiednią akustykę i dynamikę dźwięku, warto wybrać sprzęt o jak największej średnicy membrany, przynajmniej 12 cali. Możesz zdecydować się na kino domowe z subwooferem przewodowym lub bezprzewodowym, w którym sygnał jest kompresowany i przenoszony przez sieć. Mimo kompresji, nowoczesnym urządzeniom udaje się utrzymać przyzwoitą jakość dźwięku, dlatego jeśli zależy ci na wygodzie i nie chcesz prowadzić kabli przez cały pokój, możesz pokusić się o subwoofer bezprzewodowy.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

dtiyeo9

Podziel się opinią

Share

dtiyeo9

dtiyeo9