Trwa ładowanie...

Material coat. Jak wyczyścić płaszcz?

Jesienią obowiązkowo wyjmujemy z szafy ciepłe okrycia wierzchnie. Jeśli chcemy wyglądać elegancko, warto pamiętać, że liczy się nie tylko stylowe, ale przede wszystkim schludne ubranie. Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować płaszcze – wełniane, skórzane i nie tylko.

Płaszcz wymaga odpowiedniej pielęgnacjiPłaszcz wymaga odpowiedniej pielęgnacjiŹródło: Unsplash, fot: iam_os
d2uw531
d2uw531

Stylizacje na obecny sezon zachwycają różnorodnością. Warto puścić wodze fantazji i odświeżyć swoją garderobę. Tym razem jednak, nie mamy na myśli wyłącznie zakupów nowych rzeczy. Jednym ze stałych elementów jesiennej mody są oczywiście płaszcze. Pewnie znajdziemy w naszej szafie niejeden model, czy to ze skóry, czy wełny. Zanim zabierzemy się za czyszczenie, sprawdźmy jakie informacje znajdują się na metce. Materiał może bowiem zawierać domieszki innych tkanin. Jak odświeżyć płaszcz w zależności od rodzaju materiału?

Płaszcz z wełny owczej

Wełna owcy to bardzo popularny surowiec. Pozyskiwany jest m.in. z owiec merino, które zamieszkują tereny Nowej Zelandii. Włókna wełny są dosyć cienkie, natomiast struktura włosia jest gęsta – zapewnia to doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wełniany płaszcz można pielęgnować na kilka sposobów. Najbezpieczniej jest go oddać do pralni chemicznej, gdzie zajmą się nim profesjonaliści. Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie, w żadnym razie nie wolno takiej odzieży wkładać do pralki. Zmoczenie wełny całkiem zniszczy jej strukturę. Usuńmy zabrudzenia za pomocą zwilżonej szmatki, a potem wyszczotkujmy płaszcz zgodnie z kierunkiem włosia.

Płaszcz z wełny alpaki

Ten rodzaj materiału na pierwszy rzut oka przypomina wełnę owczą. Alpaki pochodzą z rodziny wielbłądowatych, ale niektórzy mylą je z lamami. Zwierzęta te mieszkają na terenie Ameryki Południowej, ale obecnie hoduje się je również w Europie. Ich wełna świetnie nadaje się dla alergików, którzy nie mogą nosić ubrań z wełny owczej. Co więcej, płaszcze z alpaki są bardzo ciepłe i o wiele łatwiej utrzymać je w czystości. Jeśli jednak pojawią się zabrudzenia, pozbądźmy się ich, używając neutralnego mydła, chłodnej wody oraz bawełnianego ręcznika. Zaschniętą plamę można namoczyć i usunąć za pomocą tępego noża. Pamiętajmy, by nie pocierać materiału zbyt mocno, bo wtedy ulegnie sfilcowaniu.

Płaszcz z zamszu

Zamsz to nic innego, jak skóra zwierzęca pozbawiona warstwy licowej. Materiał ten jest przyjemny w dotyku, dlatego znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle odzieżowym. Alternatywą dla naturalnego zamszu jest tkanina imitowana, pokrywana warstwą teflonu. Niezależnie od tego, który zamsz wybieramy, do jego czyszczenia nie powinno się używać wody. Plamy należy usuwać od razu, zanim wnikną głębiej w materiał. Idealnym środkiem będzie specjalna pasta do zamszu (i skóry nubuku), w składzie której znajdziemy syntetyczne polimery oraz olejki roślinne. Dzięki niej zregenerujemy strukturę i wzmocnimy właściwości wodoodporne zamszu. Może być to ten sam impregnat, którego używamy do pielęgnacji obuwia – w tym przypadku koniecznie bezbarwny.

Płaszcz ze skóry

Elegancki skórzany płaszcz to ponadczasowy element garderoby. Jest na tyle uniwersalny, że bez problemu zestawimy go z wieloma stylizacjami. Zanim przystąpimy do prania, sprawdźmy metkę – nie powinno się korzystać z pralki. Zamiast tego sięgnijmy po specjalny płyn do odzieży motocyklowej i upierzmy płaszcz ręcznie. Poszewkę można wyczyścić przy użyciu wody z mydłem – delikatnie pocierajmy tkaninę gąbką i pozostawmy aż wyschnie. W usuwaniu delikatnych śladów sprawdzi się woda z dodatkiem soku z cytryny, natomiast tłuste plamy wywabimy za pomocą papki z mąki ziemniaczanej i... benzyny. Jeśli chcemy, by skórzany płaszcz znów nabrał głębszego koloru, warto sięgnąć po korektor do skóry – wypełni ubytki i zadrapania, a nasza odzież będzie wyglądała jak nowa!

d2uw531
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2uw531