Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

W większości przypadków ubezpieczenie domu jest dobrowolne i tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na taką formę ochrony, czy też nie. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków, o których warto wiedzieć. Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Share
 Źródło: materiały partnera
d6igdb1

Czym są ubezpieczenia obowiązkowe i czym się różnią od dobrowolnych?

Ubezpieczenia obowiązkowe, to takie które są regulowane odgórnymi przepisami. Zwykle wynika to z konkretnych doświadczeń, jakie występują w obrębie danego systemu legislacyjnego i wniosków wyciągniętych na przestrzeni lat. Prościej mówiąc: państwo wymusza na obywatelach wykupienie niektórych świadczeń, a ich brak jest karany finansowo lub innymi sankcjami (np. odebraniem praw do wykonywania zawodu). Chodzi o przymusowe narzucenie odpowiedzialności społecznej na określone przypadki w sposób bezwzględny jeszcze na etapie prewencyjnym. Tak, żeby później nie było wątpliwości i problemów z wypłacalnością.

Jesteś kierowcą i chcesz poruszać się samochodem po drogach publicznych? Pojazd musi mieć opłacone OC. Jesteś rolnikiem i prowadzisz gospodarstwo? Musisz być ubezpieczony od zdarzeń losowych. Podobnie sytuacja wygląda w kontekście między innymi: inżynierów budowlanych, lekarzy, radców prawnych i farmaceutów.

Państwo nie narzuca jednak wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Wykonując określony zawód, prowadząc konkretną działalność lub wyjeżdżając samochodem na drogi publiczne musimy działać w obrębie aktualnego dokumentu, ale to od nas zależy skąd on będzie pochodzić. Ubezpieczenie obowiązkowe zawiera określony zakres ochrony. Zwykle jest on minimalny. Można rozszerzać go o dodatkowe czynniki ryzyka tak w obrębie podstawowej polisy, jak i dodatkowej.

d6igdb1

Ubezpieczenie dobrowolne to takie, które zawiera się na własną rękę. Jest ono zwykle poszerzone o wiele działań dodatkowych i wiele elementów wsparcia. Przykładowo podstawowa polisa jest tylko po to, by zapewniać podstawową ochronę. Polisa dodatkowa (jak to ma miejsce w przypadku nieobowiązkowego, samochodowego Auto Casco) to już cały szereg innych elementów zapewniających pewien poziom komfortu.

Współczesne ubezpieczenia dobrowolne to naprawdę bardzo szeroki wachlarz usług. Warto przyjrzeć się tym możliwościom, bo nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji się znajdziemy, a wariantów zdarzeń jest mnóstwo. Warto zastanowić się nie tylko nad podstawowym bezpieczeństwem swoim i swojej rodziny, ale również nad komfortem w wielu scenariuszach, których na co dzień nie rozważamy.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Obowiązkowe ubezpieczenie domu przy kredycie

Wiele osób zaciągających kredyty działa na granicy ryzyka, myśląc, że na pewno nie zdarzy się nic złego i na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem. Kredytodawcy nie mogą sobie jednak pozwolić na takie "magiczne myślenie", dlatego wymagają od kredytobiorców obowiązkowego ubezpieczenia. Zwykle opiera się ono o polisę mieszkaniową z cesją. Brana jest pod uwagę szkoda całkowita, jak na przykład pożar lub zalanie. Wówczas następuje przeniesienie praw do odszkodowania, ale kredytobiorca nie ma zobowiązań finansowych.

d6igdb1

Warto pamiętać, że polisa w przypadku kredytu może być rozszerzona o zakres obejmujący nie tylko szkodę całkowitą, ale również cały szereg innych zdarzeń, jak kradzież, kradzież z włamaniem lub inne rodzaje szkód, aktów wandalizmu czy nawet czasowej niemożności spłacania kredytu z powodu choroby.

Obowiązkowe ubezpieczenie domu na wsi

Poza zaciągnięciem kredytu na dom na wsi, obiekt musi być ubezpieczony, w niektórych przypadkach, obowiązkowo. Jeśli gospodarstwo rolne jest większe niż jeden hektar, a powierzchnia użytkowa budynku przekracza 20 m2, musimy posiadać ubezpieczenie całości, w tym ubezpieczenie domu. Zapis ten reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku.

Obowiązkowe ubezpieczenie domu przy budowie

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Do czego potrzebne jest ubezpieczenie domu przy budowie? Lista zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w trakcie powstawania obiektu jest całkiem spora. Kradzież z włamaniem, zagrabienie materiałów budowlanych i narzędzi. Jeśli zaciągamy kredyt na budowę własnego domu, obowiązkowa polisa i cesja wygląda podobnie jak dla innych nieruchomości z hipoteką.

d6igdb1

Pamiętajmy jednak, że dom w trakcie budowy warto jest ubezpieczyć niezależnie od tego, czy wzięliśmy na niego kredyt, czy budujemy za gotówkę. Istotne jest również, by dokładnie przeczytać umowę w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego. Może warto będzie je rozszerzyć również na inne opcje, które będą dla nas wygodne?

Obowiązkowe ubezpieczenie domu - gdzie kupić?

Dziś ubezpieczenie domu można wygodnie kupić przez internet. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż nie trzeba z nikim się umawiać i jeździć z dokumentami. Przez całą procedurę możemy przejść przed ekranem naszego komputera i (co ważne) istnieje cały szereg ofert, zawierających mnóstwo opcji dodatkowych. Nowoczesne porównywarki sprawią, że wybierzemy to, co dla nas najbardziej korzystne.

Artykuł sponsorowany
d6igdb1
d6igdb1
d6igdb1