Trwa ładowanie...

Komputer przy bieżni lub rowerze. Biura XXI wieku to już nie tylko miejsca do pracy

W biurze spędzamy co najmniej 1/3 dnia. To dlatego, decydując się na przejście do nowej firmy, zwracamy dziś uwagę nie tylko na wysokość zarobków, ale też atrakcyjność miejsca pracy. Pokoje do medytacji, krótkiej drzemki czy gier wideo stają się naturalnym wyposażeniem biura.

Komputer przy bieżni lub rowerze. Biura XXI wieku to już nie tylko miejsca do pracyŹródło: Instagram, jeffrey.scott.collins
d4e6s1c
d4e6s1c

Statystyczny Kowalski spędza w pracy 44 godziny tygodniowo – wynika z ostatniego Bilansu Kapitału Ludzkiego. Nadgodziny częściej wypracowują mężczyźni niż kobiety. Przeciętnie spędzają oni w pracy o 5 godzin więcej niż przewidują to przepisy.

To, w jakich warunkach wypełniają swoje obowiązki i jak zaaranżowane jest ich miejsce pracy, często nazywane "drugim domem", ma duże znaczenie. Biuro XXI wieku to już nie jest zwykły "open space", to także dobry design. Bo jak czytamy w raporcie ICAN Institute "Biuro XXI wieku", dla pracowników pokolenia Y ergonomia środowiska pracy ma równie duże znaczenie, jak wysokość wynagrodzenia.

Biurko w gaju oliwnym

Trendy wciąż się zmieniają. Dziś biurowce wznoszone są przede wszystkim z myślą o zrównoważonym rozwoju. Budynki wyposażone są w energooszczędne systemy i nowoczesne rozwiązania.

Wśród biur, które zasługują na uwagę są m.in. te urządzane przez Google na całym świecie. W Amsterdamie to ponad 3000 m2 przestrzeni inspirowanej garażem, w którym założyciele firmy – Larry Page i Sergey Brin – uruchamiali pierwsze serwery swojej wyszukiwarki. Znajdziemy tu mury pokryte graffiti, klosze lamp z kartonu czy odsłonięte sufity. W tym biurze można praktycznie zamieszkać. Są tu w pełni wyposażone kuchnie, pokoje do relaksu, gier wideo i pracy. Każde biurko ma własne okno z widokiem na Amsterdam.

d4e6s1c

Z kolei w Tel Avivie Google ma biuro ogród. Aż połowa z 8000 m2 przystosowana jest do wspólnego spędzania czasu, networkingu, szkoleń, warsztatów. Aranżacja przestrzeni nawiązuje do charakterystycznych elementów izraelskiego klimatu: gajów oliwnych, plantacji pomarańczy czy plaży. Jest strefa nieformalnych spotkań i tradycyjne stanowiska pracy, w których można w ciszy i skupieniu wykonać najpilniejsze zadania. Nie musi to być przy tym tradycyjne biurko, ale na przykład skórzana sofa czy pokój z krzesłami… na ścianach i suficie.

Choć ma już kilka lat, to pracownia hiszpańskiego biura architektonicznego Selgas Cano wciąż zaskakuje. Zatopiony w ziemi budynek stoi w samym sercu lasu pod Madrytem. Połowa budynku i dachu są całkowicie przeszklone. Siedząc przy biurku las ma się praktycznie na wyciągniecie ręki.

Śniadanie w dworcowej hali

W Polsce także nie mamy czego się wstydzić. Dzisiejsze biura wyposażone są w pokoje do medytacji, nap roomy, w których można uciąć kilkunastominutową drzemkę, siłownie czy restauracje. W pracy organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, spotkania motywacyjne i sesje networkingowe.

