Trwa ładowanie...
dsepukq

Jak wybrać i ustawić lampkę biurkową? 36 modeli, które warto zobaczyć

Każde biurko, przy którym swobodnie i wygodnie można pracować, posiada swój niezbędnik. Jednym z obowiązkowych elementów jest lampka, która odpowiednio oświetli kartki, klawiaturę lub książkę. Zobacz, jak wybrać prawidłowy model, który będzie jednocześnie modny i użyteczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szukając lampki idealnej, warto przypatrzeć się kilku parametrom
Szukając lampki idealnej, warto przypatrzeć się kilku parametrom (iStock.com)
dsepukq

Lampka lampce nierówna

Lampka biurowa może wydawać się dodatkiem we wnętrzu, nad którym nie trzeba zbytnio rozmyślać. Jej głównym zadaniem jest przecież jedynie oświetlenie danej przestrzeni. Szukając tej idealnej, warto jednak przypatrzeć się kilku parametrom, które mogą wyróżnić ją tle innych modeli. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, zanim dokonasz zakupu.

dsepukq

Ważne parametry lampki biurowej

Natężenie światła - starsze modele lampek biurowych nie miały możliwości zmiany natężenia światła, a wszystko zależało od tego, jaką żarówkę do niej wkręciliśmy. Rozwijająca się technologia pozwoliła na wprowadzenie do mechanizmu lampek opcji, która pozwala na dopasowanie intensywności światła w zależności od okazji. Możesz je ustawiać zupełnie inaczej, kiedy czytasz książkę oraz gdy wykonujesz szczegółową czynność, wymagającą wręcz laboratoryjnego oświetlenia.

dsepukq

Mobilność lampki - lampka idealna powinna być lekka i łatwa w przenoszeniu. W związku z tym materiał, z którego jest wykonana, powinien cechować się jednocześnie wytrzymałością i niewielką wagą. Nawet w domowych warunkach przyda się także długi kabel, który powinien mierzyć od 1,5 metra do 3 metrów. Dzięki temu możesz przenosić lampkę gdziekolwiek chcesz, bez martwienia się o dostęp do gniazdka.

Moc lampki - modele dostępne w sklepach z oświetleniem zazwyczaj posiadają moc wahającą się pomiędzy 40 a 100 W. Najrozsądniejszym wyborem jednak jest zakup lampki LED, która nie tylko zużywa o wiele mniej prądu, ale ma także dużo większą moc. To rozsądny wybór, który przy okazji pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć domowe rachunki.

dsepukq

Odległość lampki - niemal każdy z nas zna uczucie zmęczonych oczu, które spowodowane jest przepracowaniem i złym dobraniem oświetlenia w miejscu pracy. Chcąc zadbać o warunki, przypilnuj, by źródło światła nie było oddalone od miejsca, które chcesz oświetlić, o więcej niż 35 centymetrów. Dzięki temu na pewno nie będzie za ciemno, a twoje oczy mniej się będą męczyć.

Odpowiednie ustawienie biurka - najbardziej naturalnym światłem dla naszych oczu jest to słoneczne. Nie dość, że jest "darmowe", to najlepiej współgra z naszym wzrokiem. Dlatego, pomimo obecności lampki na biurku, warto ustawić swoje miejsce pracy jak najbliżej okna, przez które wpada światło słoneczne, a lampkę włączać dopiero, gdy zrobi się ciemno.

dsepukq

Ustawienie lampki - oświetlenie biurkowe powinno być umiejscowione w odpowiednim miejscu na biurku. Podstawową zasadą jest położenie lampki po stronie ręki, którą nie piszemy. Jeśli jesteśmy praworęczni, lampka powinna stać w lewym rogu, i odwrotnie. Dzięki temu dłoń nie będzie zasłaniać nam kartki papieru.

dsepukq

Design lampki - ustawienie, moc, odległość lampki od blatu - te cechy sprawią, że nasz wzrok będzie się mniej męczył. Nie można zapomnieć jednak o tym, że lampka powinna być miła dla oka także w innym sensie. Model, na który się zdecydujesz, powinien być po prostu ładny i pasować do wnętrza, którym się będzie znajdować. Wybierając lampkę nie zapomnij, że stanowi ona dodatek jak każdy inny i powinna ci się po prostu podobać.

Shutterstock.com
Podziel się

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dsepukq

dsepukq
dsepukq