Jak zadbać o lakierowaną skórę? Buty i galanteria odzyskują blask
Buty, torebki czy paski z lakierowanej skóry nie wychodzą z mody, szczególnie sprawdzając się podczas ważnych wydarzeń: służbowych spotkań, uroczystych kolacji czy rodzinnych imprez. Chcąc jednak, by przez lata zachowały połysk i wyglądały elegancko, trzeba o nie odpowiednio zadbać.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Tego rodzaju produkty wykonane są najczęściej z naturalnej skóry pokrytej kilkoma warstwami lakieru, który tworzy błyszczącą powłokę. Dobrej jakości skóry lakierowane są dość wytrzymałe, choć zdarza się, że tracą wysoki połysk i stają się podatne na zarysowania czy pęknięcia. Jeśli chcemy, by buty i torebki służyły nam długo i wciąż dobrze wyglądały, powinniśmy je regularne czyścić i polerować. Usuwanie zanieczyszczeń z połyskującej warstwy sprawia, że nie dochodzi do jej ścierania.
Co ważne, lakierowane buty powinno się czyścić po każdym ich użyciu. Spokojnie! To nic trudnego. Wystarczy trzymać się kilku zasad.
Nawyk czyszczenia
Do czyszczenia delikatnej lakierowanej powłoki używamy szmatek z flaneli lub bawełny, a zamiast wody z mydłem do miski warto wlać mleko (nie wysusza tak skóry, jak woda). Zwilżoną ściereczką delikatnie przecieramy buty, usuwając kurz i zabrudzenia (tego rodzaju skóra ma naturalną skłonność do ich przyciągania). Następnie wycieramy je do sucha, tu najlepiej sprawdza się flanela. I już!
Drugi krok to polerowanie, które nie tylko nabłyszcza buty, ale też zabezpiecza przed uszkodzeniami (pęknięciami czy zagięciami) i przedłuża żywotność skóry. W sklepach obuwniczych można kupić specjalne preparaty do skóry lakierowanej (w formie sprayu lub płynu), ale gdy nie mamy takowego pod ręką, doskonale sprawdzi się także tłusty krem do rąk. Preparat rozprowadzamy szmatką (szczotka może zarysować lakier), a po jego wyschnięciu polerujemy skórę suchą ściereczką.
Osobą kwestą jest usuwanie zarysowań. I tu także można skorzystać z gotowych rozwiązań. Na sklepowych półkach znajdziemy tzw. korektory czy mazaki do zarysowań, ale spokojnie może je zastąpić patyczek kosmetyczny nasączony zmywaczem do paznokci (bez acetonu).
Od czasu do czasu warto też zastosować preparat zmiękczający skórę, co pozwoli uniknąć pęknięć.
Nie na mróz
Używając akcesoriów i galanterii wykonanych ze skór lakierowanych trzeba się też trzymać kilku prostych zasad. Największym wrogiem lakierowanej skóry są zmiany temperatury. Butów czy torebek nie nosimy w czasie mrozu, bo wówczas skóra może łatwo popękać. Z tych samych powodów produktów nie zostawiamy w pobliżu źródeł ciepła, np. kaloryfera. Lakierowana skóra nie lubi też wilgoci.
Ponadto, nie sznurujmy lakierków na zgiętej stopie, bo w ten sposób skóra się marszczy. Lakierowana skóra pęka najczęściej w okolicach zgięć palców i kostek.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.