Trwa ładowanie...
d14axb0
Artykuł sponsorowany
listwy wykończeniowe

Listwy wykończeniowe do płytek – czy to dobre rozwiązanie?

Płytki ceramiczne są zdecydowanie jednym z najczęściej spotykanych materiałów w domach i mieszkaniach. Chętnie wykańczamy nimi podłogę, schody i ściany, ale także obudowujemy wanny czy brodziki. Ich praktyczność w połączeniu z różnorodnym wyborem sprawia, że bez względu na wysokość budżetu możemy znaleźć model, który idealnie pasuje do aranżacji. Jednak nawet najdroższe płytki muszą zostać położone umiejętnie i zabezpieczone na tak wrażliwych fragmentach jak narożniki ścian. Czy listwy wykończeniowe sprawdzą się do tego zadania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Listwy wykończeniowe do płytek – czy to dobre rozwiązanie?
(materiały partnera)
d14axb0

Fazowanie płytek czy listwy wykończeniowe?

Istnieją właściwie dwa sposoby na wykończenie płytek w kuchni, w łazience czy w dowolnym pomieszczeniu, gdzie postanowiliśmy zastosować ten materiał. Pierwszy z nich, tzw. fazowanie, polega na przycięciu płytek pod kątem 45 stopni – dzięki temu te idealnie stykają się ze sobą na krawędziach ścian, w związku z czym narożnik będzie zabezpieczony przed uszkodzeniem.

Pod pewnymi względami fazowanie płytek jest bardzo opłacalne. Nie musimy wówczas dokupywać dodatkowego materiału, więc w dużej mierze możemy zaoszczędzić. Niestety taki sposób wymaga ogromnej precyzji, a przede wszystkim obsługi specjalistycznych narzędzi. Jeśli płytki zostaną przycięte nieprawidłowo, nie będą dobrze do siebie przylegać, ponadto łatwo je wyszczerbić i w efekcie zniszczyć. W takim przypadku, nawet gdy całą podłogę wykonaliśmy samodzielnie, tutaj potrzebna będzie ręka fachowca.

d14axb0

Dlatego zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie listew wykończeniowych. Doskonale sprawdzą się zarówno na narożnikach, jak i w miejscach, gdzie ściana styka się z podłogą. Bez problemu znajdziemy także modele przeznaczone do łączenia różnych rodzajów posadzek. Wówczas, jeśli nasza kuchnia jest bezpośrednio otwarta na salon, gdzie wybraliśmy panele, możemy złagodzić przejście między dwoma materiałami. Chociaż zakup listew wiąże się z dodatkowym wydatkiem, to jednak ich montaż jest bardzo prosty, więc poradzimy sobie z tym na własną rękę, bez konieczności wynajmowania specjalisty.

Listwy wykończeniowe do płytek – z jakiego materiału?

Kiedy już zdecydujemy się na zabezpieczenie płytek właśnie listwami wykończeniowymi, z pewnością zauważymy, że szczególnie popularne są modele plastikowe. Nic w tym dziwnego – są bardzo łatwo dostępne, a przy tym można je dostać w przeróżnych kolorach. Dzięki temu, bez względu na to, jakie wybraliśmy płytki do łazienki czy kuchni, znajdziemy listwy, które idealnie dopasują się do całej aranżacji.

Zwolennicy wzorów plastikowych wskazują również na to, że są one bardzo lekkie, dlatego nie sprawiają większego kłopotu przy przewiezieniu, rozładowaniu, a przede wszystkim przy montażu. Na dodatek nie chłoną wody, więc podobnie jak płytki będą stanowiły doskonałą barierę przed wilgocią.

d14axb0

Niestety plastikowe listwy wykończeniowe wiążą się z wieloma ograniczeniami, z których na pierwszy rzut oka możemy nie zdawać sobie sprawy. Przede wszystkim plastik to dość delikatny materiał, który nie zawsze jest w stanie wytrzymać duże obciążenia. Jeśli zatem listwa powędruje na próg i zostanie przed kogoś nadepnięta, może po prostu pęknąć. Dodatkowo wszelkie rysy i wgniecenia są doskonale na plastiku widoczne. Nie da się ich w żaden sposób naprawić – jeśli chcemy się pozbyć nieestetycznego efektu, to jedynym rozwiązaniem będzie ich wymiana.

Dlatego trwalszym odpowiednikiem listew plastikowych będą te wykonane ze stali nierdzewnej lub z aluminium. Ich produkcją zajmuje się m.in. Pawotex. Tutaj raczej nie ma mowy o zarysowaniach, ponieważ powierzchnia tych materiałów pozostaje gładka przez długi czas. Na dodatek i tutaj nie musimy się obawiać o przedostawanie się wody. Wykorzystane materiały nie chłoną jej i są w pełni odporne na korozję, dlatego zachowują ładny wygląd nawet w miejscach, gdzie są stale narażone na kontakt z wodą.

Listwy wykończeniowe ze stali i aluminium – zalety

Polerowane lub szczotkowane listwy wykończeniowe ze stali są gwarancją bezpieczeństwa i estetyki. Nie da się ukryć, że stalowa listwa znakomicie dopełni pomieszczenie, jednocześnie nie rzucając się zbytnio w oczy. Materiał jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia, dlatego nie trzeba się obawiać, że po zamontowaniu listwy będą się odkształcać, co naraziłoby na ubytki również brzegi płytek ceramicznych. Niestraszne im także zmiany temperatury, dlatego jeśli planujemy nimi wykończyć posadzkę na balkonie czy też schody zewnętrzne, zyskamy solidny i długotrwały efekt.

d14axb0

Listwy wykończeniowe z aluminium również odznaczają się dużą trwałością. Choć ten metal jest zdecydowanie lżejszy i miękki, to jednak doskonale radzi sobie nawet z bardzo dużymi obciążeniami. Możemy zatem montować aluminiowe listwy także w miejscach, gdzie panuje bardzo duży ruch (np. korytarz w biurze). Aluminiowe listwy mogą być anodowane na trzy kolory: złoty, srebrny lub oliwkowy. Dzięki tak uniwersalnej kolorystyce z łatwością dają się dopasować do wybranego pomieszczenia. W ten sposób nie tylko doskonale będą pełnić swoją funkcję, ale mogą także stanowić ozdobę każdej kuchni i łazienki.

Stalowe i aluminiowe listwy wykończeniowe do płytek można zamówić na listwy.online.

d14axb0

Podziel się opinią

Share

d14axb0

d14axb0