Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kiedy jest odpowiedni czas na montaż markizy?

Szczęśliwcy, którzy mają pod domem drzewo, latem korzystają z naturalnego cienia. Pozostali muszą szukać innych rozwiązań, np. montować markizy. Ich zaletą jest nie tylko estetyczny wygląd i skuteczność zacieniania przestrzeni pod oknem, na balkonie lub tarasie, ale i możliwość złożenia konstrukcji, gdy pogoda się pogorszy. A ponieważ to rozwiązanie modne jest w całej Polsce, nie zaskakuje ogromny wybór firm, które sprzedają i montują markizy. Wrocław też od nich nie stroni. Markiz w mieście jest tak wiele, że aż narzuca się pytanie: kiedy one wszystkie zostały zamontowane; albo ogólniej: kiedy należy je montować.

Share
 Źródło: materiały partnera
d4a3wui

Jesień i zima – rozeznanie

Nie ma sensu montować markiz jesienią ani tym bardziej zimą. W naszej szerokości geograficznej wydaje się to bezcelowe. Poza tym w tym okresie mamy tak mało słońca, że raczej powinniśmy wystawiać się na jego promienie, zamiast się przed nim chronić. Dodatkowo silne wiatry wiejące jesienią mogą uszkodzić rozłożoną tkaninę, a nawet całą konstrukcję. Zwijanie markizy, gdy materiał jest mokry, może z kolei spowodować pojawienie się pleśni.

Inaczej mówiąc, jesień i zima to odpowiedni czas na czytanie porad, szukanie modeli i porównywanie cen, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, np. markizy Wrocław.

Warto też wcześniej zapoznać się z ofertą montażystów, aby nie wybierać wykonawców w pośpiechu. Na samodzielne montowanie konstrukcji lepiej się nie porywać, zwłaszcza w przypadku markiz balkonowych i tarasowych. Są na tyle duże, że bez odpowiednich umiejętności i wiedzy trudno zadbać o to, aby konstrukcja była równo zamontowana. Inna rzecz, że samodzielny montaż markizy unieważnia gwarancję w tym zakresie.

d4a3wui

Wiosna i lato – wybór i montaż

Markizy najlepiej montować późną wiosną i wczesnym latem, bo dla monterów odpowiednie warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie. W przypadku markiz tarasowych ważne jest przede wszystkim świecące słońce. Podczas pomiaru (przed ostatecznym przymocowaniem elementów do ściany albo krokwi) montażyści sprawdzają, jak układa się cień rzucany przez markizę oraz czy materiał nie zasłania zewnętrznego oświetlenia.

Montażowi markizy musi towarzyszyć też odpowiednia temperatura, tak aby klej stabilizujący chwycił odpowiednio mocno – w tej kwestii wystarczy dopilnować, aby spełnione były warunki określone przez producenta kleju.

Optymalna pogoda, a przede wszystkim brak deszczu i wiatru, ważna jest również dlatego, że przed montażem markizy należy naprawić wszelkie pęknięcia w elewacji. Dodatkowe obciążenie może ją bowiem jeszcze bardziej zniszczyć.

Markizy Wrocław

Popularność markiz we Wrocławiu przestaje dziwić, kiedy popatrzy się na mapę nasłonecznienia miasta. Wrocław jest nie tylko wyspą ciepła, ale i najbardziej nasłonecznioną częścią Dolnego Śląska. Może nie jest tu tak ciepło jak w Tarnowie, ale wystarczy, aby mieszkańcy potrzebowali dodatkowej ochrony przed słońcem. Popularność markiz wynika głównie stąd, że to optymalne rozwiązanie na zyskanie cienia w miejscach, gdzie nie rosną drzewa, czyli w zbyt gęstej zabudowie oraz na blokowiskach.

Artykuł sponsorowany
d4a3wui

Podziel się opinią

Share
d4a3wui
d4a3wui