Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jaki telewizor do pokoju wybrać?

Z pewnością w sklepach to właśnie wielkość telewizora przykuwa uwagę i sprawia, że się zatrzymujemy. Duże modele cieszą się bardzo dużym powodzeniem i widać, że wiele osób chętnie sięga po maksymalne propozycje. Warto jednak pamiętać, że rozmiar telewizora jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie wpływa na komfort oglądania filmów, seriali czy też grania na konsoli. Nie zawsze wielkie modele będą się dobrze prezentować i odpowiedzą na potrzeby. W dużej mierze to od wielkości pomieszczenia zależeć będzie, jaka przekątna ekranu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Share
 Źródło: materiały partnera
d18cfo5

Optymalna wielkość telewizora

Gdy zastanawiamy się, jaki rozmiar telewizora wybrać, bierzemy pod uwagę przede wszystkim przekątną ekranu. W wielu miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzą się mniejsze modele niż te ogromne, bo chodzi o to, by użytkowanie sprzętu było po prostu wygodne. Telewizor w większości domów, apartamentów czy pokoi hotelowych jest sprzętem obowiązkowym. To rozrywka, dostęp do informacji, a także narzędzie, dzięki któremu można korzystać z internetu, platform streamingowych czy też konsoli. To sprzęt, przy którym chętnie spędzamy czas, więc trzeba dobrać wielkość telewizora do potrzeb wszystkich domowników. Należy więc wiązać optymalną odległość od odbiorcy, przekątną ekranu, a także rozdzielczość. To te parametry będą wpływać na komfort użytkowania. Nie da się oczywiście uciec od tego, że obecnie duży telewizor Full HD jest po prostu w modzie. Z drugiej strony nie tylko trendy powinny wpływać na wybory, a osobiste preferencje oraz funkcjonalność sprzętu. Nie warto przesadzać z rozmiarem, bo to się po prostu zemści. Zbyt mały lub za duży telewizor będą się źle w salonie czy pokoju prezentować, a ich użytkowanie nie będzie wygodne. Trzeba również zadbać o zdrową postawę, a także dobry wzrok. Urządzenie powinno także dopełnić wnętrze i wpisać się w aranżację.

Dobierz rozmiar telewizora do wielkości pokoju

Najważniejszym kryterium przy wyborze telewizora. Rzadziej bierze się pod uwagę rozdzielczość ekranu – czyli na przykład Full HD lub SD. Im większa rozdzielczość HD tym dalej telewizor powinien znaleźć się od odbiorcy. Z zasady przy telewizorach HD – 720 pikseli, mnoży się więc przekątną ekranu razy 3, a wynik to komfortowa i optymalna odległość od sofy, fotela lub krzesła. Oczywiście chodzi o to miejsce, z którego najczęściej ogląda się telewizję. W przypadku telewizora o przekątnej ekranu 32 cale https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,przekatna-ekranu-relacje!32-cale.bhtml optymalna odległość powinna wynosić 1,25 m, a maksymalnie 2,45 m. Jak widać, tego typu rozwiązanie może być doskonałe do małego pokoju. Im większa przekątna oraz rozdzielczość HD Ready, tym dystans też powinien być coraz dłuższy. Warto przy tym pamiętać, że nie warto również sięgać zbyt daleko od ekranu, bo tracimy bardzo dużo efektów. Popularne telewizory o przekątnej 65 cali https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,przekatna-ekranu-relacje!65-cali.bhtml powinniśmy zachować odległość od siedzenia około 2,5 metra. Dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie sprzętu do rozmiaru pomieszczenia. Chodzi przede wszystkim o to, by w trakcie oglądania filmu koncentrować się na nim, a nie wodzić wzrokiem z jednej strony ekranu na drugą. W niektórych modelach mogłoby się zdarzyć, że musieliby my nawet przekręcać głowę na boki. I dlatego przy rozdzielczości Full HD czy ultra HD warto zachować jeszcze większy dystans.

Wielkości pomieszczenia a przekątna ekranu

W mniejszym salonie, w sypialni czy w kuchni w zupełności sprawdzą się telewizory, które mają od 28 do 35 cali przekątnej ekrany. Większe modele do 75 cali https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,przekatna-ekranu-relacje!75-cali.bhtml będą idealne do większego pokoju. W większości mieszkań wybór telewizora będzie oscylować między 55-75 calami, ponieważ jest to wielkość optymalna do średniej wielkości pomieszczeń. Najczęściej telewizor mieszczą się na ścianie lub dedykowanej mu szafce. Środek ekranu powinien znaleźć się na wysokości oczu w pozycji siedzącej. Specjaliści zalecają również, by unikać postawienia lub powieszenia go na wprost okna. Refleksy świetlne bowiem zniekształcają obraz, oślepiają i sprawiają, że film czy teledysk nie będą dobrze widoczne. Na rynku znaleźć można specjalne uchwyty, które pozwalają regulować wysokość oraz kąt ustawienia ekranu. W ten sposób można ustawić telewizor względem potrzeb odbiorcy.

d18cfo5

Jak widać, większy telewizor niekoniecznie sprawdzi się w małym pomieszczeniu, a wręcz może być bardzo niekomfortowy. Z drugiej strony niewielki ekran może się nie sprawdzić i dlatego nie warto kierować się efektem w sklepie czy też na ścianie u znajomego. Koniecznie trzeba przeanalizować parametry techniczne, a kalkulator odległości pokaże, jak duży ekran będzie idealny do naszych potrzeb. Oprócz wielkości pokoju warto więc wziąć pod uwagę jego proporcje. Całość ma być wygodna, harmonijna i przede wszystkim wpisywać się w tryb życia i przyzwyczajenia domowników.

Artykuł sponsorowany
d18cfo5

Podziel się opinią

Share
d18cfo5
d18cfo5