Kuchnia w stylu boho
Kuchnia w stylu boho jest ciepła i przytulna. To pomieszczenie, w którym z przyjemnością można pić zarówno poranną kawę, jak i wieczorny kieliszek wina. Jak urządzić takie pomieszczenie i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!
Styl boho - na czym polega?
Styl boho wraca co kilka lat jak boomerang. Zarówno w modzie, jak i we wnętrzach. Nic dziwnego. Jest eklektyczny, daje dużą dowolność i, co najważniejsze, jest przyjemny dla oka. Jak go najlepiej opisać? Boho kojarzy się z życiem bohemy. To luźno urządzone, ciepłe, wnętrza, w których wyczuwa się inspiracje podróżami i festiwalami muzycznymi. Nie ma wątpliwości, że stylistyka boho nawiązuje do lat 60 i 70. XX wieku, czyli do ery hippisów. Dużą rolę w stylu boho odgrywają również meble i dodatki z drugiej ręki (a najlepiej z zupełnie innej epoki) oraz akcesoria DIY, czyli wykonane własnoręcznie. Dzięki temu boho jest nie tylko świetnym stylem, w którym urządzić można mieszkanie, ale i sposobem na życie. Wiele osób odkrywa bowiem w ten sposób nowe hobby, którym może być np. tworzenie makram czy szydełkowanie serwetek.
Styl boho - dla kogo?
Trzeba mieć świadomość, że styl boho nie jest uniwersalny i nie każdemu przypadnie do gustu. Boho nie sprawdzi się u osób, które lubią minimalistyczne wnętrza w spokojnych kolorach. To samo dotyczy osób, które nie przepadają, za dużą ilością dodatków. Jak już wspominaliśmy, boho nawiązuje do ery hippisów. Jest różnorodny, bardzo kolorowy i momentami zaskakujący. Zazwyczaj doceniają go artyści oraz osoby z branży kreatywnej, które nie lubią nudy i którym zależy na naprawdę oryginalnych wnętrzach. Nie ma również wątpliwości, że to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują zbyt dużym budżetem. Mieszkanie w stylu boho można efektownie urządzić niewielkim kosztem. Proste malowanie lub zmiana dodatków może odmienić mieszkanie.
Kuchnia w stylu boho - od czego zacząć?
Do niedawna styl boho królował główne w salonach i sypialniach, gdzie dominowało jasne drewno, duża ilość kwiatów, kolorowych dywanów, makram czy huśtawek z grubych sznurków. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób idzie dalej i przenosi styl boho do kuchni. Ze względu na użytkowy charakter tego pomieszczenia, nie jest to tak łatwe, jak w przypadku wspomnianego salonu, jednak nie jest niemożliwe. Wystarczy kilka dobrych inspiracji. Od czego warto zacząć?
Jakie meble do kuchni w stylu boho?
Meble to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. W przypadku wnętrz w stylu boho przede wszystkim należy unikać nowoczesnych mebli wykonanych np. ze szkła. Kiepskim wyborem będą także minimalistyczne szafki bez uchwytów. Co zamiast tego? W kuchni boho doskonale sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj drewna. Dzięki temu przestrzeń będzie znacznie przytulniejsza. Wiele zależy również od tego, czym dysponujemy. Bardzo łatwym i tanim sposobem na kuchnię w stylu boho może być pomalowanie starych mebli na wybrany kolor. W sklepach budowlanych znaleźć można specjalne farby do mebli, które za kilkadziesiąt złotych odmienią kuchnię.
Stół i krzesła w stylu boho
Obowiązkowym elementem każdej kuchni w stylu boho jest stół. Tutaj obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku mebli. Najlepiej sprawdzi się ciepłe drewno. Oczywiście duży drewniany stół oraz kilka krzeseł do kompletu, może wiązać się ze sporym wydatkiem. W przypadku ograniczonego budżetu warto udać się na targi staroci, które organizowane są w większości miast. W tego typu miejscach można znaleźć prawdziwe perełki, często za kilka złotych.
Kuchnia w stylu boho - jaki kolor ścian i podłóg?
Jak już wspominaliśmy, kuchnia w stylu boho cechuje się dużym eklektyzmem. W przypadku kolorów nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Na ścianach równie dobrze sprawdzi się bezpieczna biel, jak i wściekły róż. W przypadku podłogi najlepiej postawić na drewno. Kiepskim pomysłem będą nowoczesne i błyszczące kafle. Boho klimat podkręcić można również małym dywanem lub chodniczkiem w stylu orientalnym. Tego akcesoria kojarzą się zwykle z salonem lub sypialnią, jednak w stylu boho ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby dywan umieścić także i w kuchni.
Liczą się dodatki
Nie ma bowiem wątpliwości, że to właśnie dodatki robią największą robotę. Co jeszcze warto przemycić do kuchni? Przede wszystkim warto odpowiednio ozdobić ściany. Tutaj doskonale sprawdzą się wspomniane makramy, plakaty czy wiszące rośliny. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również drewniane wieszaczki, na których zawiesić można kuchenne dodatki. Warto pamiętać, aby także i one nawiązywały do stylu boho. Zamiast nowoczesnych akcesoriów lepiej postawić na klasykę - drewnianą deskę do krojenia, noże z drewnianą rączką czy stylowe filiżanki w stylu vintage.
Jaki sprzęt AGD do kuchni boho?
Dobór odpowiedniego sprzętu AGD do kuchni w stylu boho nie jest łatwym zadaniem. Nowoczesny i designerski sprzęt kompletnie nie sprawdza się w boho wnętrzach. W przypadku nowych mebli, dobrym pomysłem może być sprzęt pod zabudowę, który można sprytnie ukryć pod szafkami. A co ze starymi meblami lub szafkami DIY, które nie dają możliwości zabudowy?
Lodówka w stylu boho
Oczywiście brak zabudowy nie wyklucza kuchni w stylu boho. W takim przypadku najlepszym pomysłem będzie wybór prostego sprzętu AGD bez żadnych nowoczesnych dodatków. Świetnym wyborem będzie np. lodówka biała wolnostojąca. Tego typu sprzęt daje duże możliwości, ponieważ można odmienić go w dowolny sposób. Wystarczy kilka kolorowych magnesów czy rodzinnych zdjęć z podróży. Dzięki takim dodatkom lodówka zyska zupełnie inne, bardziej przytulne, oblicze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?
Kupując lodówkę, poza jej wyglądem, warto zwrócić uwagę także na pojemność oraz dodatkowe funkcje. W przypadku większej rodziny świetnie sprawdzi się duży sprzęt, który pomieści bardzo sporo żywności. Dobrym przykładem jest lodówka z dolnym zamrażalnikiem TwinTech® NoFrost marki Electrolux. Technologia TwinTech sprawia, że składniki zachowują ponad 60 proc. wilgoci więcej, co zmniejsza ryzyko wysuszenia.
WP Dom na: