Trwa ładowanie...

Kompletujemy wyposażenie do małej, średniej i dużej łazienki

Łazienka to zwykle jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu. Jest o tyle trudna w aranżacji, że trzeba w niej zmieścić kilka stref funkcjonalnych. Sprawdź, jak powinien wyglądać dobry projekt łazienki i co należy w nim uwzględnić. Proponujemy rozwiązania dla małego, średniego i dużego metrażu.

Kompletujemy wyposażenie do małej, średniej i dużej łazienkiŹródło: Projekty współczesnych łazienek uwzględniają podział na trzy strefy funkcjonalne, Shutterstock
d2b7pn9
d2b7pn9

Nowoczesna łazienka – trzy strefy funkcjonalne

Projekty współczesnych łazienek uwzględniają podział na trzy strefy funkcjonalne. Pierwsza z nich to strefa przygotowania. W jej centrum znajduje się umywalka. Ponadto powinno się znaleźć miejsce na lustro i przynajmniej jedną szafkę. Druga jest strefa higieny, czyli toaleta. W większej łazience, w ramach tej strefy, znajdzie się również bidet. Oprócz sprzętów ważne są akcesoria, takie jak uchwyt na papier toaletowy czy stojak ze szczotką do WC. Ostatnia strefa – kąpielowa, nazywana też strefą relaksu – to wanna, kabina prysznicowa albo obydwa te rozwiązania w różnych wariantach. W nazewnictwie widać zmiany w postrzeganiu łazienki, która po części staje się pomieszczeniem wypoczynkowym.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Odległości w łazience

Szczególnie w małej łazience należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy sprzętami:
• umywalka – 30 cm od prostopadłej ściany, krawędź na wysokości 80-85 cm od podłogi; do wanny lub sedesu powinno być co najmniej 20-30 cm; przed umywalką należy zachować co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni;

• wanna – brzeg na wysokości 60 cm od podłogi, od brzegu do uchwytu baterii 10-25 cm; odległość od umywalki przynajmniej 20 cm (chociaż w małej łazience umywalka może nawet nachodzić na wannę), wolne miejsce przed wanną – ok. 100 x 100 cm;

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

• kabina prysznicowa – odległość od innych sprzętów (umywalka, sedes) co najmniej 20-30 cm; przed kabiną warto zachować wolne miejsce jak przed wanną; optymalna wysokość montażu baterii 100 cm, a główki natryskowej – 170 cm;

• sedes – co najmniej 20 cm od prostopadłej ściany, wysokość od posadzki przynajmniej 40 cm; 20 cm odległości od innych sprzętów (z wyjątkiem bidetu – tu co najmniej 30 cm); wolne miejsce przed sedesem najlepiej 80 x 80 cm;
• bidet – 30 cm od ściany, 40 cm od posadzki i 30 cm od sedesu; wolna przestrzeń przed bidetem – ok. 100 x 70 cm.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Mała łazienka krok po kroku

W małej łazience istotne jest zachowanie minimalnych odległości między sprzętami (jak wyżej). Ponadto warto zdecydować się na jasne kolory, które powiększają optycznie pomieszczenie. Najlepiej sprawdza się biel. Chłodne barwy, takie jak szarość czy niebieski, dodają wnętrzu efektu głębi, więc również są polecane.

Pamiętajmy też o lustrzanych powierzchniach, które mają podobne właściwości. A co jeśli chodzi o wzory? Zrezygnujmy z tych wyrazistych i drobnych, ponieważ mogą przytłaczać i tak małe pomieszczenie. Dobrze sprawdzą się wielkoformatowe płytki. Gładkie ściany można pokryć farbami zmywalnymi i odpornymi na działanie wilgoci.

d2b7pn9

Gotowe pomysły do małej łazienki

W małej łazience można sprytnie zaoszczędzić miejsce przy okazji każdego sprzętu. Co z umywalką? Wybierzmy małą nablatową albo wpuszczaną w blat. Ta nakładana na blat jest zawsze większa i cięższa optycznie. Umywalkę można też częściowo lub nawet całkowicie zawiesić nad wanną. Nowoczesne umywalki powstają np. z kompozytów, przez co są mniejsze i cieńsze, a jednak bardzo solidne. Warto również zwrócić uwagę na umywalki narożne.

Wanna czy kabina prysznicowa? W małej łazience lepiej sprawdzi się drugie rozwiązanie. Zaoszczędzone miejsca zagospodarujemy innymi sprzętami. Polecamy kabiny bezbrodzikowe oraz te typu walk-in, czyli częściowo otwarte (ważne jednak, by wtedy łazienka była dobrze ogrzewana).
Na małej powierzchni trudno umieścić sedes oraz bidet. Jak z tego wybrnąć? Warto zwrócić uwagę na toalety myjące, które łączą funkcje obydwu sprzętów. Wybierajmy modele podwieszane – dodają wnętrzu lekkości, łatwiej też zadbać o porządek.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dobry projekt średniej łazienki

W średniej łazience (ok. 6-9 mkw.) możemy zwiększyć odległości pomiędzy sprzętami, a nawet wygodnie zaplanować zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Najlepiej jednak zdecydować się na model 2 w 1, czyli wannę z opcją prysznicową. Wystarczy zamontować szybę lub parawan nawannowy. Jeśli jednak wolimy osobne sprzęty, z pomocą przychodzą te o nietypowych kształtach, np. trapezów, i oczywiście narożne. Kabina prysznicowa może być mała – bezbrodzikowa lub typu walk-in. Wannę i kabinę warto umieścić po przeciwległych stronach łazienki.

Duża łazienka – moc możliwości

W większej łazience (od 10 mkw. w górę) możemy sobie pozwolić na ciekawe opcje aranżacyjne. Wyraziste wzory i motywy dekoracyjne? Jak najbardziej, ale najlepiej tylko na jednej ścianie. Świetnie sprawdzą się wodoodporne tapety i fototapety. Warto też zróżnicować wzory płytek – będzie ciekawiej! Do dużej łazienki można śmiało wprowadzać ciemniejsze barwy, takie jak modny granat, antracyt czy butelkowa zieleń.

A jaką wannę wybrać? Świetnie sprawdzi się wanna wolnostojąca. Miłośnicy klasyki mogą się zdecydować na model wsparty na lwich łapach, czyli wannę w stylu vintage. Z kolei nowoczesne wanny wolnostojące czarują nietypowymi, asymetrycznymi formami – stają się intrygującymi dekoracjami łazienki. Warto zwrócić uwagę na modele w nietypowych kolorach: żółte, czerwone, niebieskie czy zielone, a nawet złote.

d2b7pn9

Jeśli domowników jest kilku, można rozważyć montaż podwójnej umywalki. Tu ważne są wymiary. Średnio potrzeba co najmniej 140 cm szerokości, a najlepiej nawet 200. Minimalny odstęp między umywalkami to 30 cm. Tyle też powinno dzielić każdą z nich od ściany. Alternatywę stanowi jedna duża umywalka z dwiema bateriami. Ciekawym rozwiązaniem w większej łazience będzie też elegancka umywalka wolnostojąca.

d2b7pn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2b7pn9