Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jaki gramofon do domu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gramofon w domu to ciekawa opcja dla osób ze szczególnym upodobaniem do muzyki. Jak wybrać model dla siebie?

Share
 Źródło: materiały partnera
d23n7rl

Odtwarzacz płyt winylowych w domu - dlaczego warto?

  1. Jaki gramofon do domu wybrać?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając gramofon automatyczny i nie tylko?
  3. Jak dbać o płyty gramofonowe?

Odtwarzacz płyt winylowych w domu - dlaczego warto?

Jeżeli lubimy słuchać muzyki, wybór gramofonu może być ciekawą opcją dla obecnie najpopularniejszych cyfrowych rozwiązań. Takie urządzenie nie tylko będzie zgrabnie prezentować się w naszym domu, ale również dostarczy nam wielu miłych chwil, gdy będziemy mogli posłuchać ulubionej muzyki z płyt gramofonowych. Co więcej, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z podobnym sprzętem, wcale nie musimy decydować się od razu na bardzo drogie, audiofilskie rozwiązania - gramofon ze średniej półki posłuży nam równie dobrze, a przy okazji nie nadszarpnie zbyt mocno naszego portfela.

Jaki gramofon do domu wybrać?

Aby rozstrzygnąć, jaki gramofon kupić, musimy najpierw poznać kilka jego aspektów technicznych. Urządzenie składa się przede wszystkim z takich elementów, jak:

  • talerz: jego zadaniem jest obracanie się razem z płytą, którą na nim położymy. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę na dostosowanie prędkości obracania do konkretnej płyty. Najczęściej spotykanym tempem jest 33 lub 45 obrotów na minutę;
  • ramię: stanowi element, który przytrzymuje w miejscu wkładkę z igłą gramofonową;
  • wkładka z igłą gramofonową: zadaniem igły jest odczytywanie zapisu dźwięku z płyty, którą położymy na talerzu gramofonu. Jest to więc bardzo istotny element urządzenia, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego egzemplarza. Najpowszechniej występujące rozwiązania to MC (wkładka magnetoelektryczna) oraz MM (wkładka elektromagnetyczna);
  • napęd: napęd paskowy oraz bezpośredni to dwie najczęściej spotykane opcje, przy czym ten pierwszy znajdziemy w większości dostępnych na rynku modeli gramofonów. Jego dużą zaletą jest cichość pracy oraz minimalizowanie drgań pryz obracaniu płyty. Napęd bezpośredni jest częściej spotykany w droższych modelach, zwłaszcza tych przeznaczonych dla DJów.

 

d23n7rl

Na co zwrócić uwagę wybierając gramofon automatyczny i nie tylko?

Jeżeli posiadamy już kolekcję płyt winylowych, wybierając nowy gramofon warto dopasować jego parametry pod muzykę, która już znajduje się na naszej półce. Dotyczy to szczególnie prędkości i ilości obrotów na talerzu, co jest bardzo istotne ze względu na ostateczne brzmienie kolejnych utworów. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu sprzętem dobrym pomysłem może okazać się w pełni automatyczny model, przy którym nie będziemy musieli zbyt wiele zrobić, aby cieszyć się najlepszą jakością dźwięku. Gramofon manualny to z kolei dobra opcja dla użytkowników bardziej zaawansowanych, którzy będą wiedzieli, jak się z nim obchodzić. Pamiętajmy też, że nie musimy koniecznie brać urządzenia z najwyższej możliwej półki. Dobry gramofon powinien być również dość wytrzymały, tak aby posłużył nam przez wiele lat. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-gramofon-kupic-do-domu-.bhtml.

Jak dbać o płyty gramofonowe?

Poza samym gramofonem, aby słuchanie muzyki było przyjemne musimy również zadbać o jej nośniki. Najlepszym sposobem na bezpieczne przechowywanie płyt gramofonowych jest uch układanie jedna obok drugiej - nigdy jedna na drugiej, ponieważ to może zniszczyć ich powierzchnię. Ab cieszyć się nieskazitelnym dźwiękiem powinniśmy również bardzo ostrożnie wyjmować je z koszulki i starannie unikać wszelkich zarysowań oraz zabrudzeń na ich powierzchni.

Artykuł sponsorowany
d23n7rl

Podziel się opinią

Share
d23n7rl
d23n7rl