Trwa ładowanie...

Meble z mdfu. Jak je czyścić, pielęgnować i jak usunąć rysy?

Odznaczają się pięknym połyskiem lub matem oraz przystępną ceną. Oprócz tego swobodnie możemy przebierać zarówno w kształtach, jak i kolorach. A co z czyszczeniem? Dowiedz się, w jaki sposób należy pielęgnować meble z płyty pilśniowej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Meble z mdfu. Jak je czyścić, pielęgnować i jak usunąć rysy?Źródło: Unsplash.com
d32ulst
d32ulst

Zanim kupimy meble koniecznie sprawdźmy, z jakiego materiału są wykonane. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych zniszczeń w trakcie użytkowania. Jeśli decydujemy się na zakup komody czy szafki łazienkowej z MDF, musimy wiedzieć, jak je pielęgnować.

Czym jest płyta MDF?

Płyta MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) to inaczej mówiąc płyta pilśniowa o średniej gęstości. Jest to produkt drewnopochodny, najczęściej tworzony są z włókien drzewnych uzupełnionych środkami utwardzającymi. Powstałą masę poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, uzyskując gotowy produkt o mocno zwartej strukturze wewnętrznej.

d32ulst

Meble wykonane z płyty MDF mogą być wykończone folią (matową lub błyszczącą) oraz fornirem (okleiną przypominającą drewno). Charakteryzują się wysoką odpornością na duże różnice temperatur i długotrwałe działanie wilgoci.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Meble z płyty pilśniowej – czyszczenie

Decydując się na zakup mebli z płyty MDF trzeba wiedzieć, jak prawidłowo je czyścić. Aby dobrze się prezentowały, nie wystarczy pielęgnacja samych frontów – bierzmy pod uwagę całą powierzchnię, włącznie z górą. Większość zanieczyszczeń usuniemy za pomocą suchej lub lekko wilgotnej szmatki. Jeżeli chcemy oszczędzić czas, a plamy nie są zaschnięte, nie musimy moczyć całej powierzchni mebla. Wystarczy lekko przetrzeć powierzchnię mebla chusteczkami nawilżanymi dla dzieci, a potem wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem.

Jeśli musimy skorzystać ze środków chemicznych, do czyszczenia wybierzmy delikatne mleczko pielęgnujące lub płyn do mycia szyb z naturalnymi składnikami. Na rynku jest coraz więcej ekologicznych środków do czyszczenia mebli, które nie niszczą powierzchni i pozostawiają ją gładką.

d32ulst

W przypadku zabrudzenia mebli mocno barwiącymi substancjami, takimi jak np. sok z wiśni, trzeba usunąć plamy jak najszybciej. Zwlekanie z czyszczeniem może spowodować, że fronty odbarwią się na stałe i nie da się ich odzyskać ich pierwotnego wyglądu.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Co może zaszkodzić meblom z płyty MDF?

Pielęgnując meble z płyty pilśniowej należy uważnie dobierać nie tylko detergenty, ale także ściereczki do czyszczenia. Nie wskazane są zmywaki o twardej powierzchni – mogą bowiem powodować niemożliwe do usunięcia skazy i zarysowania. Uważajmy również na to, by nie zostawiać na blatach gorących kubków i naczyń, a także przedmiotów o ostrych krawędziach. Mogą one uszkodzić powierzchnię i sprawić, że pojawią się na niej nieestetyczne odkształcenia.

Należy również pamiętać, że nawet najbardziej wytrzymałe meble (zwłaszcza kuchenne czy łazienkowe) nie powinny być narażone na działanie wilgoci i pary wodnej w nadmiernej ilości. W trakcie gotowania zawsze korzystajmy z okapów, które odprowadzą opary i ochronią szafki przed osadzaniem się tłustych osadów.

Jeżeli z kolei szafka z umywalką w łazience znajduje się blisko wanny lub prysznica, należy ją dodatkowo zabezpieczyć silikonem. Dzięki temu unikniemy przypadkowego zalania i zmniejszymy ryzyko, że płyta zacznie puchnąć.

d32ulst

Jak usunąć rysy z płyty MDF?

W miarę użytkowania mebli mogą pojawić się na nich rysy i zadrapania. Na szczęście istnieją proste i mało inwazyjne sposoby na ich usunięcie. Który będzie dla nas najlepszy? Wszystko zależy tak naprawdę od koloru mebli. Rysy na białej powierzchni możemy zatuszować pastą polerską lub białym flamastrem do pisania na szkle. Pomóc może również rozcieńczony w spirytusie lakier do paznokci.

Płytkie zadrapania na ciemnej powierzchni wygładzi ściereczka nasączona cytryną i olejem roślinnym. Ciekawym rozwiązaniem jest posmarowanie zarysowanego fragmentu kredką woskową. Wybierzmy oczywiście taką w odcieniu najbardziej zbliżonym do koloru mebla. Z kolei głębsze ubytki w blacie zatuszujemy za pomocą profesjonalnych wosków lub past polerskich, stosowanych np. do naprawy lakieru samochodowego. Wypełniają one rysy w blacie lub froncie mebla, tworząc powłokę, która po zastygnięciu staje się odporna na kolejne uszkodzenia.

Pamiętajmy – zawsze warto kierować się zasadą "takie meble masz, jak o nie dbasz". Dlatego warto obchodzić się z nimi jak najlepiej, a wtedy posłużą nam nie na miesiące, lecz długie lata.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d32ulst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ulst