Kiedy wymienić stary materac na nowy? Poradnik
Średnia żywotność materaca wynosi od 6 do 10 lat. To dość duża rozpiętość w czasie, dlatego każdy użytkownik powinien zwracać uwagę na wszelkie niedogodności pojawiające się podczas snu, żeby w porę zareagować i wymienić materac na nowy. Im wyższa jakość, tym wolniejszy proces degeneracji produktu. Niech was jednak nie zwiedzie fakt, że niektóre materace kupujemy wraz z gwarancją. Każdy z nas użytkuje materac nieco inaczej, przez co jeden niszczy się wolniej, inny szybciej.
Jak wybrać najwygodniejszy materac do spania i jakie są ewidentne znaki wskazujące na to, że trzeba go już wymienić?
Jak wybrać materac?
Ogólne zasady doboru materaca są następujące:
- Materac dla jednej osoby powinien mieć przynajmniej ok. 90 cm szerokości, a dla pary 160 cm.
- Jeśli nasze łóżko będzie czasami "domowym centrum rozrywki", warto rozważyć zakup materaca o szerokości 180-220 cm.
- Przyjmuje się, że długość materaca powinna być przynajmniej o 10 cm większa od wzrostu użytkownika, czyli dla większości osób wystarczy 200 cm.
- Odczucie twardości/miękkości materaca jest subiektywne, zależy od masy i budowy ciała, pozycji, w której śpimy, oraz… aktualnie posiadanego materaca – przyzwyczajenie robi swoje. Zamiast bez wahania sięgać po materac opisany jako twardy albo średnio twardy, lepiej wypróbować go, zanim podejmiemy decyzję. Trzeba po prostu wybrać się do sklepu, położyć się przynajmniej na kilka minut na kilku różnych materacach i wybrać ten najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.
Najwygodniejsze materace do spania to te, które maksymalnie dopasowują się do potrzeb naszego ciała, a ponadto wykonane są najnowocześniejszych materiałów, gwarantujących to dopasowanie przez długie lata.
Co wpływa na tempo deformacji materaca?
Każdy z nas nieco inaczej użytkuje materac, bo ma inne przyzwyczajenia. Jedni, zgodnie z zaleceniami współczesnej medycyny, wykorzystują łóżko wyłącznie do spania. Inni traktują je jako miejsce wypoczynku o każdej porze dnia. Są i tacy, dla których normą jest czytanie, jedzenie i oglądanie ulubionych seriali właśnie w sypialni. Często wielkie małżeńskie łoże, jak wspomniano wyżej, staje się rodzinną bazą rozrywkową: dzieci przynoszą tu książki i planszówki, żeby wraz z rodzicami spędzać leniwe weekendowe poranki albo piątkowe wieczory.
Jak łatwo zauważyć, w każdym przypadku częstotliwość użytkowania materaca oraz jego obciążenie są inne, co oznacza, że będzie się on deformował w różnym tempie.
Kiedy kupujemy materac, rzadko bierzemy pod uwagę te właśnie względy, kierując się jedynie osobistymi preferencjami. Trudno się dziwić: wszak to pozycja, w której śpimy, rozmiary i waga naszego ciała oraz stan narządu ruchu (przede wszystkim kręgosłupa) ostatecznie determinują wybór konkretnego modelu.
Kiedy wymienić materac – kwestie higieniczne
Intensywnie użytkowany materac łatwo ulega zabrudzeniom. Jedne z nich są widoczne (np. plamy po pitej w łóżku kawie czy rozmazanej przez dziecko czekoladzie, ślady łap psa, który po porannym spacerze wskoczył do łóżka itd.) i z tymi radzimy sobie na bieżąco, choć niektóre zaplamienia i tak pozostają. Inne, jak odchody roztoczy, kurz czy złuszczony naskórek, wbijają się głęboko w materac i są niewidoczne gołym okiem. Jeśli jesteśmy alergikami, koniecznie trzeba kupić materac z materiałów, które nie tylko same w sobie nie są alergizujące, ale też nie stanowią atrakcyjnego pożywienia dla mikroorganizmów.
