Trwa ładowanie...

Ogród dla niecierpliwych. Wybieramy rośliny, które cechuje szybki wzrost

Właśnie wprowadziliście się do nowego domu, a widok z okna wciąż bardziej przypomina krajobraz księżycowy niż prawdziwy ogród? Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, by w ciągu zaledwie kilku miesięcy cieszyć się widokiem pięknej i bujnej działki.

Ogród dla niecierpliwych. Wybieramy rośliny, które cechuje szybki wzrostŹródło: Unsplash
d1vc455
d1vc455

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Zaplanowanie tego, co powinno znaleźć się w ogrodzie, nie jest łatwe. Jeśli mamy większą działkę, zdecydujmy się na drzewa o rozłożystych i bujnych koronach. Przy mniejszej bardziej sprawdzą się krzewy i niższe drzewa z koronami ażurowymi. To, jak gęsto je posadzimy, zależy od tego, jak rozmieścimy elementy małej architektury: altanę, kominek z miejscem do wypoczynku, ogród skalny, hamak czy huśtawkę dla dzieci. Kolejna ważna rzecz to żywopłot, który pozwoli oddzielić naszą działkę od sąsiadów i głównej drogi. Przestrzeń między drzewami wypełnijmy wielobarwnymi kwiatami, ozdobnymi trawami i bylinami.

W cieniu drzew

Prace w ogrodzie zacznijmy od posadzenia drzew i krzewów, które w naturalny sposób podzielą ogrodową przestrzeń, pozwolą zakryć nieciekawe widoki i dadzą cień. Możemy oczywiście kupić już wyrośnięte, kilkuletnie okazy, ale jest to drogie rozwiązanie, na które – szczególnie zaraz po postawieniu domu czy przy większym terenie – niewiele osób może sobie pozwolić. Starsze rośliny mogą też mieć większe problemy z przyjęciem się w nowych warunkach.

Szukajmy więc gatunków, które szybko rosną. Wybór jest naprawdę spory. Warto przy tym zwrócić uwagę m.in. na zabarwienie liści i kwiatów, co sprawi, że nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wśród drzew liściastych najszybciej rosną: lipa szerokolistna, topole, jesiony, dąb czerwony, klon pospolity i jesionolistny, jawor, brzoza brodawkowata, jodła kalifornijska czy czeremcha pospolita. Jeśli w naszym ogrodzie jest woda np. staw, pomyślmy o wierzbie.
Jeśli chodzi o iglaki, warto rozejrzeć się za modrzewiami, świerkami np. serbskim czy syberyjskim, jałowcami, metasekwoją chińską oraz sosną czarną czy amerykańską.

d1vc455

Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z liczbą drzew. Szybko rosnące gatunki naprawdę duże rozmiary osiągają już po kilku sezonach.
Jeśli chodzi o krzewy, to wybierzmy takie, które będą pięknie wyglądać podczas kwitnienia, ale też zimą. Szybko rosną odmiany derenia białego, pęcherznice, berberysy, bujne odmiany bzu czarnego, jaśminowce czy forsycja.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Zielone zasłony

Kolejny punkt – odgrodzenie się od otoczenia. Żywopłot nie tylko zapewni nam prywatność, ale też będzie pięknym tłem dla innych roślin i pozwoli osłonić bardziej wymagające gatunki.

Żywopłot możemy uformować z derenia białego, berberysu Thunberga (zielonego przez większą część roku, a zimą z czerwonymi, dekoracyjnymi owocami), forsycji, porzeczki alpejskiej czy pęcherznicy. Jeśli stawiamy na naturalność, dobrze będzie wyglądało pomieszanie kilku gatunków.
Ci, którym podobają się żywopłoty formowane (cięte, którym nadajemy określony kształt), mogą wybrać grab, śliwę wiśniową zwaną ałyczą, ligustr pospolity (rocznie przyrasta 80 cm), berberys czy żywotnik (popularnie zwany tują).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przy ogrodzeniach z siatki dobrze wyglądają bujnie rosnące pnącza: bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny, winobluszcz pięciolistkowy, powojnik czy wiciokrzew oraz pnące jednoroczne gatunki bylinowe: chmiel, fasola ozdobna, kobea pnąca czy wilec. Pnącza można posadzić przy żywopłocie do czasu, gdy nie osiągnie on zadowalających rozmiarów.

d1vc455

W naszym ogrodzie możemy też ustawić drewniane i metalowe kraty czy pergole, wzdłuż których zasadzimy np. winorośl japońską, dławisz amerykański czy rdest Auberta, uznawany za najszybciej rosnącą zieloną zasłonę. A wszelkie słupy przykryją powojniki włoskie, wiciokrzewy czy pnące róże.

123RF
Źródło: 123RF

Kwitnące uzupełnienie

Nasadzenia doskonale uzupełniają byliny (najwyższe już w pierwszym roku mogą osiągnąć 1,5–2 metry wysokości) i rośliny jednoroczne, z których można tworzyć miłe dla oka rabaty. Pięknie wyglądają naparstnice, tawułki i ostróżki ogrodowe, parzydło leśne, rącznik pospolity czy słonecznik. Można też pomyśleć o trawach: miskańcie chińskim i cukrowym czy trzcinniku piaskowym.

d1vc455

No to teraz został już tylko odpowiedni dobór poszczególnych roślin. Niełatwe to będzie zadanie. Wszystkie wyglądają pięknie.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1vc455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vc455