Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kredyt na mieszkanie a ubezpieczenie mieszkania – jaką ofertę wybrać?

Według danych Biura Informacji Kredytowej, podwyżki stóp procentowych zniechęciły część planujących zakup nieruchomości na kredyt do oferty banków. Spadła liczba wnioskujących, ale z drugiej strony wzrosła średnia wartość zobowiązania, o które ubiegali się klienci. Bez względu na to, kiedy wnioskujemy o środki i jak duża suma nas interesuje, powinniśmy pamiętać o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania. Co ma znaczenie? Jakie wybrać ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

Share
 Aviva Aviva Źródło: materiały partnera
d2f8bla

Polisa mieszkaniowa a kredyt hipoteczny

Bank wymaga od klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu hipotecznego zawarcia umowy ubezpieczenia. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale w praktyce taka polisa zapewnia ochronę zarówno kredytodawcy, jak i jego klientowi. Bank oczekuje spłat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Może się jednak zdarzyć, że w lokalu dojdzie np. do pożaru, w wyniku którego kredytobiorca straci wszystkie ruchomości, a w dodatku budynek wymagać będzie generalnego remontu. Jednocześnie klient dalej będzie musiał spłacać przyznane zobowiązanie i znaleźć nieruchomość do zamieszkania – takim kosztom może nie być w stanie podołać.

Ubezpieczenie nieruchomości z odpowiednio szerokim zakresem ochrony gwarantuje, że w razie szkody, zobowiązanie będzie spłacane przez ubezpieczyciela. Polisa do kredytu na mieszkanie musi chronić co najmniej mury, ale można, a nawet warto zdecydować się na umowy dodatkowe, dzięki którym polisa będzie uwzględniać więcej ryzyk.

Ofertę ubezpieczenia prawdopodobnie zaproponuje bank, ale klient nie musi z niej korzystać. Może sam znaleźć taką, która spełnia jego oczekiwania. Ponadto bank wymaga dokonania cesji polisy mieszkaniowej, dzięki czemu przekazuje się na tę instytucję prawo do odszkodowania. Jeśli właściciel mieszkania zdecydował się na ochronę obejmującą np. kradzież z włamaniem, to jednak wtedy takie odszkodowanie może docelowo trafić do klienta. Dzieje się tak również, kiedy to kredytobiorca ma naprawiać drobną szkodę, ale to nie jest regułą.

Jak wybrac ubezpieczenie mieszkania na kredyt? Dzięki polisie bank ogranicza ryzyko nieodzyskania środków przyznanych w ramach zobowiązania. Natomiast kredytobiorca jest chroniony przed koniecznością ponoszenia z własnych środków wydatków na likwidację szkód. Oto, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania na kredyt:

  • Zakres ochrony – polisa nie musi obejmować wyłącznie murów. Sprawdź ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt w Avivie. W cenie uzyskujemy pomoc specjalisty w razie awarii (np. hydraulika), usługi medyczne (np. wizytę lekarską w razie nagłego zachorowania) i ubezpieczenie psa i kota, które działa, kiedy zwierzę ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Ponadto warto zdecydować się na umowy dodatkowe, obejmujące m.in. kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym i uszkodzenie ruchomości w wyniku różnych zdarzeń.
  • Cena za ochronę – przede wszystkim sprawdzić należy zakres ubezpieczenia, ale jego koszt nie pozostaje bez znaczenia. Warto zainteresować się ewentualnymi zniżkami, np. za zawarcie umowy na dłuższy okres czy zakup online w systemie ubezpieczyciela, np. przez MojaAviva. Aviva oferuje 5 proc. rabatu również wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu zastosowano rozwiązania ekologiczne, takie jak choćby przydomowa oczyszczalnia, solary czy zbiornik na deszczówkę.
  • Cesja na rzecz banku – ubezpieczyciel powinien dać możliwość przeniesienia prawa do odszkodowania na bank przy zawieraniu umowy lub w trakcie jej trwania.
d2f8bla


Co natomiast w przypadku, gdy nie wykupimy ubezpieczenia mieszkania? Wtedy najprawdopodobniej bank odmówi nam udzielenia kredytu hipotecznego. Inny możliwy scenariusz to otrzymanie oferty dużo mniej korzystnej. Najczęściej jednak bank warunkuje możliwość wypłacenia środków od zawarcia odpowiedniej polisy. Pamiętajmy, że nie jest to wyłącznie dodatkowy koszt – to przede wszystkim ochrona, która zabezpiecza bank i kredytobiorcę. Dlatego nie tylko warto skorzystać z polisy, ale również należy zdecydować się na taką, która zapewni szeroką ochronę.

Artykuł sponsorowany
d2f8bla
d2f8bla
d2f8bla