Trwa ładowanie...

Remedium na niepożądane zapachy i wilgoć. Niezbędny sprzęt w kuchni

Niewielki sprzęt montowany nad kuchenką poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami podczas gotowania i usunie nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Okap kuchenny przyda się każdemu, kto gotuje w domu. Jaki model wybrać i jak dobrać go do wystroju kuchni? Doradzamy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Remedium na niepożądane zapachy i wilgoć. Niezbędny sprzęt w kuchniŹródło: iStock.com
diimmau
diimmau

Okap. Obowiązkowy element każdej kuchni

Mały, niepozorny, często ukryty w gąszczu kuchennych szafek. Okap, bo to o nim mowa, spełnia dwie bardzo ważne funkcje. Wyciąg kumuluje parę i zapachy znad gotujących się dań oraz skutecznie je eliminuje, a do tego pozbywa się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Współczesne modele posiadają także wbudowane lampki, które oświetlają płytę lub kuchenkę i wprowadzają do kuchni przytulny nastrój. Im bardziej zaawansowany model okapu, tym więcej funkcji posiada. Miłośnicy nowoczesności mogą zaopatrzyć się w sprzęt z minutnikiem, zegarem oraz różnymi możliwościami kontroli mocy urządzenia.

W sklepach znajdziemy modele, które różnią się od siebie wyglądem, sposobem montażu, filtrami oraz materiałami, z którego zostały wykonane. Jak dobrać idealny model do swojej kuchni? Warto wziąć pod uwagę specyfikację każdego rodzaju. Sprawdźmy, jakie są ich cechy szczególne.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Okap podszafkowy

Tego typu okapy są niemal niewidoczne i niewielkie. Montuje się je bezpośrednio w szafce, która znajduje się nad kuchenką. Mimo to, że okap zajmuje miejsce w szafce, górne jej części pozostają wolne i możliwe do zagospodarowania przez nas. Zyskujemy więc dodatkowe miejsce do przechowywania. Okap podszafkowy świetnie sprawdzi się w małych kuchniach, gdzie każdy cen trymetr przestrzeni jest na wagę złota. Jego największymi zaletami jest niska cena i łatwość montażu.

Okap kominowy

Tego typu okap montowany jest bezpośrednio do ściany nad kuchenką. Jego konstrukcja wymaga sporo miejsca i uniemożliwia montaż szafki, więc przy takim modelu musimy pogodzić się z faktem, że odbierze on nam miejsce do przechowywania. Okap kominowy ma jednak zazwyczaj dużo większą wydajność i moc niż okap podszafkowy. Dużo skuteczniej i szybciej pozbędzie się brzydkich zapachów i pary znad gotujących się potraw. Dużym plusem, który docenią przede wszystkim miłośnicy designu, jest wygląd urządzenia. Prócz funkcji użytkowej, okap może być więc prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Okap teleskopowy

Choć na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że okap teleskopowy przypomina model podszafkowy, różni ich przede wszystkim sposób uruchomiania urządzenia. Aby włączyć model teleskopowy, należy wysunąć jego front. Powierzchnia urządzenia jest więc większa niż w przypadku modelu podszafkowego. To idealna opcja dla osób, które często gotują w domu oraz przyrządzają potrawy na wielu palnikach jednocześnie. Po wyłączeniu urządzenia i wsunięciu frontu, model ten zajmuje bardzo mało miejsca i świetnie sprawdzi się w niewielkich kuchniach.

Okapy wyspowe

Modele okapów wyspowych sprawdzą się tylko w przypadku kuchni, które posiadają wyspę oraz zamontowaną na niej kuchenkę. To właśnie nad nią umieszczany jest imponujących rozmiarów okap, który błyskawicznie odprowadzi parę i wilgoć. Okapy wyspowe mają duże rozmiary, jednak nie można odmówić im doskonałej wydajności i mocy, która często przewyższa pozostałe rodzaje sprzętów. Ich wygląd jest bardzo nowoczesny, więc z powodzeniem wpasuje się w awangardową przestrzeń oraz w wystrój z nowoczesnym sznytem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Montaż okapu kuchennego

Decydując się na zakup okapu kuchennego, warto zastanowić się, na jakiej wysokości należy go zamontować. Wszystko zależy oczywiście od układu naszej kuchni oraz typu wybranego modelu, jednak istnieją pewne ramy, w których warto się poruszać. Przyjmuje się, że urządzenie powinno znajdować się 70 centymetrów nad płytą grzewczą elektryczną lub indukcyjną oraz 75 centymetrów nad płytą gazową. Stosując się do tych zasad będziemy mieć pewność, że efekty pracy naszego okapu będą jak najlepsze, a my będziemy mogli cieszyć się porządkiem i czystym powietrzem podczas gotowania.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

diimmau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diimmau