Nawet jeśli wietrzymy sypialnię, odkurzamy materac, nakładamy nań specjalny pokrowiec, który często pierzemy, z roku na rok staje się on coraz mniej higieniczny. Widoczne zabrudzenia szybciej skłonią nas do wymiany materaca niż te, z których istnienia zdajemy sobie sprawę, choć ich nie dostrzegamy. Jeśli nasz materac jest naprawdę intensywnie użytkowany, warto wymienić go raczej po 6 niż po 10 latach.
Fizyczne zużycie materaca
Kolejna kwestia to zużycie fizyczne, czyli najprościej rzecz ujmując – deformacja i uszkodzenia materaca. W przypadku modeli sprężynowych (i bonelowych, i kieszeniowych) zużycie jest szybsze niż w przypadku nowoczesnych materacy piankowych. Sprężynowe materace kieszeniowe są trwalsze od bonelowych, ale wraz z upływem czasu one także odkształcają się, tworząc charakterystyczne "góry i doliny", które stają się zbędnymi punktami nacisku oraz zaczynają skrzypieć i trzeszczeć. Czekanie na to, aż rozedrze się pokrowiec materaca i sprężyny wyjdą na wierzch, nie jest dobrym pomysłem.
Materace z pianki memory (memory foam) nie odkształcają się w taki sposób. Prawidłowo użytkowane (wszystkie szczegóły dotyczące użytkowania i konserwacji zawarte są w instrukcji) z powodzeniem przetrwają bez szkód wiele lat.
Bardzo wysoką trwałość mają materace TEMPUR®. Są produkowane wyłącznie w należących do firmy TEMPUR® fabrykach, z których dwie znajdują się w USA, a jedna w Danii. Umożliwia to pełną kontrolę jakości i pozwala wytwarzać materace, które będą komfortowe przez lata.
Jak przedłużyć żywotność materaca?
Jeśli udało nam się kupić materac, który spełnia wszystkie nasze wymagania, gwarantując komfortowy i spokojny sen, warto zrobić wszystko, żeby maksymalnie przedłużyć jego żywotność.
- Użytkuj materac zgodnie z zaleceniami producenta.
- Chroń materac stosownie dobranymi nakładkami i ochraniaczami, np. zapobiegającymi poceniu się i zaplamieniu materaca i/albo pokrowcami chłodzącymi, które mogą wydłużyć jego żywotność.
- Na bieżąco czyść wszelkie zabrudzenia.
- Wietrz materac, kiedy to tylko możliwe.
- Nie czekaj, aż materac całkowicie się zdeformuje i ulegnie zniszczeniu – reaguj już na pierwsze symptomy zużycia, które uniemożliwiają komfortowy sen.
Pamiętaj, że do wymiany materaca może zmusić nas także choroba (problemy z kręgosłupem, konieczność długotrwałego unieruchomienia w łóżku) albo radykalna zmiana masy ciała.
Jeszcze jeden ważny, ale często pomijany aspekt – na trwałość materaca ma wpływ również to, na czym go położymy. Powinna to być płaska powierzchnia, która zapewnia cyrkulację powietrza. Położenie materaca na podłodze nie tylko utrudnia wstawanie i kładzenie się, ale też nie daje wystarczającej wentylacji, co może w skrajnym przypadku doprowadzić do kumulacji wilgoci i pleśnienia materaca. Dużo lepszy będzie stelaż listwowy, dający oprócz przewiewności również dodatkową elastyczność. Rozwiązaniem z najwyższej półki są natomiast stelaże TEMPUR® Premium Flex. Każdy z nich składa się z kilkudziesięciu elementów sprężynowych pracujących niezależnie i współgrających z materacem, aby dopasować się perfekcyjnie do budowy ciała i pozycji snu osoby leżącej. Dzięki temu nie tylko wydłużamy żywotność materaca, ale również znacząco poprawiamy komfort wypoczynku! Dodatkowo możemy wybrać stelaż regulowany, który jest wyposażony w silniki pozwalające ustawiać najwygodniejszą pozycję do snu i wypoczynku za pomocą pilota.
Wymianę starego materaca na nowy warto zaplanować tak, aby zbiegła się w czasie z wywózką śmieci wielkogabarytowych z naszego osiedla. Jeśli mamy możliwość, warto odwieźć go do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
WP Dom na: