ycipk-1aa8zv

Ogród dla niecierpliwych. Wybieramy rośliny, które urosną błyskawicznie

Właśnie wprowadziliście się do nowego domu, a widok z okna wciąż bardziej przypomina krajobraz księżycowy niż prawdziwy ogród? Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, by w ciągu zaledwie kilku miesięcy cieszyć się widokiem pięknej i bujnej działki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogród dla niecierpliwych. Wybieramy rośliny, które urosną błyskawicznie
(Unsplash)
ycipk-1aa8zv

Zaplanowanie tego, co powinno znaleźć się w ogrodzie, nie jest łatwe. Jeśli mamy większą działkę, zdecydujmy się na drzewa o rozłożystych i bujnych koronach. Przy mniejszej bardziej sprawdzą się krzewy i niższe drzewa z koronami ażurowymi. To, jak gęsto je posadzimy, zależy od tego, jak rozmieścimy elementy małej architektury: altanę, kominek z miejscem do wypoczynku, ogród skalny, hamak czy huśtawkę dla dzieci. Kolejna ważna rzecz to żywopłot, który pozwoli oddzielić naszą działkę od sąsiadów i głównej drogi. Przestrzeń między drzewami wypełnijmy wielobarwnymi kwiatami, ozdobnymi trawami i bylinami.

W cieniu drzew

Prace w ogrodzie zacznijmy od posadzenia drzew i krzewów, które w naturalny sposób podzielą ogrodową przestrzeń, pozwolą zakryć nieciekawe widoki i dadzą cień. Możemy oczywiście kupić już wyrośnięte, kilkuletnie okazy, ale jest to drogie rozwiązanie, na które – szczególnie zaraz po postawieniu domu czy przy większym terenie – niewiele osób może sobie pozwolić. Starsze rośliny mogą też mieć większe problemy z przyjęciem się w nowych warunkach.
Szukajmy więc gatunków, które szybko rosną. Wybór jest naprawdę spory. Warto przy tym zwrócić uwagę m.in. na zabarwienie liści i kwiatów, co sprawi, że nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy.

ycipk-1aa8zv
Shutterstock.com
Podziel się

Wśród drzew liściastych najszybciej rosną: lipa szerokolistna, topole, jesiony, dąb czerwony, klon pospolity i jesionolistny, jawor, brzoza brodawkowata, jodła kalifornijska czy czeremcha pospolita. Jeśli w naszym ogrodzie jest woda np. staw, pomyślmy o wierzbie.
Jeśli chodzi o iglaki, warto rozejrzeć się za modrzewiami, świerkami np. serbskim czy syberyjskim, jałowcami, metasekwoją chińską oraz sosną czarną czy amerykańską.

Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z liczbą drzew. Szybko rosnące gatunki naprawdę duże rozmiary osiągają już po kilku sezonach.
Jeśli chodzi o krzewy, to wybierzmy takie, które będą pięknie wyglądać podczas kwitnienia, ale też zimą. Szybko rosną odmiany derenia białego, pęcherznice, berberysy, bujne odmiany bzu czarnego, jaśminowce czy forsycja.

iStock.com
Podziel się
ycipk-1aa8zv

Zielone zasłony

Kolejny punkt – odgrodzenie się od otoczenia. Żywopłot nie tylko zapewni nam prywatność, ale też będzie pięknym tłem dla innych roślin i pozwoli osłonić bardziej wymagające gatunki.

Żywopłot możemy uformować z derenia białego, berberysu Thunberga (zielonego przez większą część roku, a zimą z czerwonymi, dekoracyjnymi owocami), forsycji, porzeczki alpejskiej czy pęcherznicy. Jeśli stawiamy na naturalność, dobrze będzie wyglądało pomieszanie kilku gatunków.
Ci, którym podobają się żywopłoty formowane (cięte, którym nadajemy określony kształt), mogą wybrać grab, śliwę wiśniową zwaną ałyczą, ligustr pospolity (rocznie przyrasta 80 cm), berberys czy żywotnik (popularnie zwany tują).

Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-1aa8zv

Przy ogrodzeniach z siatki dobrze wyglądają bujnie rosnące pnącza: bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny, winobluszcz pięciolistkowy, powojnik czy wiciokrzew oraz pnące jednoroczne gatunki bylinowe: chmiel, fasola ozdobna, kobea pnąca czy wilec. Pnącza można posadzić przy żywopłocie do czasu, gdy nie osiągnie on zadowalających rozmiarów.

W naszym ogrodzie możemy też ustawić drewniane i metalowe kraty czy pergole, wzdłuż których zasadzimy np. winorośl japońską, dławisz amerykański czy rdest Auberta, uznawany za najszybciej rosnącą zieloną zasłonę. A wszelkie słupy przykryją powojniki włoskie, wiciokrzewy czy pnące róże.

123RF
Podziel się

Kwitnące uzupełnienie

ycipk-1aa8zv

Nasadzenia doskonale uzupełniają byliny (najwyższe już w pierwszym roku mogą osiągnąć 1,5–2 metry wysokości) i rośliny jednoroczne, z których można tworzyć miłe dla oka rabaty. Pięknie wyglądają naparstnice, tawułki i ostróżki ogrodowe, parzydło leśne, rącznik pospolity czy słonecznik. Można też pomyśleć o trawach: miskańcie chińskim i cukrowym czy trzcinniku piaskowym.

No to teraz został już tylko odpowiedni dobór poszczególnych roślin. Niełatwe to będzie zadanie. Wszystkie wyglądają pięknie.

Polub WP Dom
ycipk-1aa8zv
ycipk-1aa8zv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1aa8zv