Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Lato w ogrodzie: jak dbać o rośliny?

Na lato czekają chyba wszyscy właściciele domów jednorodzinnych z ogrodem. W końcu to właśnie wtedy mogą oni wypoczywać na świeżym powietrzu w gronie bliskich, jednocześnie ciesząc się pięknymi kwiatami, zakwitniętymi drzewami i krzewami oraz zielonymi trawnikami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas upałów o rośliny należy odpowiednio dbać. Jak? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Lato w ogrodzie Lato w ogrodzie Źródło: materiały partnera
d2fkqe5
d2fkqe5

Odpowiednie nawadnianie roślin, czyli podstawa

Bez wątpienia największym zagrożeniem dla roślin latem są wysokie temperatury – tym bardziej że w ostatnich latach w Polsce osiągają one rekordowy poziom. Prognozy na tegoroczny lipiec i sierpień nie są niestety inne – należy nastawić się na to, że temperatury będą osiągały poziom 30-35˚C. Problem jest tym większy, że upały coraz częściej wiążą się z okresami suszy. W takich warunkach wszystkie rośliny są po prostu narażone na przesuszanie.

Podstawą w dbaniu o rośliny latem jest zatem ich odpowiednie nawadnianie – przy dużych upałach i suszach nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeżeli temperatury nie są skrajnie wysokie, trawniki, krzewy, kwiaty i drzewa można podlewać raz dziennie, pamiętając, by robić to o poranku albo o zmierzchu. Dlaczego tak? Specjaliści z hurtowni ogrodniczej Krysiak wyjaśniają, że podlewanie roślin w ciągu dnia nie tylko mija się z celem, ale wręcz może wyrządzić roślinom krzywdę. Po pierwsze, podczas największego nasłonecznienia woda wyparowuje z gleby bardzo szybko, co sprawia, że podlewanie staje się po prostu bezcelowe, a po drugie – szybkie wyparowywanie kropelek wody znajdujących się na kwiatach czy liściach skutkuje poparzeniami roślin.

Pamiętaj o tym, że ważne jest zarówno to, o jakiej porze podlewane są latem rośliny, jak i to, jakie urządzenia ogrodnicze w tym celu wykorzystujesz. Kwiatów, krzewów czy drzewek nie powinno się podlewać zbyt mocnym strumieniem, który może wypłukiwać ziemię spod roślin oraz łamać łodygi i liście. Strumień powinien być skoncentrowany, a jednocześnie nieco rozproszony.

d2fkqe5

Walka z chwastami – jakie urządzenia ogrodnicze kupić?

Bardzo ważne jest także regularnie usuwanie chwastów, które wyrastają praktycznie wszędzie – na trawnikach, kwiatowych rabatach, a nawet między kostką brukową. Chwasty takie jak mniszek czy perz nie tylko wyglądają nieestetycznie, zaburzając tym samym wygląd ogrodu, ale, co bardziej istotne, zabierają innym roślinom składniki pokarmowe i wodę. Pojedynczo rosnące chwasty można usuwać ręcznie, ale gdy występują gęściej, lepiej jest kupić specjalne urządzenia ogrodnicze.

Obecnie praktycznie każdy sklep ogrodniczy ma w swojej ofercie specjalne sprzęty do usuwania chwastów. Z pewnością warto kupić tradycyjną motykę, ale walka z mleczami i innymi chwastami będzie łatwiejsza, jeżeli zainwestujesz w wypalacz chwastów lub wyrywacz do chwastów.

Kosić trawę czy nie kosić?

Chociaż ostatnio coraz popularniejsze są tak zwane "dzikie trawniki", jeżeli chcesz cieszyć się eleganckim ogrodem, trawniki latem jak najbardziej systematycznie musisz kosić. W lipcu i sierpniu trawy rosną bardzo intensywnie, dlatego powinny być koszone co 7-10 dni do 1/3 wysokości. Pamiętaj, że zbyt krótkie ścinanie trawy nie służy ani jej, ani glebie – nieco wyższa trawa zacienia ziemię, a co za tym idzie, zapobiega jej szybkiemu wysuszaniu się.

Lipiec i sierpień w ogrodzie – o czym jeszcze należy pamiętać?

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnowania ogrodu latem? Przy falach intensywnych upałów niezbędne może być nawożenie roślin, które ma na celu pomóc przetrwać roślinom bardzo wysokie temperatury. W tym celu należy stosować nawozy opryskowe – jednak nie dłużej niż do połowy lipca. W drugiej połowie lipca i w sierpniu rośliny zaczynają przygotowywać się do jesienno-zimowego "odpoczynku", dlatego nie powinno się wówczas pobudzać ich wzrostu.

d2fkqe5

To oczywiście nie oznacza, że druga połowa lata jest czasem, w którym możemy zignorować kwiaty i rośliny. Pamiętaj, że sierpień do doskonały moment na sadzenie roślin cebulowych – narcyzów, krokusów czy tulipanów. Wówczas można też posadzić drzewa i krzewy iglaste oraz rośliny wiecznie zielone. Efekty tych działań będą zauważalne w kolejnych sezonach!

Najlepsza hurtownia ogrodnicza na zakupy letnie? Tylko sklep Krysiak!

Lato to pora, podczas której z jednej strony wreszcie możemy cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem, a z drugiej – musimy się mocno postarać, by wysiłki zimowe i wiosenne nie poszły na marne. To właśnie dlatego kompletując różnego rodzaju urządzenia ogrodnicze czy nawozy, warto korzystać z ofert sklepów internetowych, które kompleksowo odpowiedzą na nasze potrzeby i oczekiwania.

Jeżeli szukasz sklepu, w którym znajdziesz profesjonalne urządzenia, takie jak kosiarki, wycinarki do chwastów, węże ogrodnicze, zraszacze i elementy systemów nawadniających czy opryskiwacze, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Krysiak. Jest to hurtownia ogrodnicza z ponad 30-letnim doświadczeniem, która sprzedaje, serwisuje, a także wypożycza urządzenia ogrodnicze na terenie całego kraju.

Artykuł sponsorowany
d2fkqe5
d2fkqe5