WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
Informacja prasowa
przeprowadzka

Przeprowadzka po polsku - kiedy, dokąd i za ile?

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Odbywają się one najczęściej w obrębie województwa mazowieckiego, a wśród rzeczy, które zwykle zabieramy ze sobą do nowego mieszkania, na pierwszym miejscu znajduje się... sofa!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przeprowadzka po polsku - kiedy, dokąd i za ile?
(Shutterstock)
WP

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Odbywają się one najczęściej w obrębie województwa mazowieckiego, a wśród rzeczy, które zwykle zabieramy ze sobą do nowego mieszkania, na pierwszym miejscu znajduje się... sofa!

Serwis Clicktrans.pl na podstawie ponad 3 tysięcy zleceń realizacji przeprowadzek przeanalizował polski rynek tego typu usług. Z analiz wynika, że największy ruch w interesie notuje się w okresie od maja do września (55 proc. wszystkich przeprowadzek), a miesiącem, który szczególnie upodobali sobie klienci, jest sierpień.

– Sierpień jest też dobrym okresem jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse, która przeanalizowała cykliczność prawie 20 tys. transakcji przeprowadzonych w ostatnich czterech latach. – W ostatnich latach sezon na sprzedaż mieszkania to okres od lipca do października. Klienci coraz częściej wykorzystują własne urlopy na sprawy związane z finalizacją zakupu i załatwieniem wszelkich formalności posprzedażowych. Ponadto okres wakacyjny to szczyt sezonu na wynajem mieszkania. Najemcy także stanowią pokaźną część klienteli firm przeprowadzkowych.

WP

Prozeprowadzka po polsku: kiedy?

– Niegdyś wynajem mieszkania studenci pozostawiali na ostatnią chwilę, dziś prawdziwy ruch zaczyna się w miesiącach wakacyjnych, kiedy jest szansa na znalezienie oferty w rozsądnej cenie. Im bliżej roku akademickiego, tym bardziej oferty są już „przebrane” i pozostają te mniej atrakcyjne i w wyższych cenach - dodaje Jańczuk.

Podziel się

Z przeprowadzonych ponad stu wywiadów z osobami, które w latach 2013-2014 r. organizowały własną przeprowadzkę, wynika, że u podstaw decyzji 48% z nich stały przyczyny osobiste. – Dla 40% naszych rozmówców przyczyną zmiany miejsca zamieszkania była praca. Powody pozostałych przeprowadzek dotyczyły zmiany mieszkania na wygodniejsze czy kupna własnego lokalu - mówi Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl.

WP

Przeprowadzka po polsku: dokąd i za ile?

Głównym celem przeprowadzek są miejscowości położone na obszarze woj. mazowieckiego (23 proc. wszystkich zleceń przeprowadzek), drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie (12 proc.) i pomorskie oraz dolnośląskie (po 10 proc.). Biorąc pod uwagę liczbę usług zrealizowanych w poszczególnych miastach, najpopularniejszymi miastami, do których się przeprowadzamy, są Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk. Trasa, na której najczęściej odbywają się przeprowadzki, to Warszawa-Warszawa.

To cię też zainteresuje: Bajkowy dom współczesnych hobbitów. Niezwykłe zdjęcia

- Wielu warszawiaków nie opuszcza miasta, a jedynie przenosi się do nowych mieszkań czy domów w obrębie stolicy - komentuje Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl. Drugie miejsce zajmuje trasa Kraków-Warszawa, a trzecie: Kraków-Kraków.

WP
Podziel się

Średnia kwota, jaką klienci serwisu płacą za przeprowadzkę w przypadku kursów krajowych, to 447 zł. Jednak ceny przeprowadzek na rynku mogą być wyższe nawet o połowę. Wynika to ze specyfiki serwisu Clicktrans.pl, który umożliwia współpracę z przewoźnikami, którzy np. wracają „na pusto” z poprzedniego zlecenia i są w stanie zaoferować konkurencyjną cenę za usługę.

Większość ładunku podczas przeprowadzki nie przekracza zwykle 500 kg. Najczęstszymi rzeczami, które zabierają ze sobą Polacy zmieniający miejsce zamieszkania, są: sofa (25 proc. przypadków), szafa (23 proc.), stół (18 proc.) i komoda (15 proc.).

Nie tylko przeprowadzka

WP

Przeprowadzka to nie tylko sprawy związane z organizacją logistyki, ale także proces wymiany licznych dokumentów i potrzeba powiadamiania wielu instytucji o nowym miejscu zamieszkania. Poza podstawowymi dokumentami, takimi jak dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny auta, równie ważne są kwestie związane z przerejestrowywaniem mediów – energii elektrycznej, gazu, telefonu, telewizji kablowej, abonamentu TV. – W przypadku mediów dla uniknięcia ewentualnych problemów zawsze zalecamy sporządzenie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, który zawiera m.in. stany liczników w momencie przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Dzięki temu zapłacisz tylko za wygenerowane przez ciebie zużycie.

W protokole wpisuje się też informacje o stanie technicznym lokalu, pozostawionych ruchomościach, przekazanych kluczach, kodach itd. – Prawidłowo i szczegółowo sporządzony dokument nie tylko ułatwi bezproblemowe podpisanie umów z dostawcami mediów, ale też pozwoli uniknąć ew. sporów ze sprzedającym dotyczących np. pozostawionego w lokalu wyposażenia.

Po zmianie adresu warto jak najszybciej powiadomić wszelkie instytucje takie jak urząd skarbowy, ZUS (przy etacie zrobi to za nas pracodawca), fundusze inwestycyjne i emerytalne, ubezpieczyciel, bank, w którym posiadasz konto i kredyty. Liczba instytucji nie stanowi katalogu zamkniętego. Tak samo ważna jak powiadomienie banku jest informacja o zmianie adresu do prenumeraty ulubionego pisma czy informacja skierowana do instytucji oraz stowarzyszeń, których jesteś członkiem.

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP