ycipk-3po12j
Artykuł sponsorowany
Nibe

Program Czyste Powietrze i Szwedzka Dotacja idą w parze

Klimat przechodzi zmiany, a zasoby naturalne niedługo się skończą. Czas podjąć zdecydowane kroki! Rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz odnawialnej energii jest kluczowa dla nas i dla środowiska. Misją firmy NIBE - szwedzkiego producenta i lidera sprzedaży pomp ciepła w Europie i Ameryce Północnej, jest zapewnienie życia w przyszłości w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju w oparciu o alternatywne źródła energii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Program Czyste Powietrze i Szwedzka Dotacja idą w parze
(Materiały prasowe)
ycipk-3po12j

Pompy ciepła NIBE są jednym z elementów energooszczędnego i komfortowego systemu, który zapewnia ogrzewanie w okresie zimowym, chłodzenie w okresie letnim, a przez cały rok produkcję ciepłej wody użytkowej oraz kontrolowaną wentylację z odzyskiem energii. W szerokiej ofercie marki NIBE znajdują się pompy ciepła typu solanka/woda, powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz pompy zasilane powietrzem wentylacyjnym, a także systemy wentylacji z rekuperacją oraz systemy fotowoltaiczne NIBE PV. Popularność urządzeń NIBE gwałtowanie rośnie, tym bardziej że na ich zakup i instalację można dostać dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” oraz organizowanej przez producenta – "Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE".

Od 1 marca 2019 r. trwa nowa edycja Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE do 10 000 zł. Wszystkim chcącym ogrzać swój dom w czysty, energooszczędny i komfortowy sposób, producent oferuje wsparcie do 5 000 zł do pompy ciepła, do 6 000 zł do pompy ciepła wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR, do 9 000 zł na zakup pompy ciepła z zestawem paneli fotowoltaicznych NIBE PV. Dotację w wysokości 10 000 zł można otrzymać na zakup pompy ciepła, rekuperatora oraz zestawu paneli fotowoltaicznych NIBE PV. Szwedzką Dotację marki NIBE, można łączyć z ulgą podatkową oraz dotacją w ramach programu NFOŚiGW "Czyste Powietrze". Program ten potrwa przez niemal 10 lat, a całkowity budżet przeznaczony na dofinansowania wynosi 103 mld zł.
Poniżej przedstawiamy analizę kosztów instalacji gruntowej i powietrznej pompy ciepła NIBE w budynku nowym i modernizowanym, z uwzględnieniem Szwedzkiej Dotacji NIBE oraz dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze".

Podwójna dotacja w budynku nowobudowanym

ycipk-3po12j
Materiały prasowe
Podziel się

Inwestor w nowobudowanym domu chce zainstalować gruntową pompę ciepła NIBE F1245 6kW. Cena katalogowa urządzenia to 32 500 zł netto, a przybliżony koszt instalacji wraz z wykonaniem 130m odwiertów to 16 050 zł brutto (kwota przyjęta na potrzeby artykułu). W ramach „Szwedzkiej dotacji do pomp ciepła NIBE” inwestor otrzyma 5 000 zł dotacji od ceny katalogowej netto, a więc całkowity koszt urządzenia wraz z montażem i wykonaniem kolektorów pionowych wyniesie 45 750 zł (po doliczeniu 8% podatku VAT). Na tym nie koniec, ponieważ inwestor może skorzystać również z programu „Czyste Powietrze”. Zakładając, że kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym inwestora wynosi 2 152 zł, z programu „Czyste powietrze” inwestor otrzyma 30% dotacji (liczonej od maksymalnego kosztu kwalifikowanego 45 000 zł), czyli 13 500 zł. Podsumowując, całkowity koszt jaki poniesie inwestor to 32 250 zł. Dzięki skorzystaniu z promocji „Szwedzka dotacja” oraz programu „Czyste powietrze” inwestorowi uda się zaoszczędzić 18 900 zł.

W przypadku, gdy kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 600 zł, inwestor otrzyma 90% dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Oznacza to, że całkowity koszt inwestycji jaki poniesie inwestor to tylko 5 250 zł, a oszczędności które uda się pozyskać to 45 900 zł.

Dofinansowanie w budynku termomodernizowanym

ycipk-3po12j
Materiały prasowe
Podziel się

Inwestor w istniejącym domu chce zainstalować pompę gruntową NIBE SPLIT 6 kW. Cena katalogowa urządzenia to 21 500 zł netto, a przybliżony koszt montażu to 5 000 zł (kwota przyjęta na potrzeby artykułu). W ramach „Szwedzkiej dotacji do pomp ciepła NIBE” inwestor otrzyma 5 000 zł dotacji od ceny katalogowej netto. W związku z tym, całkowity koszt urządzenia wraz z montażem wyniesie 22 820 zł brutto. Dzięki programowi „Czyste Powietrze” kwota inwestycji może być zredukowana jeszcze bardziej. Załóżmy, że kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym inwestora wynosi 2 152 zł, zaś w zeznaniu podatkowym inwestor wykazał roczny dochód na poziomie 85 000 zł. W tym przypadku beneficjent otrzyma dofinansowanie 18% kosztów kwalifikowanych, czyli 4 107,60 zł. Całkowity koszt, jaki będzie musiał pokryć inwestor wyniesie zatem 18 712,40 zł. Nie jest to jednak koniec oszczędności! Bowiem inwestor może skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej i odpisać powyższą kwotę ( 18 712,40 zł brutto) od podatku dochodowego. Oznacza to, że inwestor otrzyma dodatkowo zwrot podatku zgodnie z obowiązującym go progiem podatkowym, w tym przypadku 18% czyli 3 368,23 zł. A więc realny koszt inwestycji to tylko 15 344,17 zł. Podwójna dotacja pozwoli na oszczędność niespełna 13 000 zł!

W przypadku, gdy kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 600 zł, inwestor może liczyć na aż 90% dotacji oraz ulgę termomodernizacyjną. Zatem całkowity koszt inwestycji wynosić będzie 1 871,24 zł, a suma dofinansowań ze Szwedzkiej Dotacji oraz programu Czyste Powietrze wyniesie 26 348,76 zł!

Polub WP Dom
ycipk-3po12j
ycipk-3po12j
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3po12j