Trwa ładowanie...

Sekator, nóż czy siekierka? Przycinamy rośliny w ogrodzie

Przycinanie roślin w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu są one w dobrej kondycji i wciąż się rozrastają. Aby przyciąć je we właściwy sposób, potrzebujesz jednak odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, do czego służą poszczególne modele.

Sekator, nóż czy siekierka? Przycinamy rośliny w ogrodzieŹródło: iStock.com
d2ut9tr
d2ut9tr

Małe sekatory to must have każdego ogrodnika

Sekator nie przyda się jedynie ogrodnikom, którzy mają duży teren z wieloma wymagającymi roślinami. Właściciele tarasów, a nawet balkonów również powinni się w niego zaopatrzyć. Balkonowe rośliny także potrzebują pielęgnacji i zadbania o ich wzrost, bo w innym wypadku mogą skarłowacieć. Niewielki sekator przyda się do przycinania cienkich gałązek i formowania małych krzewów - z łatwością pozbędziesz się wystających kępek, które zaburzają wcześniej zaplanowaną formę rośliny. Sekator jest na tyle mały, że możesz mieć go zawsze przy sobie, kiedy przechadzasz się po ogrodzie. Wybierając idealny model szukaj takiego, który posiada zapadkę zabezpieczającą sekator przed otwarciem.

Duży sekator do zadań specjalnych

Czynności, w których mały sekator może sobie nie poradzić, wymagają mocniejszego sprzętu. Zanim jednak zaczniesz rozglądać się za piłą elektryczną, wypróbuj sekator teleskopowy. To urządzenie ogrodnicze jest starszym bratem tradycyjnej wersji sekatora - posiada większe ostrza oraz długie uchwyty. Z łatwością dociera wszędzie tam, gdzie należałoby użyć drabiny lub krzesła. Używając go, zadbasz o swoje bezpieczeństwo - rzadziej będziesz musiał wspinać się na wysokości. Niepotrzebne oraz grubsze gałęzie nie będą stanowiły już problemu. Sekator teleskopowy przyda się wszystkim, którzy hodują drzewka wymagające regularnego przycinania, na przykład owocowe.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Noże ogrodnicze idealne do chwastów

Nóż to najprostsze urządzenie do cięcia, jednak często jest niedoceniane. W ogrodniczym świecie stoi na podium pod względem przydatności i wygody użytkowania. Jest bardzo ostry, więc doskonale przycina zarówno gałęzie, jak i korzonki znajdujące się głęboko w ziemi. Jest potrzebny, kiedy wycinamy chwasty w głębi gleby, bo pozwala nam usunąć szkodliwą roślinę z niemal stuprocentową pewnością. Pozbywając się jej korzeni istnieje większe prawdopodobieństwo, że chwast nie odrośnie. Choć istnieje wiele noży, zawsze wybieraj te wykonane z wytrzymałej stali węglowej. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu oczyszczać ostrze z zanieczyszczeń, by nie straciło na swojej skuteczności.

Nożyce elektryczne idealne do żywopłotów

Jeśli twój ogród to duży teren, na którym rośnie żywopłot, z pewnością wiesz, ile czasu pochłania jego pielęgnacja. Klasyczną metodą przycinania gałązek zaburzających kształt żywopłotu jest użycie nożyc manualnych, jednak spore żywopłoty mogą wymagać czegoś bardziej dopasowanego do ich powierzchni. Szybkość i skuteczność zapewnią ci nożyce elektryczne, z których pomocą z łatwością uzyskasz linie proste i dużo szybciej uporasz się z tym ogrodniczym obowiązkiem.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Siekierka

Niestety drzewa i krzewy starzeją się i kiedy nie są odporne na choroby czy szkodniki, mogą uschnąć. Drzewko, które jest nie do odratowania, należy ściąć. Wystarczy do tego użyć prostej siekierki, która szybko upora się z problemem. To zadanie wymaga jednak odrobiny przygotowania - przede wszystkim należy ocenić, w którą stronę upadnie drzewko. Jeśli jest pochylone, kierunek ten wyznaczyła sama natura. Jeśli korona jest bardzo duża, pomóc może odcięcie bocznych konarów na samym początku. Pień należy ścinać pod kątem 45 stopni z jednej i drugiej strony na wysokości około 1/3 jego wysokości. Taki sposób umożliwi nam większą kontrolę nad kierunkiem upadku. Zanim zabierzesz się do działania zadbaj, by na terenie dookoła nie było zarówno dzieci, jak i niepotrzebnych osób dorosłych.

d2ut9tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ut9tr