Trwa ładowanie...

W tych polskich miastach panują najlepsze warunki mieszkaniowe

Informacje na temat warunków mieszkaniowych dotyczą przeważnie tylko krajowych metropolii. Dzięki najnowszym danym Głównego Urzędu Statystycznego można jednak sprawdzić, w którym z 222 polskich miast mieszka się najwygodniej. Wbrew pozorom pierwszej pozycji rankingowej nie zajął żaden z dużych ośrodków.

W tych polskich miastach panują najlepsze warunki mieszkanioweŹródło: Shutterstock
d3yd4h9
d3yd4h9

Piaseczno wyprzedziło znacznie większe miasta

Ranking warunków mieszkaniowych bazuje na danych GUS-u, które zostały opublikowane pod koniec października 2015 r. Główny Urząd Statystyczny po raz kolejny sprawdził m.in. liczbę lokali oraz metraż dostępny w miastach liczących powyżej 20 000 mieszkańców. Analizowane informacje na temat 222 ośrodków miejskich pochodzą z końca 2014 r.

Porównanie warunków mieszkaniowych opiera się na trzech kryteriach. Dla każdego z miast zostały uwzględnione następujące kategorie:

  • liczba mieszkań (tzn. lokali mieszkalnych i domów) przypadających na 1000 osób
  • średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę
  • średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę

Ostateczna suma punktów, jaką przyznano poszczególnym miastom, wynosi od -181,21 (Orzesze) do 467,27 (Piaseczno). Ośrodki zajmujące skrajne pozycje rankingowe mają zupełnie inną specyfikę. Piaseczno to jedno z miejsc, do których chętnie przeprowadzają się bardziej zamożni warszawiacy. Dlatego liczba mieszkańców zwiększa się tam o ponad 900 osób rocznie (wynik z lat 2010-2014). Śląskie Orzesze jest z kolei byłą osadą górniczą, która dopiero w 1962 roku uzyskała prawa miejskie. Wspomniane miasto nadal funkcjonuje jako lokalny ośrodek przemysłowy. Industrialny charakter Orzesza może tłumaczyć, dlaczego na 1000 mieszkańców przypada tu tylko 250 lokali i domów.

Metropolie na wysokich pozycjach

Na uwagę zasługują nie tylko dwie skrajne pozycje rankingu. Warto odnotować, że Warszawa zajęła drugie miejsce wśród 222 analizowanych miast. Stolica wyróżnia się największą liczbą mieszkań przypadających na 1000 osób (519) oraz relatywnie dużym metrażem do dyspozycji jednej osoby (30,5 mkw.). Wrocław osiągnął jeszcze lepszy wynik w tej drugiej kategorii (32,9 mkw.). Prócz Piaseczna, Warszawy i Wrocławia w czołowej dziesiątce rankingu znajdziemy również wyludniającą się Łódź, dwa podwarszawskie miasta (Józefów oraz Ząbki), a także miejscowości znane z walorów turystycznych (Sopot, Zakopane, Świnoujście i Kołobrzeg)
. W ich przypadku spora część rozbudowanego zasobu mieszkaniowego prawdopodobnie zaspokaja potrzeby wczasowiczów.

d3yd4h9

Wszystkie krajowe metropolie (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk) ulokowały się w pierwszej dwudziestce rankingu. Inne miasta liczące ponad 300 000 mieszkańców nie wypadają tak dobrze. Dowodem jest pozycja Szczecina (36. miejsce), Lublina (57.) oraz Bydgoszczy (83.). Wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000 najniżej uplasował się Rybnik (miejsce 184.). Poza szczególnym przypadkiem największych metropolii nie ma wyraźnego związku między wielkością miasta i warunkami mieszkaniowymi. Taką zależność można jednak dostrzec, gdy zamiast liczby mieszkańców weźmiemy pod uwagę np. poziom dochodów lokalnej ludności.

d3yd4h9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yd4h9