Trwa ładowanie...

Od prania do prasowania. Jak pielęgnować delikatne tkaniny?

Wełna, jedwab, wiskoza, len, kaszmir – to materiały, które wymagają łagodnego traktowania. Radzimy, w jaki sposób dbać o odzież, by jak najdłużej cieszyć się jej miękkością i intensywnym kolorem.

Parownice do ubrań ułatwiają prasowanie sztywnych, jak i wyjątkowo cienkich tkaninParownice do ubrań ułatwiają prasowanie sztywnych, jak i wyjątkowo cienkich tkaninŹródło: Adobe Stock
d1l810l
d1l810l

Delikatne materiały wymagają właściwego prania, suszenia i prasowania. Jeśli chcemy długo cieszyć się swoimi ubraniami, warto poznać zasady dotyczące pielęgnacji tych wyjątkowych tkanin. Zanim sięgniemy po proszek do prania czy żelazko, sprawdźmy zalecenia producenta, które znajdziemy na metce. Znajdziemy tam konkretne symbole i inne wskazówki odnośnie pielęgnacji.

Segregowanie prania – podstawy

Przed praniem ubranie należy posortować, ponieważ tkaniny białe, kolorowe i ciemne pierzemy oddzielnie. W miarę możliwości grupujmy odzież według tonacji barw – błękity, granaty, róże, czerwienie itd. Jeżeli ubrań jest niewiele, wystarczy podzielić je na kolory pastelowe i bardziej intensywne. Starajmy się nie prać bardzo zabrudzonych rzeczy z tymi, które noszą ślady zwykłego użycia. Pierzmy odzież wywróconą na lewą stronę, a wtedy dłużej będziemy cieszyć się wyrazistym kolorem. Unikajmy łączenia ciężkich ubrań z lekkimi – dzięki temu nie powstaną zagniecenia, które potem trudno uprasować. I wreszcie, dokonujmy segregacji biorąc pod uwagę rodzaj tkaniny. Bawełnę 100-procentową warto oddzielić od sztucznych włókien, a materiały grube i pochłaniające dużą ilość wody (np. koce) od tkanin cienkich i delikatnych.

Len

Jeśli pierzemy lniane ubranie, powinniśmy nastawić pralkę na najniższą temperaturę. Wyjątkiem jest biały len, który można prać w temperaturze nawet 60 st. C. Ubranie powieśmy na sznurze albo suszarce. Ponieważ len jest tkaniną, która bardzo łatwo się gniecie, rozprostujmy odzież przed powieszeniem na suszarce. Prasujmy rzeczy obrócone na lewą stronę – najlepiej, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Możemy też użyć profesjonalnej parownicy, która wygładza tkaniny jednocześnie chroniąc ich strukturę.

d1l810l

Jedwab

To drogi materiał, dlatego warto o niego dbać ze szczególną uwagą. Można prać go w pralce, ale tylko w programie do jedwabiu, wełny lub prania ręcznego w temperaturze 20. st. C i bez wirowania. Po wyjęciu z pralki nie wykręcajmy ani nie wyciskajmy ubrań. Jeśli mamy taką możliwość, rozłóżmy je na płasko lub zostawmy do naturalnego wyschnięcia na suszarce. A czy jedwab można prasować? Tak, ale zawsze na lewą stronę i najlepiej przez ściereczkę.

Wiskoza

Znajdziemy ją w składzie większość bluzek i koszul sprzedawanych w sieciówkach. Wiskoza to materiał, który często nosimy wiosną i latem – jest przewiewny, ale i łatwo się gniecie. Włókna wiskozowe produkuje się z czyszczonej masy drzewnej, głównie z drzew iglastych i niektórych liściastych. Na szczęście ubrania z tej tkaniny można prać w pralce, ale warto upewnić się, że tak jest napisane na metce. Wybierajmy program do tkanin delikatnych, a po zakończeniu cyklu powieśmy czyste rzeczy na sznurze. Podobnie, jak w przypadku jedwabiu, tkaninę należy prasować obróconą na lewą stronę albo przy użyciu parownicy – wtedy unikniemy efektu połyskiwania.

Wełna i kaszmir

To bardzo trwały materiał, który może służyć przez wiele lat. Minut jest taki, że wełniane włókna na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji często się kurczą. Proces ten jest zwykle nieodwracalny. Swetra sfilcowanego pod wpływem wysokiej temperatury nie da się już rozciągnąć do pierwotnego rozmiaru. Dlatego wełnę bezpiecznie jest prać ręcznie albo w bardzo niskiej temperaturze bez wirowania. Suszmy ubranie na płasko. Jeśli trzeba je wyprasować to na lewą stronę, przez ściereczkę i na najniższej temperaturze. Warto wiedzieć, że podobne zasady dotyczą kaszmiru, który jest jedną z najbardziej delikatnych i stylowych tkanin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l810l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l810l