Trwa ładowanie...

Ogrzewanie gazowe kosztuje cię coraz więcej? A wystarczyło zrobić przegląd

Coroczny przegląd kotła gazowego pozwala utrzymać bezpieczeństwo, komfort i bezobsługową pracę urządzenia. Dzięki niemu mamy również gwarancję, że kocioł nie ulegnie awarii. Kto powinien serwisować urządzenia grzewcze i jak wygląda przegląd kotła gazowego?

Ogrzewanie gazowe kosztuje cię coraz więcej? A wystarczyło zrobić przeglądŹródło: Shutterstock.com
d27ebmb
d27ebmb

Ogrzewanie gazowe niesie ze sobą komfort i bezobsługową pracę urządzenia. Taki system grzewczy można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania wody użytkowej – w ofercie producentów kotłów gazowych znajdziesz urządzenia wiszące lub stojące, pracujące w wersji jedno- albo dwufunkcyjnej. Aby zapewnić długą żywotność i bezawaryjną pracę kotła gazowego, każdy właściciel powinien zadbać o coroczny przegląd instalacji grzewczej, który kosztuje ok. 200-250 zł. Niesprawna instalacja może być poważnym zagrożeniem dla domowników i przyczyną większych kosztów eksploatacyjnych. Wieloletnie zaniedbania w tej kwestii prowadzą do powstania nieszczelności, zabrudzenia bloku cieplnego, niesprawnego odprowadzania kondensatu itd.

Ignorowanie usterek pojawiających się na wyświetlaczu kotła gazowego bywa przyczyną obniżenia sprawności urządzenia, które spala przez to większą ilość paliwa. Aby uniknąć problemów, należy co najmniej raz do roku dokonać kontroli, a w razie potrzeby – czyszczenia i konserwacji kotła gazowego.

Kto powinien wykonać przegląd?

Gazowe kotły grzewcze składają się z precyzyjnie wykonanych i dopasowanych elementów. Próba ingerencji w urządzenie przez przypadkową osobę może zakończyć się uszkodzeniem palnika, elektrod, czujników kotłowych itd. Przegląd powinien być wykonany przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami, najlepiej przez autoryzowany serwis producenta. Co ważne, jeśli podczas zakupu kotła zdecydujesz się na zawarcie umowy serwisowej ze sprzedawcą – możesz liczyć na przedłużony okres gwarancji lub rabaty pogwarancyjne. Po wykonaniu konserwacji serwisant sporządza protokół z wykonanej usługi.

Przegląd i konserwacja kotła gazowego

Przed wykonaniem czynności serwisowych w pierwszej kolejności zamyka się kurek na instalacji gazowej. Na etapie wykonywania oględzin serwisant sprawdza, czy nie ma usterek zapisanych w rejestrze błędów, przegląda ustawienia w trybie serwisowym i kontroluje wszystkie przewody spalinowe, gazowe i wodne pod kątem oznak korozji. Najczęstszą czynnością wykonywaną podczas przeglądu jest wymiana filtra gazowego i filtra wody. Gdy kocioł nie wytwarza ciepłej wody o żądanych parametrach – winowajcą jest przeważnie filtr na zasilaniu zimnej wody. Z kolei niedrożny filtr gazu może być przyczyną niesprawnej pracy urządzenia.

Dużej uwagi wymaga wymiennik ciepła - nieodpowiednia lub zanieczyszczona woda może prowadzić do tworzenia się mułu, korozji oraz powstawania kamienia kotłowego. W trakcie pracy wymiennik ma również kontakt z gorącymi spalinami oraz z kwaśnym kondensatem. Do jego czyszczenia wykorzystuje się specjalne środki chemiczne, w przypadku silnych zabrudzeń niezbędne jest czyszczenie mechaniczne. Po każdorazowym czyszczeniu wymiennika należy wymontować uszczelki oraz wymienić je na nowe.

Palnik gazowy należy zdemontować, wyczyścić i zamontować w odpowiedniej pozycji. Kontroli podlegają także elektrody zapłonowe i jonizacyjne – serwisant zdejmuje zestaw elektrod z uszczelką i sprawdza je pod kątem zanieczyszczeń, oczyszcza lub wymienia. Nie wolno spryskiwać wodą elektrody zapłonowej i nadzorującej ani innych części elektrycznych. W czasie przeglądu należy też skontrolować naczynie wzbiorcze – ciśnienie panujące w poduszce gazowej oraz połączenie między naczyniem a instalacją grzewczą. Po zakończeniu konserwacji należy otworzyć zawory serwisowe, a w razie potrzeby – odpowietrzyć instalację. Serwisant powinien również sprawdzić szczelność w miejscach łączenia oraz stosunek ilości gazu do powietrza w pomieszczeniu.

d27ebmb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d27ebmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d27ebmb