Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące stylu skandynawskiego!

Pokochał go cały świat - głównie ze względu na minimalizm i proste zasady. Od ponad 100 lat nie schodzi z piedestału trendów, nie uginając się pod naporem innych nurtów wnętrzarskich. Mowa oczywiście o stylu skandynawskim, który króluje w polskich domach, restauracjach, hotelach, browarach i klinikach. Jeśli zastanawiasz się czy ten słynny styl wkomponuje się w Twoje aranżacyjne wizje, poznaj nasze odpowiedzi na najczęściej trapiące pytania!

Share
Styl skandynawski
Styl skandynawskiŹródło: materiały partnera
d1o15qc

Skąd się wziął styl skandynawski?

Początki stylu skandynawskiego sięgają XVII wieku, kiedy to pewien sztokholmski malarz - Carl Larsson - zaczął tworzyć minimalistyczne obrazy. Na płótnach przedstawiał swoje wizje jasnych i prostych wnętrz, ukazując piękno świetlistych pomieszczeń. Co ciekawe - jego dzieła nie cieszyły się dużą popularnością, przez co młody malarz zmuszony był szukać szczęścia poza granicami swojego kraju. W taki sposób Carl znalazł się we Francji, gdzie szybko przystąpił do grupy lokalnych artystów. Ku jego zdziwieniu paryscy mieszkańcy zachwycili się tymi dziełami, a popularność jasnych wnętrz urosła w siłę.

Wraz z rosnąca popularnością Larssona wzrosła także popularność północnego stylu. W latach 30-tych XX wieku pomysł przeniósł się do Danii i Islandii, gdzie minimalistyczna wizja tanich wnętrz odpowiedziała na potrzeby ówczesnych mieszkańców (głównie przez sytuację gospodarczą w kraju). Proponowane projekty i jasne zasady szybko zdobyły popularność w niemalże każdym zakątku świata - głównie ze względu na porządek, harmonię i kojący spokój.

d1o15qc

Do 1970 roku styl skandynawski ewoluował, inspirując największych twórców i stając się siłą napędową dla artystów – Poula Henningsena, Borge Mogensena czy Verner Pantona.

Jakie są zasady stylu skandynawskiego?

Wnętrza w stylu skandynawskim łączy równowaga, niskie ceny, białe lub szare dekoracje, funkcjonalność mebli, uniwersalizm i minimalizm. Pomieszczenia wyróżniają się blaskiem, dostępem do naturalnego światła, spokojem i nawiązaniem do piękna natury.

  1. Postaw na biel. Pomieszczenia skandynawskie są jasne i widne, dzięki czemu to właśnie biel lub złamana szarość jest idealną bazą i tłem dla pozostałych dodatków. Biel może być trudna do utrzymania, dlatego wyposaż się w najpotrzebniejsze artykuły do sprzątania i gadżety do sprzątania - środki chemiczne, gąbki, mopy i ściereczki - więcej artykułów do sprzątania na stronie Emako.pl
  2. Zainspiruj się naturą. Wykorzystaj elementy i dodatki, które dała nam natura. Wybierz drewniane dodatki, świeże kwiaty i figurki przedstawiające leśne stworzenia.
  3. Łącz nowe ze starym. Styl skandynawski jest uniwersalny głównie ze względu na śmiałość w łączeniu skrajności. Kontrolowany eklektyzm pozwala także kupić dodatki w atrakcyjnych i niższych cenach. 
  4. Postaw na światło - zarówno naturalne, które przenika do wnętrz przez duże okna, jak i w formie prostych kloszy. Im więcej źródeł światła, tym lepiej!
  5. Prostota i minimalizm. Geometryczne kształty, brak żłobień, niewielkie dodatki. Tu mniej znaczy więcej, dlatego zrezygnuj z dużych dywanów, meblościanek i ozdobnych witrynek, wypełnionych ceramiką. 
  6. Funkcjonalność. Wnętrza skandynawskie są przede wszystkim przestronne i uporządkowane. W osiągnięciu tego efektu pomogą ci komody, koszyki, papierowe pudełka i skrzyneczki, które ułatwiają np. przechowywanie zabawek oraz pościeli - https://emako.pl/pol_m_Przechowywanie-1109.html. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o przemyślane przechowywanie w kuchni i łazience.

 

Jakie są zalety stylu skandynawskiego?

Przede wszystkim - wspomniany już uniwersalizm. Popularność stylu powoduje, że jego elementy znajdziemy zarówno w mieszkaniach, jak i restauracjach, barach i hotelach na całym świecie. Nurt skandynawski jest też na tyle popularny, że znalezienie mebli i dodatków, które wpisują się w jego założenia nie wymaga wielogodzinnych zakupów i wertowania sklepowych półek. Obecnie na handlowym poletku znajdziemy mnóstwo producentów i firm, które raczą nas prostymi elementami, białymi tekstyliami i akcesoriami bazującymi na naturalnych materiałach. 

Dodatki i elementy wpisujące się w styl północny wcale nie muszą kosztować krocie. Sam styl to odpowiedź na ograniczenia ekonomiczne, dzięki czemu jest stosunkowo tani i nie musi naruszać naszego portfela.

Artykuł sponsorowany
d1o15qc

Podziel się opinią

Share
d1o15qc
d1o15qc