Trwa ładowanie...
ycipk-2u0k11

Rośliny odstraszające komary i muchy. Warto mieć je w ogrodzie lub na balkonie

Nic tak nie uprzykrza spotkań na świeżym powietrzu jak inwazja owadów, które nie znają umiaru i są dosłownie wszędzie. Aby nie zepsuć sobie letnich wieczorów w ogrodzie, zaprośmy do niego rośliny odstraszające komary i muchy. Potrafią być naprawdę skuteczne!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komary i muchy mogą zepsuć nawet najlepsze przyjęcie w ogrodzie
Komary i muchy mogą zepsuć nawet najlepsze przyjęcie w ogrodzie (iStock.com)
ycipk-2u0k11

*Mirt *
To roślina odstraszająca komary i muchy, a jednocześnie związana z ciekawą tradycją. Kiedyś bowiem jej gałązki stanowiły nieodzowny element ślubnych bukietów i wianków, jako symbol piękna i czystości. W czasie kwitnienia ten skromny krzew będzie uroczą ozdobą naszego ogrodu. Jego drobne listki zawierają dużą ilość olejków eterycznych, co sprawia, że owady trzymają się od niego z daleka. Mirt lubi miejsca nasłonecznione, ale zaciszne, bez przeciągów. Musimy też pamiętać o regularnym zraszaniu rośliny.

Mięta pieprzowa
Krzaczki mięty w ogrodzie nie tylko sprawią, że owady dadzą nam spokój. Miętowe listki, bogate w oleje eteryczne, mogą też stać się składnikiem i ozdobą naszych sałatek czy deserów. Roślina jest prosta w uprawie, możemy ją hodować w donicach albo bezpośrednio w gruncie. Pamiętajmy tylko, aby otoczyć ją małym płotkiem, bo mięta szybko się rozrasta. Nie można zapomnieć też o leczniczych właściwościach rośliny – napary z jej liści pomogą nam zwalczyć bóle głowy i brzucha.

ycipk-2u0k11

Bazylia
Podobnie jak mięta jest rośliną odstraszającą komary i muchy, która ma wartość dodaną. Jeśli zapewnimy jej dobre warunki – odpowiednią ilość słońca, ochronę przed wiatrem i regularne podlewanie – odwdzięczy się smacznymi listkami. Bazylię warto mieć też na parapecie, wtedy jej intensywny zapach zablokuje owadom dostęp do domu przez otwarte okno. A my w każdej chwili możemy sięgnąć po aromatyczny listek.

Pixabay.com
Podziel się

*Pelargonia pachnąca *
Wspaniale ozdobi nasz ogród pięknym wyglądem i intensywnym zapachem, który jednocześnie jest nieznośny dla owadów. Pelargonia wymaga słonecznego stanowiska – jeśli umieścimy ją w cieniu, będzie gorzej kwitła i słabiej pachniała. Roślina występuje w wielu kolorach, dzięki czemu z krzaczków możemy tworzyć urokliwe kompozycje. Efektownie wyglądają w doniczkach ustawionych na sękatych pieńkach.

ycipk-2u0k11

*Komarzyca *
Wbrew nazwie to roślina naprawdę odstraszająca komary i muchy. Jej długie pędy wydzielają kamforowy zapach, który sprawia, że owady nie chcą się z nią zadawać. Komarzyca efektownie prezentuje się w wiszących na tarasie donicach, jest łatwa w pielęgnacji i szybko rośnie. Nie jest zbyt wybredna, lubi półcień, ale słoneczne stanowiska też jej odpowiadają, choć wtedy musimy uważać, aby jej liście nie uległy poparzeniu.

Kocimiętka
Zapach tej roślinki nie należy do ulubionych aromatów komarów czy much. Warto wybrać odmianę Six-Hill Giant, która nie tylko przepędzi insekty, ale będzie też cieszyć nasze oczy uroczymi kwiatkami. Kocimiętka jest dość odporna na trudne warunki, jeśli zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu, dzielnie to zniesie. A jeśli mamy kota, to sadząc kocimiętkę sprawimy mu wielką frajdę. W przeciwieństwie do owadów nasz pupil z pewnością zaprzyjaźni się z tą rośliną.

ycipk-2u0k11

*Melisa *
Słynie z właściwości uspokajających, ale nie dla owadów! Dzięki zawartości olejku eterycznego należy do roślin odstraszających komary i muchy. Melisa pochodzi z tej samej rodziny co mięta, ma też podobne do niej liście. Największą popularność roślina zawdzięcza właściwościom uspokajającym i poprawiającym trawienie. Herbatka z melisy działa zbawiennie przed snem, jej liście można też dodawać do orzeźwiających lemoniad oraz lodowo-owocowych deserów.

flickr.com
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2u0k11

ycipk-2u0k11
ycipk-2u0k11