Trwa ładowanie...

Mszyce w ogrodzie. Poznaj metody ich zwalczania

Rośliny są nieustannie narażone na ataki z zewnątrz i jeśli w porę nie zauważysz, że dzieje się z nimi coś złego, na pewno będziesz zmagać się ze skutkami inwazji szkodników w ogrodzie. Groźnym przeciwnikiem są mszyce, można się ich jednak pozbyć, wykorzystując m.in. naturalne sposoby.

Share
Mszyce w ogrodzie. Poznaj metody ich zwalczania
Źródło: Shutterstock
d2eliud
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Taktyka wroga

Pospolite, a zarazem niebezpieczne szkodniki w ogrodzie rozmnażają się w niebywale szybkim tempie, kolonizując kolejne rośliny. Delektują się wysysaniem soków z najdelikatniejszych pędów i listków, potrafią też skutecznie uszkodzić system korzeniowy. Porażone fragmenty mszyc żółkną (lub czerwienieją), a następnie usychają. Poza tym mszyce wydzielają spadź, która okleja liście i łodygi. To doskonałe podłoże dla grzybów sadzakowych, które pokrywają w tych miejscach roślinę i hamują proces fotosyntezy.

Sprzymierzeńcy ekologa

W zwalczaniu mszyc może pomóc zaprzyjaźnienie się z ich naturalnymi wrogami. Należą do nich biedronki, złotooki czy mszyczniki. Nie są one szkodliwe dla ludzi i roślin, więc nie należy ich tępić – lepiej, by było ich w otoczeniu jak najwięcej. By pozbyć się szkodników w ogrodzie, warto też wykonywać opryski wywarem z wrotyczu. 3 kg kwiatostanów zalewa się 8-10 litrami wody i zagotowuje. Po ostudzeniu napar jest gotowy do użycia.

d2eliud

Oprysk można przygotować także z czosnku. Wystarczy zalać 200 g roztartych nasion 10 litrami wody i odstawić na dobę. Zamiast czosnku możesz też użyć 80 g posiekanej cebuli albo 0,5 kg liści mleczu (ten ostatni pomaga też pozbyć się innych szkodników w ogrodzie). Wyciągi najlepiej aplikować za pomocą spryskiwacza do roślin. Po kilku dniach trzeba ocenić rezultaty i ewentualnie powtórzyć akcję. Pamiętaj, że silnie porażone części roślin z reguły nadają się już tylko do odcięcia.

Skuteczne pokrzywy

Dobrą opinią wśród ogrodników cieszy się także oprysk z gnojówki z pokrzyw. Jego przygotowanie jest dość czasochłonne, ale za to wykazuje on dużą skuteczność w zwalczaniu mszyc. Aby go przygotować, należy jeszcze przed kwitnieniem zebrać kilogram tych roślin i zalać je 10 litrami wody, a następnie odstawić na 3 tygodnie. Po kilku dniach roztwór zacznie fermentować i od tego czasu musisz codziennie go mieszać. Nieprzyjemny zapach zniweluje dodatek 500 g dolomitu. Ten naturalny preparat na mszyce wymaga rozcieńczenia (0,5 litra na 10 litrów wody). Gotowy może być spokojnie przechowywany nawet przez dwa miesiące.

shutterstock
Źródło: shutterstock

Ciężka artyleria

Stosowanie chemicznego preparatu na mszyce trzeba traktować jako ostateczność. Takie środki są bowiem niekiedy trujące także dla innych organizmów, w tym pożytecznych owadów, ptaków, zwierząt domowych czy samych roślin. Czasem jednak nie ma wyboru i tylko ten sposób zwalczania mszyc przynosi pożądane rezultaty. Dla własnego bezpieczeństwa należy wtedy włożyć rękawice ochronne, maseczkę, a na oprysk wybrać suchy i bezwietrzny dzień. Wśród preparatów do zwalczania mszyc warto szukać takich, które niszczą tylko określone szkodniki w ogrodzie. Lista dopuszczonych do użytku środków ochrony roślin jest zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiele z nich można stosować jednak nie częściej niż raz w sezonie.

Ważna prewencja

Na atak szkodników w ogrodzie najbardziej są narażone rośliny słabe. Jeśli utrzymasz je w dobrej kondycji, zapewniając im odpowiednie nasłonecznienie, wilgotność i zasilając je nawozami, staną się bardziej odporne, a po ewentualnej inwazji mszyc szybciej się zregenerują. Zwalczaniu mszyc sprzyja też unikanie sadzenia roślin w dużych skupiskach. Uskrzydlone samice owadów bez trudu pokonują niewielkie odległości między roślinami, by zakładać nowe kolonie. Z tego powodu trzeba też regularnie pielić grządki z chwastów. Duże zagęszczenie roślin sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodników w ogrodzie. Ważne jest też utrzymanie różnorodności gatunkowej zieleni. Między kwiatami warto posadzić rośliny, których zapach skutecznie odstrasza mszyce, np. miętę, czosnek, anyż czy lawendę. Podstawą jest jednak czujność i regularne dokonywanie ogrodowej inspekcji.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2eliud

Podziel się opinią

Share
d2eliud
d2eliud