Trwa ładowanie...
Materiał partnera: Elecrolux

Jaki odkurzacz wybrać dla seniora?

Odkurzacz dla seniora powinien umożliwiać wygodne i szybkie posprzątanie mieszkania. W przypadku seniorów istotne mogą być jednak także takie czynniki jak waga, czy wielkość sprzętu. Jaki wybrać sprzęt i na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Share
 Źródło: materiały partnera
d1bawf7

Odkurzacz pionowy dla seniora

Osoby starsze często borykają się z problemami zdrowotnymi, które utrudniają im wykonywanie codziennych obowiązków. Z tego powodu warto zwrócić dużą uwagę na używany przez seniorów sprzęt. Problemowy może być zwłaszcza odkurzacz. To duży i często ciężki sprzęt, który wymaga skomplikowanych manewrów. Sytuacji nie ułatwia kabel, który może się zaplątać i utrudniać pracę. Tak dużo przeszkód może zniechęcać do codziennych porządków. Skutkiem może być nie tylko bałagan w mieszkaniu. Innym zagrożeniem może być rozwój bakterii, grzybów i innych alergenów. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie tego problemu. W przypadku seniorów świetnie sprawdzi się odkurzacz pionowy. To innowacyjny sprzęt, który sprawia, że porządki są dużo prostsze. Jak przekonać seniora do pionowego odkurzacza?

Zalety odkurzaczy pionowych

Największą zaleta odkurzaczy pionowych jest z pewnością fakt, że sprzęt może być zawsze pod ręką. To bardzo istotne, ponieważ odkurzacz zalicza się do jednych z najczęściej używanych sprzętów AGD w domu. Nie ma sensu chować go do szafki (zwłaszcza górnej), a kolejnego dnia ponownie wyciągać. Kolejną zaletą jest brak kabli. Odkurzacz pionowy to wygodny bezprzewodowy sprzęt, który pozwala na dokładne odkurzenie całego mieszkania. Do gniazdka należy podłączyć wyłącznie stację ładującą sprzęt. Odkurzacz można postawić w kuchni, przedpokoju czy nawet pokoju. Wybór zależy od idywidualnych preferencji i rozkładu mieszkania. Ciągła dostępność sprzętu to kolejna zaleta, która wpływa na czystość mieszkania. Osoby, które dłużej użytkują pionowy sprzęt, często rezygnują nawet z używania szczotek do zamiatania podłogi czy małych zmiotek. Zamiast nich, nawet najmniejsze zanieczyszczenia usuwane są za pomocą odkurzacza. Trudno się dziwić. Odkurzacz robi to szybciej i bardziej efektywnie.

Wiele osób, zwłaszcza starszych, które przyzwyczajone są do tradycyjnych odkurzaczy, obawia się, że pionowy sprzęt mało dokładnie posprząta ich mieszkanie. Tym jednak nie trzeba się martwić. Dla przykładu, odkurzacz bezprzewodowy ALLERGY UV Pure Q9 marki Electrolux pracuje nawet 55 minut. To czas, który wystarcza na swobodne odkurzenie sporego mieszkania. Co istotne, sprzęt zachowuje pełną moc przez cały czas odkurzania, nawet przy zapełniającym się pojemniku na kurz. Plusem są także dołączone do odkurzacza szczotki. Dzięki nim z powodzeniem można odkurzyć nie tylko dywany i podłogę, ale także i materace, tapczany i trudno dostępne zakamarki. Bezprzewodowa formuła i tak duży wybór szczotek sprawia, że odkurzacz z powodzeniem używać można także poza domem. Sprzęt sprawdzi się do porządków w samochodzie i na działce.

d1bawf7

Odkurzacz dla alergików

Niektóre modele odkurzaczy, np. ww. ALLERGY UV Pure Q9 marki Electrolux wyposażone są również w funkcje, które sprawdzą się także i u alergików. Chodzi przede wszystkim o elektroszczotkę BEDPROPOWER™ PLUS z technologią UV. Zastosowano w niej specjalną technologię, która w 99,9 proc. usuwa kurz, bakterie i alergeny z materacy, łóżek, sof, poduszek czy posłań dla zwierząt. Uwagę zwraca także 5-stopniowy system filtracji, który doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami. Seniorów, którzy dotychczas korzystali z tradycyjnych odkurzaczy, z pewnością zaskoczy również brak konieczności wymieniania worka w odkurzaczu. Modele pionowe posiadają specjalny pojemnik, który należy raz na jakiś czas wypróżnić. Podczas codziennych porządków niezwykle przydatna jest także funkcja BrushRollCleanTM. Znajduje się ona jedynak wyłącznie w modelach marki Electrolux. Dzięki niej nie trzeba samodzielnie usuwać włosów i sierści ze szczotki. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i szczotka zostanie oczyszczona. To zupełnie nowa jakość odkurzania.

A może jednak tradycyjny odkurzacz?

Co w przypadku, gdy seniora nie przekonują nowinki technologiczne i mimo wszystko woli postawić na klasyczny odkurzać? Tutaj wybór również jest ogromny. Dobrym rozwiązaniem dla seniora mogą być zwłaszcza odkurzacze bezworkowe. To wygodna propozycja, która nie wymaga systematycznej wymiany worka. Pozwala to na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale także i pieniędzy. Podczas zakupu klasycznego odkurzacza warto zwrócić uwagę na jego wagę oraz wykonanie. W przypadku seniorów należy wybierać możliwie jak najmniejsze sprzęty. Na rynku znaleźć można wiele lekkich modeli z wygodnymi i dużymi kółkami, które pomagają w przenoszeniu odkurzacza z miejsca na miejsce.

Kabel także nie musi być wadą. Ważne, aby był odpowiednio długi, ponieważ daje to duże możliwości do manewrowania i pozwala na bezproblemowe odkurzenie nawet bardzo dużego mieszkania.

Istotny czynnik, który warto przemyśleć to także siła ssania. To właśnie ona odpowiada za dokładne odkurzenie mieszkania i skuteczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy posiadają czworonogi. Sierść psa lub kota to bowiem bardzo trudny przeciwnik. Tylko odpowiedni odkurzacz poradzi sobie z nim. Warto, aby moc ssania posiadała także funkcję regulacji. Pozwala to na dopasowanie jej nie tylko do stopnia zanieczyszczenia, ale i rodzaju powierzchni. Pozwoli to uniknąć zarysowań np. na delikatnym parkiecie. Niektóre modele posiadają nawet funkcję automatycznej regulacji mocy, która samodzielnie wykrywa rodzaj odkurzanej powierzchni i dostosowuje do niej moc odkurzacza. Dzięki temu senior nie musimy się nawet schylać, aby zmienić moc samodzielnie.

d1bawf7

Zaletą nowoczesnych odkurzaczy (zarówno workowych, jak i bezworkowych) jest także cicha praca. Czasy, gdy sprzęt generował trudny do zniesienia hałas dawno mamy za sobą. Sprzęt nowej generacji wytwarza hałas na poziomie 50-60 dB. Pozwala to na swobodną rozmowę i słuchanie muzyki. W wielu przypadkach to również poziom hałasu, który nie powinien obudzić śpiącego wnuczka.

Materiał partnera: Elecrolux
d1bawf7
d1bawf7