Najładniejsze biuro na świecie znajduje się… we Wrocławiu, w zabytkowej kamienicy z początku XX wieku na placu Teatralnym. Wrocławskie biuro norweskiej firmy informatycznej Opera Software zdobyło pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Finest Interior Award. Pracownicy mają do dyspozycji 5000 m2, sześć pięter i około 200 stanowisk pracy. Na każdym piętrze znajdują się sale konferencyjne i kuchnia. Każda sala ma inny motyw przewodni. Znajdziemy w nich stół z dyskietek, stare klawiatury na ścianach czy wiatraki nawiązujące do systemu chłodzenia komputera. Pokoje pracownicze są pełne roślinności, niektóre przypominają oranżerie. Ci, którzy chcą porozmawiać mogą się schować w jednym z licznych wytłumionych pokoi, a ci, którzy nie mają co zrobić z dzieckiem mogą je zabrać do firmy, gdzie czeka na nie pokój zabaw. Nie brakuje też lokalnych akcentów: kuchnia przypomina halę wrocławskiego Dworca Głównego.

d4e6s1c

Spotkajmy się w domku na drzewie

Na całym świecie, także w Polsce, rozwija się co-working, czyli współdzielenie przestrzeni przez freelancerów, start-upy czy przedstawicieli MŚP. Tu można wynająć biurko na krótki czas. Nad Wisłą jest już około 200 takich miejsc.

Do warszawskiej Hali Koszyki na przykład wszedł globalny operator przestrzeni co-workingowej Mindspace. Na 3000 m2 rozłożonych na trzech kondygnacjach spokojnie może pracować nawet 450 osób. Poza miejscami do pracy korzystający mają także miejsca wypoczynku i w pełni wyposażone kuchnie. Mogą również skorzystać z międzynarodowej sieci biznesowej, w której znajdują się firmy z Izraela, Niemiec i USA, a także zniżek u takich dostawców usług, jak m.in. Amazon czy Microsoft.

d4e6s1c

Ciekawym rozwiązaniem są także biura co-creating, w których swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami dzielą się przedstawiciele korporacji, małych i średnich firm, start-upów i freelanserzey. To przestrzeń, w której tworzy się społeczność.

W Warszawie funkcjonuje The Brain Embassy, 3000 m2, na których urządzono 250 stanowisk pracy zarówno w przestrzeni typu open space, jak i w oddzielnych pokojach. Na miejscu jest także przestrzeń do organizacji eventów, sale konferencyjne i miejsca spotkań nieformalnych, w tym domek na drzewie. Są tu także wyciszone budki telefoniczne czy wagoniki kolejki górskiej, w których można spokojnie porozmawiać. Dla tych, którzy za długo siedzą przed komputerem są stanowiska przy rowerach treningowych i bieżni. Trudne sytuacja można odreagować… na worku treningowym. Również zwierzaki są tu mile widziane.

Biuro w samochodzie

Jeep Compass - wnętrze, infotainment Materiały prasowe
Jeep Compass - wnętrze, infotainment Źródło: Materiały prasowe, fot: Jeep

Coraz większe znaczenie odgrywa także mobilność i możliwość pracy zdalnej, z dowolnego miejsca i w dogodnym czasie. Powstają biura wirtualne z prestiżowymi adresami w centrach miast. Nierzadko nasze biuro mieści się także w samochodzie, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Jakie technologie są dziś dostępne w autach można zobaczyć na przykładzie SUV-a Jeepa Compassa.

d4e6s1c

System Uconnect pozwala na proste i bardziej bezpieczne użytkowanie smartfonów. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej system jest jeszcze bardziej wydajny. Umożliwia także na bezdotykowe wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości. Mamy także możliwość odbioru radia internetowego przez Bluetooth oraz podłączenia własnych urządzeń do portów USB i AUX.

Umieszczone w kierownicy przyciski sterowania pozwalają m.in. na nawiązanie lub odebranie połączenia oraz ustawienie tempomatu. W konsoli centralnej znajduje się 8,4-calowy, kolorowy wyświetlacz dotykowy. A dzięki usługom Mopar Connect, dostępnych za pośrednictwem aplikacji możemy uzyskać niezbędne wsparcie w razie awarii lub nieprzewidzianego zdarzenia, w każdej chwili możemy też sprawdzić w smartfonie, gdzie znajduje się nasz samochód, zablokować lub odblokować drzwi oraz sprawdzić poziom paliwa w zbiorniku.

d4e6s1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e6s1c