Trwa ładowanie...
d40s5xt
Artykuł sponsorowany

Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół do jadalni to wyjątkowy mebel, który pozwala celebrować wspólnie posiłki w komfortowych warunkach i przytulnej atmosferze. Jak dopasować odpowiedni model? Dlaczego warto kupić stół rozkładany? Podpowiadamy, jak wybrać idealny stół do jadalni.
Podziel się
Jaki stół wybrać do jadalni?
Jaki stół wybrać do jadalni? (Pixabay)
d40s5xt

Piękny i funkcjonalny stół do jadalni – rozważ różne możliwości i wybierz najlepszą opcję
Urządzacie nowy dom lub mieszkanie i jesteście na etapie kompletowania mebli do jadalni? A może planujecie zafundować jej odświeżającą metamorfozę i macie dylemat, jak dopasować stół? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to jest spora szansa, że przygotowane przez nas porady i wskazówki wykorzystacie w praktyczny sposób.

Idealny stół do jadalni powinien przecież nie tylko spełniać wymagania użytkowników, ale też pasować do wymiarów pomieszczenia i wpisywać się w estetykę wystroju wnętrza. Jak pogodzić wszystkie te aspekty? Na początek warto zrobić mały research w internetowych salonach meblowych i zorientować się w aktualnej ofercie topowych marek wnętrzarskich.
Wśród proponowanych modeli niezmiennie dostępne są stoły prostokątne i kwadratowe oraz stoły okrągłe i owalne. Co więcej, producenci dają pod tym względem do wyboru stoły do jadalni w różnych kolorach, wzorach i wariantach konstrukcyjnych. Pośród popularnych modeli pokaźną reprezentację stanowią już nie tylko klasyczne stoły drewniane, ale też stoły metalowe oraz szklane.

Okrągły czy prostokątny: jaki stół wybrać do jadalni?

Zostawmy jednak chwilowo kwestię materiałów, z jakich wykonywane są stoły do jadalni i skupmy się na ich kształtach. To aspekt, który ma szczególne znaczenie pod względem dopasowania tego mebla do wymiarów pomieszczenia. Nie jest przecież tajemnicą, że stoły prostokątne, ze względu na klasyczną formę, najlepiej odnajdują się w salonach z wydzielonym kącikiem jadalnianym i małych jadalniach. Takie modele dają możliwość ustawienia zarówno pod ścianą, jak i w innym punkcie wnętrza.

  materiały partnera
(materiały partnera)

Stół do jadalni okrągły to z kolei propozycja skierowana w stronę dużych i przestronnych jadalni. Optycznie zajmuje on mniej miejsca niż stół prostokątny, jednak wybór takiego mebla wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej ilości przestrzeni i ustawienia go w odpowiedniej odległości od ściany. Niezaprzeczalną zaletą w jego przypadku z pewnością jest równorzędny podział miejsc, który sprawia, że osoby siedzące przy blacie widzą siebie nawzajem i mogą swobodnie rozmawiać podczas spożywania posiłków.

d40s5xt

Preferujesz wielofunkcyjne rozwiązania? Postaw na stół rozkładany!

Jednym z najbardziej uniwersalnych modeli, jeśli chodzi o dostępne w aktualnej ofercie producentów stoły do jadalni, jest stół rozkładany. Dlaczego akurat on? Bo z powodzeniem odnajduje się zarówno w przestronnych jadalniach, jak i tych, które borykają się ograniczonym metrażem i niewielką ilością miejsca. Taki wielofunkcyjny mebel to idealny wybór, jeśli ze stołu na co dzień korzystają przede wszystkim domownicy, a goście wyłącznie okazjonalnie.

Obecnie, ze względu na mały metraż mieszkań wiele osób chętnie korzysta z zalet, które posiada stół rozkładany. Możliwość powiększenia blatu o kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów to świetna opcja w przypadku, kiedy organizujemy uroczysty obiad lub kolację dla większego grona osób. Dzięki tej pomysłowej funkcji wielkość powierzchni blatu możemy elastycznie dopasowywać do indywidualnych potrzeb.

Stół rozkładany jest świetnym wyjściem z sytuacji, kiedy przeszkodę stanowi metraż, jednak pamiętajmy, że także i on do zaprezentowania swoich walorów, potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca. W optymalnej wersji taki mebel powinien być oddalony od ściany lub mebli znajdujących się w pomieszczeniu o 60-80 cm. Oznacza to, stół rozkładany dla 4 osób musi mieć zapewnione 4,5 m2, a 6-osobowy co najmniej 7,5 m2 przestrzeni. Stół do jadalni 8-osobowy ma już nieco większe potrzeby i wymaga wygospodarowania około 9,5 m2 powierzchni wnętrza.

d40s5xt

Stół rozkładany do jadalni – praktyczne wskazówki, które pomogą ci dopasować idealny model

  materiały partnera
(materiały partnera)

Jak wybrać idealny stół rozkładany? Najlepiej zacząć od dostosowania wymiarów takiego mebla do liczby użytkowników. Na ogół przyjmuje się, że nakrycie dla jednej osoby powinno zajmować ok. 60-70 cm długości i 40 cm głębokości blatu, dlatego analogicznie stół prostokątny dla czterech osób musi posiadać długość 120 cm, dla 6 osób 180 cm, a dla 8-10 osób od 240 do 300 cm. W przypadku stołów rozkładanych okrągłych wartości te wyrażane są poprzez średnicę i wynoszą kolejno 90-120, 150 i 180 cm.

Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście wysokość stołu, która w optymalnych warunkach powinna wynosić około 75 cm. Oprócz tego bardzo ważne są także rozwiązania konstrukcyjne (np. sposoby łączenia poszczególnych elementów i mechanizm rozkładania) oraz materiały zastosowane do wykonania mebla. Pod względem wytrzymałości i solidności najlepiej są oceniane stoły do jadalni drewniane, jednak w ofercie producentów nie brakuje stołów metalowych i szklanych, które dotrzymują im pod tym względem kroku.
Szeroką gamę takich modeli znajdziecie na sfmeble.pl - internetowy sklep meblowy może wam zaoferować w atrakcyjnych cenach, od znanych i lubianych marek wnętrzarskich.

d40s5xt

Podziel się opinią

Share
d40s5xt
d40s5xt