Trwa ładowanie...

Okna na elewacji ogrodowej: jedno większe czy kilka mniejszych?

Okna na elewacji ogrodowej: jedno większe czy kilka mniejszych?Źródło: Regnauer
d2uytp6
d2uytp6

Wydawałoby się, że modne obecnie duże okna zawsze służą domowi, od tej reguły są jednak wyjątki. Nie zawsze warto w pełni otwierać dom na otoczenie, stosując przeszklenia dające jak najszerszą perspektywę. Zobacz, kiedy i jak warto otwierać dom na ogród. Szeroka panorama = duże okna

Gdy z okien domu rozpościera się otwarty krajobraz z dalekimi widokami, warto zainwestować w duże przeszklenia na elewacji ogrodowej, dające maksymalnie szeroką perspektywę. Jeżeli jednak nie będą pasować do stylu domu (a może się tak zdarzyć na przykład w przypadku architektury nawiązującej do stylu dworkowego), lepiej skorzystać z kilku mniejszych okien, na przykład jednakowej wielkości, które stworzą na elewacji rytmiczną formę i będą ciekawie kadrować widok na mniejsze, lecz różnorodne obrazy.

Mała działka = powściągliwość w doborze okien

W mieście lub na małej działce z krótkim widokiem ograniczonym na przykład przez nieciekawe sąsiedztwo warto być powściągliwym i nie powiększać powierzchni okien. Zamiast tego warto zamknąć widok efektowną kompozycją tarasu, rabaty czy oryginalną architekturą ogrodową.

Kompozycja okien a strony świata

Przeszklone powierzchnie są znacznie zimniejsze niż ściany - ucieka przez nie więcej ciepła, dlatego niosą ryzyko wychłodzenia wnętrz w zimniejsze dni. Planując okna na elewacji, pamiętaj, że ze względu na warunki klimatyczne okna od zachodu i północy powinny być mniejsze.

d2uytp6

Duże okna wpuszczają sporo światła - dobierając ich rozmiar, weź pod uwagę strony świata, na które będą wychodziły, oraz wielkość pomieszczenia. Zbyt wiele słońca docierającego przez okna w gorące dni przez okna od zachodu albo południa skutkuje przegrzewaniem wnętrz.

Okna to źródło światła dziennego - oświetla ono nie tylko pomieszczenie przylegające do zewnętrznej ściany, ale też doświetla pośrednio położone w głębi schody, hol lub antresolę (wtedy trzeba jednak zastosować przeszklone drzwi między pomieszczeniami z oknami i pozbawionymi ich wnętrzami).

d2uytp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uytp6