WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Reaktywacja trawnika po zimie

Pogoda za oknem coraz lepsza - za chwilę ruszysz do ogródka zrobić wiosenne porządki. Trawnik jest jednym z najważniejszych aspektów zadbanego ogrodu i jego wizytówką. Regeneracja murawy po okresie mrozów jest niezwykle istotna i pozwoli zaprezentować ogród z jak najlepszej strony.
Podziel się
Częstotliwość koszenia uzależniona jest od pogody, ale także od typu trawnika i jego wieku.
Częstotliwość koszenia uzależniona jest od pogody, ale także od typu trawnika i jego wieku. (Shutterstock.com)

Coraz wyższa temperatura za oknem i zapach wiosny kusi, aby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i zabrać się do wiosennych porządków w ogrodzie. Działania rozpocznij od uprzątnięcia liści oraz gałęzi, jak również innych zanieczyszczeń, które zalegają na trawniku po zimie.

– Przygotowanie trawnika po zimie jest niezwykle istotne dla jego wyglądu w najbliższych miesiącach. Darń oderwana od podłoża, pleśń śniegowa lub kretowiska – to trzeba jak najszybciej uporządkować. Można wykorzystać do tego grabie oraz elektryczne lub spalinowe dmuchawy. Zebrane odpady wygodnie będzie wywieźć małą przyczepką zamontowaną do traktorka ogrodowego – mówi Robert Łoza z John Deere Polska. Po odpowiednim uporządkowaniu terenu czas zadbać o jego odpowiednią regenerację.

Wertykulacja trawnika

Jednym z ważniejszych aspektów, które sprawią, że trawnik będzie pięknie wyglądał podczas letniego grilla, jest przeprowadzenie wertykulacji. Na czym ten proces polega? Wertykulacja pozwala usunąć zalegający mech i filc, który powstał na skutek intensywnego użytkowania trawnika.

- Zabieg wertykulacji warto przeprowadzić wczesną wiosną, a w niektórych przypadkach także w okresie jesiennym. Odbywa się on poprzez użycie maszyn zwanych wertykulatorami. Cały zabieg polega na pionowym nacięciu darni do głębokości 4-6 cm, dzięki czemu system korzeniowy ma ułatwiony dostęp do wody, światła i tlenu - tłumaczy Robert Łoza. Trzeba się przygotować na to, że po takim zabiegu trawnik nie będzie przez pewien czas wyglądał dobrze, ale nie ma się czym martwić, ponieważ szybko się odbuduje i to w znacznie lepszym stanie – dodaje.

Na dużych powierzchniach wertykulację można również wspomóc profesjonalnym zabiegiem, zwanym aeracją, czyli napowietrzeniem trawnika. Trzeba ją wykonać za pomocą aeratora, który nakłuwa trawnik na głębokość 10-15 cm, a nawet 20 cm. Aeracja jest często stosowana na profesjonalnych obiektach sportowych typu murawy piłkarskie lub pola golfowe.

Przygotowanie kosiarki do sezonu

Przygotowując się do okresu wiosennego, nie wolno zapominać o kosiarce. Przed jej pierwszym użyciem w sezonie zalecane jest wyważenie i naostrzenie noża. Do tego powinno się skontrolować, czy akumulator jest odpowiednio naładowany.

Nie zapomnij również o odpowiednim oczyszczeniu i konserwacji elementów tnących. Wyczyścić należy także aluminiową obudowę noża z zaległych odpadów, ponieważ warstwa skorupy nagromadzonych resztek powoduje zły przepływ materiału, a to jednocześnie tworzy duże problemy ze zbieraniem. Nie należy zapomnieć również o benzynie, która traci swoje właściwości już po miesiącu. Dodatkowo zalegająca benzyna w zbiorniku i przewodach może uszkodzić inne elementy układu kosiarki.

Kiedy pierwsze koszenie?

Mając już przygotowaną kosiarkę, czas się dowiedzieć, kiedy najlepiej jest zacząć koszenie. Decydującym czynnikiem jest pogoda. - Trzeba zwrócić uwagę, aby źdźbła trawy osiągnęły wysokość ok. 7-8 cm. Skraca się ją wtedy do ok. 4 cm, dzięki czemu źdźbła nie będą uszkodzone i pozwolą jej na właściwy rozwój i krzewienie – mówi Robert Łoza.

Jak często powinno się kosić trawę?

Częstotliwość koszenia uzależniona jest od pogody, ale także od typu trawnika i jego wieku. - Trawnik ozdobny powinno kosić się nawet dwa razy w tygodniu, natomiast rekreacyjny w okresie wiosna/jesień raz w tygodniu. Częstotliwość zwiększa się w okresie letnim do dwóch razy na tydzień. Lepiej jest kosić częściej, ścinając niewielką część źdźbła, niż rzadziej, agresywnie ścinając znaczną część źdźbła trawy – dodaje Robert Łoza.

Nawożenie trawnika

Kosząc trawę, regularnie pobudzamy ją do intensywnego wzrostu, który wspomoże także regularne nawożenie i zaopatrywanie jej w związki organiczne i minerały. Pierwsze nawożenie w sezonie powinno odbyć się na przełomie marca oraz kwietnia, a do jego wykorzystania powinniśmy użyć nawozów mineralnych lub organicznych. W przypadku tych pierwszych, najlepiej wykorzystać nawozy mające w składzie: azot (odpowiada za mocną trawę), fosfor (umacnia system korzeniowy) oraz potas (wpływa na wzrost trawy). Zaleca się rozsypywać nawóz za pomocą siewnika, który równomiernie rozłoży go na całej powierzchni, pamiętając o rozsianiu go w dwóch krzyżujących się kierunkach. Idealnym momentem do nawożenia jest pora deszczowa, która pozwoli nawozowi odpowiednio wniknąć w ziemię.

Jeżeli po okresie zimowym okaże się, że na trawniku znajdują się uszkodzone fragmenty lub dziury, konieczne może okazać się dosianie trawy lub uzupełnienie innymi wycinkami darni. Dzięki temu trawnik wraz z pojawieniem się pięknej pogody będzie wyglądał okazale i dostarczy ci mnóstwo satysfakcji podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Polub WP Dom