Trwa ładowanie...

Plamy z podkładu na koszulce. Jak je szybko usunąć?

Chyba każdej z nas się zdarzyło zabrudzić fluidem ulubioną koszulkę, kołnierzyk czy sukienkę. Chociaż tego typu plamy bywają trudne do usunięcia, nie należy popadać w czarną rozpacz. Oto jak skutecznie wywabić plamę z podkładu.

Plamy z podkładu na koszulce. Jak je szybko usunąć?Źródło: 123RF
dpvnfjj
dpvnfjj

Wystarczy chwila nieuwagi, a na bluzce może pojawić się tłusta plama – to częsty problem kobiet, które się malują. Ślady pudru i podkładu potrafią znaleźć się również na kołnierzyku, w momencie, gdy zakładamy koszulkę. Czy w takiej sytuacji ubranie nadaje się już tylko do wyrzucenia lub intensywnego prania? Bynajmniej. Podpowiadamy, jak je uratować.

Usuwanie plam od ręki – bez konieczności prania

Im jaśniejszy ciuszek, tym plama bardziej widoczna i szpecąca go. Na szczęście można ją łatwo wywabić za pomocą domowych sposobów. Ponieważ plamy z fluidu z reguły są oleiste, można je potraktować płynem do mycia naczyń z dodatkiem ciepłej wody. Metoda ta sprawdza się w przypadku białych koszul, jednak trzeba uważać na kolorową odzież. Podkład można także usunąć, używając płatka kosmetycznego nasączonego dwufazowym płynem do demakijażu.

Ciekawym sposobem na usuwanie plam z fluidu, jest zastosowania zmywacza do paznokci lub spirytusu. Należy jednak ostrożnie obchodzić się z tkaniną, aby jej nie zniszczyć. Plamę zlikwiduje także pianka do golenia, pod warunkiem, że dysponujemy odrobiną czasu. Trzeba intensywnie wetrzeć piankę, odczekać kilka minut i spłukać ją zimną wodą. Potem należy powtórzyć czynność, tyle że na końcu spłukujemy wszystko ciepłą wodą.

iStock.com
Źródło: iStock.com, fot: Viktoria Ovcharenko

Jak usunąć zaschnięte plamy na kołnierzyku?

Poranny makijaż często wykonujemy w pośpiechu, czego skutki bywają przykre dla ubrań. Większość z nas rozsmarowuje fluid palcami i nie zawsze pamięta, by potem umyć ręce. Nawet jeżeli zadbamy o higienę, kołnierzyk może pobrudzić się także od upudrowanej szyi. Po kilku godzinach ślady na ubraniu robią się roztarte i zaschnięte, przez co trudniej ją usunąć. Zanim wrzucimy taką bluzkę do pralki, spróbujmy odtłuścić plamę płynem do mycia naczyń i przetrzyjmy wilgotną ściereczką. Potem nanieśmy odrobinę odżywki i potrzyjmy do uzyskania piany.

Po kilku minutach wypłuczmy kołnierzyk i wrzućmy brudną koszulę do pralki. Pierzmy tak, jak zwykle, najlepiej w proszku przeznaczonym zarówno do prania w pralce, jak i ręcznego. Dlaczego etap namoczenia jest taki ważny? Po pierwsze będziemy mieli pewność, że plama zejdzie. Po drugie, nawet jeśli nie planujemy od razu wrzucić koszuli do pralki (bo wolimy zaczekać, aż zbiera się większa ilość rzeczy), dzięki wstępnemu usunięciu plamy, łatwiej będzie usunąć ją potem na dobre. A my znów będziemy mogły założyć ukochaną bluzkę.

iStock.com
Źródło: iStock.com
dpvnfjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpvnfjj